Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • CristianM

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Marti(18.07) am primit o adresa de la politie prin care mi se comunica ca incepand cu 01.07 mi-a fost suspendata inmatricularea la masina deorece nu am RCA si/sau ITP modalitatea de rezolvare adresativa direct soc de asigurare sau RAR( nerespectare amenda 50 mil lei). Am ramas traznit. Ma verificasem din luna mai pe amandoua site-urile (asigurari si RAR) si eram in regula, RCA tot anul din ian si ITP pana in 2008. Eram la al 2-lea ITP deci nu se punea pb ca sa nu fiu in evidenta dupa nr. de inmatriculare cum sunt cele aflate la prima inmatriculare(platesti RCA si RAR inainte de a sti ce nr are masina).
Ciudat este ca iti comunica pe 18 ca tu nu mai poti circula dupa 1 anterior.
In cazul meu am circulat ilegal si in strainatate.
Am aflat o adresa de email si i-am rugat sa mai verifice odata aceleasi siteuri. Am primit raspuns prompt, ca situatia s-a remediat , iar adresa a fost trimisa pe baza situatiei existente la 31 martie 2006(oricum si atunci eram in regula).
Deci aveti grija si verificativa cutiile postale.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cioace. Tipii au anuntat ca s-ar putea sa apara disfunctionalitati. Atata timp cat tu ai actele OK (stampila de ITP pe talon, si talonul de asigurare) te doare in cot. Daca te opreste cineva faci scandal. Oricum, eu nu am vazut pe nimeni, cand te opreste, sa te verifice pe o lista a masinilor bla. Iti cer talonul si asigurarea. Daca ti-o radiaza din greseala, nu te intereseaza, tu circuli cu ea, si daca au pretentia ca sa stai cu ea pe tusa pana cand ei isi rezolva problema, ii dai in judecata pentru ca te impiedica sa folosesti un bun, un avocat l-a sfatuit pe un amic de-al meu sa faca asa cu cei de la BCR asigurari, care s-au tras pe ... vreo 3-4 luni, trebuiau sa ii dea banii pentru un damage total (accident, RCA-ul celuilalt), amicul meu i-a sunat si le-a zis (dupa 2 saptamani de telefoane date de el cu raspunsul "maine va intra banii") "fratilor, eu nu ma mai stresez, va dau in judecata, si va cer despagubiri de 1500 euro/luna deoarece eu nu pot sa ma folosesc de masina, si am nevoie de ea, si astia is banii pe care ii pierd". In 3 zile a avut banii. Principiul respectiv functioneaza (cred) la fel si in situatia in care meseriasii ti-ar cere sa tii masina in garaj. Daca avem avocati in zona, va rog sa confirmati/infirmati/detaliati principiul
  • pletero

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 fsi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2006

  • Mesaj Privat
si eu am primit asa ceva , sint ok ba as putea spune ca abea am inmatriculat masina (sic!) si 1- abea astept sa -mi suspende dreptul cum zic ei, ca sa ii dau in judecata si sa-mi mai iau o masina !!! pai ce facem fratilor ,trebuie noi sa mergem la ei la cei care sant angajati sa faca treaba asta si sa le zicem sa o faca, si cum sa o faca? doamne ce tara de prosti, incapabili, si pilosi am ajuns.... abea ii astept sa ma despagubesc si eu de la ei.... unde mai pui ca ar trebui sa dea si politistii(sau militienii?) de la inmatriculari afara ca mi-au inmatriculat masina.... lol

in concluzie:NE MERITAM SOARTA!!!

oare ne doare cand santem prosti? Razz
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
CristianM, esti sigur ca exact asa suna adresa? Te anunta ca ti s-a suspendat inmatricularea??? Shocked Shocked Shocked
Skip ads

  • CristianM

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Exact
" va aducem la cunostinta ca, incepand cu data de 01.07.2006 vi se va suspenda de drept inmatricularea autovehiculului/lor cu numarul: B20......"

" In cazul in care v-ati indeplinit obligatiile, ne cerem scuze pentru situatia creata, insa includerea in lista se datoreaza rezultatului compararii bazei de date a politiei cu asig cu rar etc......"
  • Tataee

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Mangalia
  • Masina: Karl 2016 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Salut!

Am si eu un coleg cu situatie asemanatoare.
A rezolvat-o in felul urmator:

A facut copie dupa actele doveditoare si le-a trimis pe fax la ei.
Nr. de fax sunt in adresa care ti-a venit acasa.
Atentie ca faxul acela este ocupat continuu, dar trebuie sa fi perseverent.
Stiu ca nu e datoria noastra sa facem asta dar e bine sa nu te pui cu ei ca au mintea odihnita.

Asa cum spune si pletero : Ne meritam soarta !
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Foarte multi colegi de-ai mei au primit astfel de adrese si au trimis copiii dupa talon si RCA ca sa demonstreze ca sunt in regula. Asta e bataie de joc, timp pierdut si nervi intinsi la maxim.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Eu am primit doar o adresa prin care ma anunta ca nu figurez in baza de date. Dar nici vorba de suspendari sau alte chestii. Se mentioneaza si un temei legal pentru aceasta suspendare sau e o simpla abureala?
Si inca o chestie - scrisoarea mea nici macar nu a a venit recomandata.
Skip ads

  • CristianM

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Nici la mine nu a fost recomandata.
Temei legal art.3 alin(1) din Ordonata de Urgenta a Guv nr.189/2005. Tot aici daca circuli cu un auto cu inmatriculare suspendata amenda 3000-5000 RON.
Ideea este ca daca te verifici pe www.rarom.ro si http://cedam.csa-isc.ro si esti in regula poti sa arunci adresa. Datele pe baza carora au trimis adresele sunt din 31 martie deci intre tip s-au mai actualizat.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Iata textul:

(1) Incepand cu data de 1 aprilie 2006, la implinirea unui termen de 90 de zile de la data expirarii inspectiei tehnice sau a asigurarii, se suspenda de drept inmatricularea vehiculelor rutiere aflate in aceasta situatie. Suspendarea se aduce la cunostinta proprietarului vehiculului de indata, in scris, de catre Directia regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor sau, dupa caz, de catre serviciul public comunitar regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor la care s-a efectuat inmatricularea.

Doua concluzii personale:
- inmatricularea se suspenda la 90 zile dupa data expirarii inspectiei sau asigurarii. Cat timp nu a expirat, suspendarea nu se pune, indiferent de ce spun bazele de date Razz
- suspendarea se aduce la cunostinta in scris - daca nu s-a adus la cunostinta in scris, iar nu se pune. Nesemnand de primire, nu se poate demonstra primirea adresei. Razz
  • george_wap

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Stati linistiti ca sunt mii care au primit asa ceva (incluziv eu).
Nu vreau sa comentez prea multe la adresa subiectului decat ca ni s-a demonstrat din nou ca traim intr-o ( sau sa scriu "intro" conform noii gramatici ) tara de kkt.
Nu mi se pare normal, eu ca cetatean sa fac lucrul asta pentru ei (timp pierdut, nervi la maxim). Au vrut sa centralizeze tot, bun, sa o faca pe banii si pe timpul lor. Pardon, banii lor sunt tot banii nostri. Dar stiind ca sistemul e PRAF, nu inteleg de ce s-au avantat sa trimita aceste Instiintari.
In rest ramane cum am stabilit: tara de kkt !
No comment !
  • n3v001

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2004

  • Mesaj Privat
CristianM a scris:Am aflat o adresa de email si i-am rugat sa mai verifice odata aceleasi siteuri.



nu faci share si la noi la adresa de mail? nu de alta dar am primit si eu aceeasi scrisorica si n-am chef sa alerg pe drumuri din cauza ca ei nu si-au facut temele cum trebuie.
Skip ads

  • CristianM

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Directia Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Autovehiculelor
drpciv@mai.gov.ro
  • Marian79

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 C16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
hahahahah !!! la mine s-a dus asigurarea, dar figurez in continuare cu asigurare pe csa-isc....
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR