Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.
Am observat ca in ultimul timp au crescut numarul huliganilor care incearca sa fraiereasca oamenii prin telefon. As vrea sa va spun o intamplare de acum cateva zile, este vorba de un prieten si de prietena lui.

In dimineata zilei de 04.02.2011, prietena/logodnica unui prieten primeste un telefon dupa un numar de cosmote, zicand ca e din partea unui post de radio (K.FM) care o felicita si ii spune ca este fericita castigatoare a unui premiu in valuare de 315.000 Ron si un Iphone 4, (culmea, ia se inscrisese cu cateva zile in urma la (kiss chesh)numai ca pentru a intra in posesia acestui premiu trebuie sa cumpere in maxim 20 de minute 2 cartele cosmote in valoare de 10 euro. Fata cand a auzit a dat fuga la magazinul din colt si a cumparat 2 cartele, dupa ce a trimis creditul de pe cartele acelui individ, acesta a sunat inapoi si i-a spus ca o parte din credit, una din cartele adica, nu a fost citit un cod si ca nu s-au trimis banii, i-a spus fetei sa mai ia inca 2 cartele ca oricum banii i se deconteaza odata cu premiul ce urmeaza sa il ridice. Fata cand a auzit s-a dus si a luat inca 2 cartele, si a trimis creditul aceluiasi individ. peste jumatate de ora, sarlatanul iar a sunat si i-a spus ca sa-si incarce si ea cartela ei sa-si activeze o extraoptiune, si se incheie toata tranzactia. Fata ajutata si sponsorizata de parinti si-a incarcat si ea cartela tot cu 10 euro. Ajung cu prietenul meu la ea acasa, eu i-am spus de pe drum ca e cacealma, si el stia, fata insa cand a auzit de atatia bani, se pierduse definitiv, nu stia ce sa faca cu ei, deja facea planuri.
Ajungem la fata acasa sunam pe numarul acela, infractorul incepuse sa o dea la intor, nu i-a spus aceeasi suma pe care i-a zis-o fetei, o datea la intors, Prietenul asta al meu i-a cerut date de contact CNP adresa etc. , infractorul i-a dat niste date (false cred). au terminat discutia, si prietenul meu a sunat la banca despre care zicea individul , a intrebat de un cont, despre care individul sustinea ca are banii acolo si persoana de la banca i-a spus ca nu este valabil contul. Au sunat la politie, politia a zis ca trebuie sa depuna plangere si apoi sa se apuce de investigatii. S-a enervat prietenul si l-a sunat pe individ, si in cele din urma acesta a recunoscut ca a fost cacealma. Dialogul a sunat cam asa:
Prietenul- Domnule am sunat la banca si mi-a spus ca nu este valabil contul
Individul- Domnule, imi pare rau, ati luat plasa, eu sunt un detinut din penitenciar, v-am luat banii, v-ati luat teapa...oricum eu dupa ce terminam convorbirea rup cartela si o arunc nu aveti cum sa dati de mine.
Si asa a ramas fata fara 40-50 de euro.
Aveti mare grija cu cine vorbiti, si cine va suna.
Personal acum un an am primit un Sms, m-au felicitat si mi-a spus sa merg sa imi ridic premiul, un LCD, panasonic de la Domo, culmea, eu niciodata nu intrasem in Domo, si nici nu jucasem la vreun concurs, am ignorat mesajul...
Ce face saracia din oameni...vor banii fara sa munceasca...
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
mare e gradina Domnului, pentru acesti oameni sunt facute tepele, le merita din plin.
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca te misti repede cu o reclamatie la operator e posibil sa ii anuleze creditul
  • AlexDmi

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Ma mir ca inca mai pica lumea la tepe de genul asta... au inceput deja de vreo 2 ani buni si lumea ar trebui sa fie informata, zic io. Chestia cu operatorul e degeaba cred eu pentru ca operatorul si`a luat banii pe credit, deci iese in castig, nu e in interesul lor sa piarda banii respectivi. Plus ca ei dau mereu mesaje d`alea cu "nu dati coduri de reincarcare bla bla bla", deci se scot pentru ca o sa spuna "noi te`am avertizat". Oricum, pacat, data viitoare probabil ca o sa fie mai atenta si n`o sa mai faca asa greseli.
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
denisCT a scris:Daca te misti repede cu o reclamatie la operator e posibil sa ii anuleze creditul

Nu-i adevarat...Mi-a trimis si mie cineva SMS cu o Dacie Logan,eu i-am luat familia si decedatii in mesajul de raspuns,dupa care am sunat la VOMAFONE...De acolo mi-au spus ca nu pot face nimic,sa fac plangere la Politie.Asa ca e moarta in cotetz..
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
mai e loc la greu de prosteala la romani.adevarul ca unora le si place sa fie prostiti,furati,.....
daca s-ar infiinta jocurile alea piramidale din anii 90 sunt sigur ca clienti se vor gasi destui.
mai e si jocul ala de bingo, da ala e prosteala la televizor cu artisti comedianti.cand vad cum cumpara lumea taloane cu zecile ma ia cu ameteala.
mai avem mult pana sa invatam ca totul SE MUNCESTE.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Orange-ul e foarte receptiv la astfel de plangeri. Am lasat datele de pe CI la Serviciul Clienti si l-au inchis imediat. Eu castigasem 5000 de euro si o Dacie Logan.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
oricum intamplarea e de bun augur pentru prietenul tipei, stie ca trebuie sa caute alta.
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Trist dar adevarat
  • Laur R.

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Asta imi aduce aminte de o colega din liceu careia ii trecusem numarul meu in telefon cu numele de Vodafone, apoi ii dadeam mesaje la interval de 5 minute cu ''Ai castigat 5 euro'' Very Happy
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
persoana /ele/ pagubit /e/ nu sunt de compatimit oricum.
sa fii prost cu atestat sa ai impresia ca ai castigat 314.00euro sau ca cineva in RO ar putea oferi un asemenea premiu.
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ala parea foarte amabil, vorbea frumos. asta a facut-o sa creada ca e adevarat.
LE: Astia aleg sume mari ca sa-l faca pe om sa il ia cu lesin Smile) si mai ales, daca e sa gaseasca o persoana de pe undeva de la tara, cum a fost in cazul de fata, persoane slab informate, sau prost informate care cred in toti talharii.
Faza tare e ca fata se inscrisese la concursul ala de pe kiss si de aceea a pus si botul asa repede, crezand ca e adevarat...


Ultima modificare facuta de Gabello la Dum 06 Feb, 2011 12:18 am
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Gabello a scris:Ala parea foarte amabil, vorbea frumos. asta a facut-o sa creada ca e adevarat.


eu zic sa faca un drum la jilava sa-l caute pe nesimtit.nu e mult de la voi Very Happy Very Happy
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:
Gabello a scris:Ala parea foarte amabil, vorbea frumos. asta a facut-o sa creada ca e adevarat.


eu zic sa faca un drum la jilava sa-l caute pe nesimtit.nu e mult de la voi Very Happy Very Happy

ar fi fost bine, dar nu cred sa-l fi gasit Smile) ca asta sunt sute, mii... huligani ordinari...
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
eu zic totusi sa-l caute unde am sugerat mai sus
poate ii ofera ,,un premiu,, pe viu .real 100/100 Very Happy Very Happy
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Eu zic ca daca anunta operatorul, putea sa recupereze macar o parte din bani, pentru ca ii bloca cartea individului aluia, si nu mai putea sa foloseasca din credit. Sau in cazul in care acesta zicea ca o sa arunce cartela, poate transfera creditul pe alt numar, si putea tot cu ajutorul operatorului sa recupereze din bani.
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
o alta intrebare e cum poate un detinut sa aibe un telefon mobil in parnaie ... acum nu ca nu as stii raspunsul ...
Oricum respectivul probabil ca in maxim 5 zile nu va mai avea telefonul .. pentru ca ii fac "piatza" baietii de il pazesc
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
La protestul impotriva benzinarilor nu a fost cine stie ce lume, dar daca s-ar deschide un FNI sau un Caritas din nou in Romanica, sa vedeti imbulzeala dracului! Smile Romanul este asemeni crocodilului.....cum ii arunci ceva in fata, cum ingite tot! Smile Daca "gelatina" din cap ii da semnale ca e un castig moka, renunta instant la ratiune si logica, vinde repede casa sau ia cufarul cu bani de la saltea ....si basti cu el la baietii destepti! Smile Din pacate aceasta categorie este inca majoritara la noi.....
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu toti teparii sunt puscariasi, dar folosesc motivul asta deoarece lumea se inmoaie repede si nu isi mai bate capul cu plangeri investigatii etc
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
O faza asemanatoare, primesc sms ( sunt abonat orange) in care sunt anuntat ca am castigat ceva, nu mai retin ce.
Imediat sun inapoi si il iau tare pe respectiv: pai bine ma, tu cu mine faci dinastea? In loc sa ne ajutam ne furam unul pe celalalt?
Raspuns din partea cealalta: bai frate, tu unde esti inchis? Shocked
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR