Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • KoSmO

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Acum 2 saptamani am fost la Maiandrei sa schimb volanta si kitul de ambreiaj de la masina pentru ca batea destul de tare si imi era teama sa nu sparg cutia. Problema se manifesta prin batai la rece ale volantei si prin vibratie mare cand masina era in plaja de 2000 - 3000 de ture. Toate bune si frumoase am fost la service si baietii de acolo mi-au gasit un surub de la tamponul de la cutie desfacut ( adica il desfaceai cu mana ) cand mi-au demontat cutia. Am rezolvat toate problemele am inlocuit piesele si am plecat. Masina mergea foarte bine. De vre-o 2 zile am inceput sa am iar vibratii intre 2000 si 3000 de ture , prima data usoare. Astazi am facut un drum pana in Giurgiu si masina vibra foarte rau si in accelerare si in decelerare intre 2000 si 3000 de ture , in rest totul este super. Precizez ca nu am masina remapata si am facut aproximativ 600 de km de la schimbul volantei. Nu vreau sa cred ca a existat vre-un defect ascuns la volanta si deja s-a stricat, tin sa cred ca acelasi surub de la tamponul de la cutie s-a salabit iar si deacolo vine vibratia. Nu am apucat sa ma uit sub ea si de aceea am postat sa vad daca s-a mai confruntat cineva cu asemenea problema. Daca ar fi de la surubul tamponului , cum reuseste sa se slabeasca singur cand la service au fost stranse cu pistolul cu aer ? Tin sa precizez ca toate tampoanele sunt noi si la motor si la cutie.
Skip ads

  • KoSmO

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Nu are nimeni nici o idee ?
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
KoSmO a scris:Nu are nimeni nici o idee ?
De ce nu mergi inapoi la service?Banuiesc ca piesele sunt in garantie!Eu asa as face!
  • KoSmO

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa cred ca s-au stricat piesele , vreau sa cred ca este doar un surub de la un tampon care se desface. Am sa o ridic pe rampa saptamana asta, daca nu gasesc nimic am sa fiu nevoit sa revin la service Sad
Skip ads

  • cristisan55

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
La noi se obisnuieste ca mecanicii sa-si faca treaba de mantuiala, asa ca intoarcete la sevice si spunele sa-si termine treaba.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
cristisan55, te rog sa te abtii daca nu esti in tema. Poate ca la tine se obisnuieste cum zici tu, la mine nu.
Sau ai postat doar pentru stelute?

KoSmO, daca ai sau ai avut probleme trebuia sa ma anunti in primul rand pe mine. Asa era corect.
Daca eu nu ti-as fi rezolvat problema, era absolut OK sa scrii pe forum.
  • bog15dan

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2009

  • Mesaj Privat
.x
  • bog15dan

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2009

  • Mesaj Privat
vibratie mare cand masina era in plaja de 2000 - 3000 de ture - ce vibra mai exact? toata masina? caroseria? plasticele din ea? schimbatorul daca tineai mana pe el? - si eu am schimbat la un 1.3 volanta+ambreiaj+cutie si tind sa cred ca am o vibratie dar vreau sa vad daca e ca la tine. astept rasp urgent.stima
Skip ads

  • KoSmO

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze ca nu am mai scris nimic pe aici dar timpul ma omoara. Nu invinuiesc mecanici si nici Service-ul, @Maiandrei nu trebuie sa o iei ca pe o suparare, nu am zis ca esti tu devina cu ceva, am precizat ca mi-a revenit un defect pe care il aveam inainte de a schimba kitul de ambreiaj. Eu am spus ca am avut problema asta si inainte sa schimb volanta, dupa ce am schimbat-o s-a rezolvat, iar la vre-o 2 saptamani a inceput sa faca iar. Am mai precizat ca am avut si un surub desfacut la motor cand am urca-o pe rampa sa ii schimb kitul de ambreiaj. Ce pot sa zic... masina a facut ceva timp, am observat ca face in special cand e incarcata ( plina de pasageri sau greutate ). Dar de ceva timp a inceput sa faca din ce in ce mai usor ceea ce imi da de banuit si nu stiu ce sa cred.

@bog15dan - vibratia vine de la motor, nu imi pot da seama de unde exact pentru ca face doar in mers.

Eu unul cred ca e acelasi surub de la tampon care se desface si fiind slabit tamponul de la cutie, e normal sa existe o vibratie...

Oricum cat de curand am sa trec pe la service pe la Maiandrei sa ne uitam mai indeaproape si poate gasim atunci solutia exacta.
  • bog15dan

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2009

  • Mesaj Privat
KoSmO a scris:Imi cer scuze ca nu am mai scris nimic pe aici dar timpul ma omoara. Nu invinuiesc mecanici si nici Service-ul, @Maiandrei nu trebuie sa o iei ca pe o suparare, nu am zis ca esti tu devina cu ceva, am precizat ca mi-a revenit un defect pe care il aveam inainte de a schimba kitul de ambreiaj. Eu am spus ca am avut problema asta si inainte sa schimb volanta, dupa ce am schimbat-o s-a rezolvat, iar la vre-o 2 saptamani a inceput sa faca iar. Am mai precizat ca am avut si un surub desfacut la motor cand am urca-o pe rampa sa ii schimb kitul de ambreiaj. Ce pot sa zic... masina a facut ceva timp, am observat ca face in special cand e incarcata ( plina de pasageri sau greutate ). Dar de ceva timp a inceput sa faca din ce in ce mai usor ceea ce imi da de banuit si nu stiu ce sa cred.

@bog15dan - vibratia vine de la motor, nu imi pot da seama de unde exact pentru ca face doar in mers.

Eu unul cred ca e acelasi surub de la tampon care se desface si fiind slabit tamponul de la cutie, e normal sa existe o vibratie...

Oricum cat de curand am sa trec pe la service pe la Maiandrei sa ne uitam mai indeaproape si poate gasim atunci solutia exacta.



ce ai mai rezolvat?
  • KoSmO

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Pot sa iti spun ca am fost pana la mare si inapoi si vibratia aprope a disparut complet, se mai simte dar foarte putin. Daca merg constant si accelerez brusc se simte un soc intre motor si caroserie ceea ce imi arata ca sigur e un tampon stricat sau un surub desfacut. Tampoanele nu prea cred ca sunt stricate pentru ca sunt noi deci ramane doar varianta cu surubul desfacut.

Sper sa ajung la service si sa vad exact ce are.
  • MARB

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema,am fost la un service si mi-au zis ca tamponul central este crapat.Cand m-am dus sa caut,mecanicul mi-a zis ca ce cel turnulet sau cel de dupa tamponul turnulet.Am cumparat tamponul turnulet,care e situat central in spate,sub cutie,si nu e acela.Cel care il am eu crapat se afla pe diagonala fata de tamponul turnulet,la o mica distanta,spre baterie.Iar acum motorul imi sta pe planetara si putin peste electromotor,cel putin asa mi se pare.Imi puteti spune care tampon este? Uitati aici cateva poze:




Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ce tampon turnulet? De unde scot unii tot felul de denumiri? Mai ramane sa aud ca la volanta or sa ii zica discul cu creneluri...
Ce ai pozat tu pare a fi tamponul motor (sau cutie) fata.
  • MARB

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Asa am gasit denumire,la suportul ala,nu i-am zis eu asa.Am cautat suport astra h si am gasit din intamplare asta.Este,dupa parerea mea,acelasi cu ce am eu crapat la masina.Ce parere ai ?Mersii !
  • insignia

  • Mesaje scrise: 724
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Este suport de cutie care duce la tamponul antibalans ce se afla in cadrul motor.... Daca este dupa aceeași motorizare este perfect daca nu ... Nu se potriveste.
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Este un adaptor (prelungire) pentru tamponul anticuplu (ala din spate) . Unele masini au asa ceva altele nu. Nu mai merge cu masina asa ca le termini si pe celelalte.
Uite si o imagine sa te clarifici ce si cum

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR