Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • Petre Valentin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Va salut stimati colegi!Dupa cum am spus si in titlu mi s-a topit siguranta de la proiectoare dar s-a topit asa de rau incat "slotul" acela nu mai poate fi folosit.Din cate am inteles de la unii colegi de pe forum pentru a avea acces in spatele tabloului de sigurante trebuie demontat bordul si asta nu prea imi convine.Rugamintea mea la voi este daca stie cineva de unde vin acele fire de care este legata siguranta,eventual ce culori au.Ma gandesc ca as putea lega o alta siguranta cu tot cu suport separate de restul sigurantelor.Precizez ca masina a venit din fabrica cu cablajul de proiectoare tras,proiectoarele,butonul,releul si siguranta de 15 A fiind puse de mine.Astept cateva pareri,sugesti despre ce si cum as putea sa fac.Cu mii de multumiri....

Ati fost de acord cu regulamentul, atunci cand ati deschis acest topic,considerati ca a fost respectat, acordul ?
Titlu,descriere.....cautare.
edit by Stefan Tolos.

Skip ads

  • Petre Valentin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Scuza-ma Stefan Tolos ai perfecta dreptate!
Chiar nimeni nu ma poate ajuta si pe mine?Nu de alta dar maine am un pic de timp liber si zic sa ma apuc sa vad ce pot sa ii fac....
  • LeGeorge

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Trebuie sa scoti instrumentul de bord si blocul de lumini. Punctul de masa din spatele instrumentului si mufa blocului de lumini, o data scoase, te vor lasa sa cobori tabloul astfel incat sa ai acces la firele sigurantei. Nu e chiar usor, dar nu trebuie sa scoti bordul.
  • Petre Valentin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am reusit astazi cu putina rabdare sa scot tabloul de sigurante mai ramane sa vad ce pot sa ii fac.Multumesc LeGeorge pentru ajutor...Inghesuita a mai facut neamtu" masina asta
Skip ads

  • Petre Valentin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Astazi m-am inarmat cu rabdare si m-am apucat iarasi de lucru.Am taiat cele doua fire din spate de la tablou am izolat bine pe acolo ce era de izolat si le-am tras separat in alt soclu cu siguranta separata de tablou.Am montat blocul de lumini si instrumentul de bord la loc si zic hai sa ii fac o proba:aprind poiectoarele cand surprizaaaa se incinge din nou siguranta....cam in 45 de minute nu poti sa tii mana pe ea.
Acum revin iarasi la voi si va intreb:Ce ar putea fi?daca ar fi vorba de un scurt cum pot sa imi dau seama unde este?
S-a mai intalnit cineva cu situatia asta?
aaa si iinca ceva pe spatele tabloului la sigurantele 42 si 47 am vazut ca duc niste fire care nu este nici o siguranta acolo.Din ce am cautat eu pe aici pe la noi pe forum am gasit asa:
42 Courtesy light, seat occupancy recognition 5 A
47 Stationary heater 20 A
rog pe cineva sa ma lumineze si pe mine ce vrea sa insemne asta..
  • LeGeorge

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
42 - senzorul de detectie a pasagerului + martorul din plafoniera
47 - webasto
Incearca cu un alt releu, posibil sa aiba contactele arse.
  • Petre Valentin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
A mai incercat inca odata sa vad ce pot face.Am schimbat releul.Am desfacut fiecare proiector in parte,I
-am curatat papucii,i-am dat cu spray,am montat proiectoarele la loc si....nici o treaba,se incinge siguranta in draci,ca se topeste si firul.Are cineva vreo schema ceva,sa va pe unde vin firele trase poate o fi ceva...nu stiu pe traseu pe undeva?Mentionez ca am becuri de 55 de w pe proiectoare sau cel putin asa le-am luat de la dezmembrari cu tot cu becuri.Voi de cat le aveti?astept un raspuns ca practic chiar nu stiu ce sa mai ii fac...
  • Petre Valentin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nimic nimic ?
  • Petre Valentin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
.........am descoperit in sfarsit de la ce era, papucul din spate de la releu era slab si nu facea bine contact.Acum ramane de vazut daca asa o fi dar le-am tinut o jumatate de ora aprinse si vad ca nu s-a mai incalzit
  • stefannsg

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salut Ai mai avut probleme cu prouectoarele?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR