Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • marele_pitik

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2010

  • Mesaj Privat
catalinemil a scris:si eu patesc la fel.cand plec de pe loc si accelerez usor pana in 2000,scade puterea,da in nas,cade turometrul si daca nu apas acceleratia imediat mai mult, moare motorul.ca sa nu se intample asa, trebuie sa accelerez inainte asa ca la camioane sau sa o tin accelerata peste 2000.daca plec usor usor ca baba din pat, nu face nimic... egr cred ca e schimbat de belgian,turbo nu stiu daca are probleme,il simt de pe la 2000 asa si il si aud.debitmetrul nu cred ca e pt ca am scos mufa si am plecat si facea la fel si dupa ce am trecut de 2500 parca, a taiat alimentarea si s-a oprit motorul,deci lucreaza.ma enerveaza la culme faza asta cu dat in nas ca mai uit si moare motorul si ma fac de ras... care e faza cu vacuumul,cum sa testez asta?



test ai facut?
ceva martori aprinsi la bord?

vacuumul se verifica cu un manometru. un service ok ar trebuii sa iti poate masura presiunea vacuum-ului Wink
Skip ads

  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
"debitmetrul nu cred ca e pt ca am scos mufa si am plecat si facea la fel"
pai daca facea la fel, de ce nu crezi ca ar putea fi debimetrul?
daca facea mai rau, poate nu-l suspecta-i, dar asa?
incearca sa faci o proba cu un alt debimetru, poate te edifici mai bine asa.
  • catalinemil

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2009

  • Mesaj Privat
am facut si test si a iesit ok.aveam ceva eroristocate si le-a sters.dupa 2 saptamani am facut iar un test si nu a aparut nimic.martori prin bord nu sunt aprinsi.ce sa zic,e posibil sa fie si debitmetru de vina dar mai sigur e ceva pe la vacuum. alta belea e ca atunci cand pun frana, imi tremura masina si cade acul la turometru brusc pe la 500-600 turatii dupa care isi revine singur sau ajutat de mine printr-o accelerare pe liber.deci tot de la debitmetru sa faca asta?
  • radu_mp

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Schimba filtrul de aer,si in primul rand curata admisia si EGR-ul.Daca sunt pline de calamina si depuneri o sa iti faca figuri.Debitmetrul daca era trebuia sa iti dea eroare pe tester.Si schimba filtrul de motorina si uita-te sa nu ai mizerii in corpul filtrului de motorina si/sau apa.Si daca poti si ai timp da rezervorul jos,goleste-l,curata sorbul pentru ca mai mult ca sigur e imbacsit si fa si o spalare la rezervor.
Skip ads

  • radu_mp

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2010

  • Mesaj Privat
@marele pitik.In zona mea se fac intalniri cel mai aproape la focsani.O sa incerc sa ajung o data,dar acum nu prea am cum.Totusi chestia cu engine check care mi se aprindea cand dadea in nas a disparut.Tot imi face asa dar nu mai apare engine check in bord.
  • catalinemil

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2009

  • Mesaj Privat
filtrul este nou noutel. filtrul de motorina am aproape 10000 km cu el si urmeaza sa-l schimb.eu zic ca tot pe la egr-ul ala e ceva.o sa incerc sa-l curat sa vad ce e in el.o sa revin
  • cozmin2004

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1998 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2008

  • Mesaj Privat
planetara a scris:Salut colegi!
de cand am luat masina, un vectra b hatchback din 97 (x20DTL) cand accelerez si turometrul ajunge la 1700 RPM pana la 2000RPM nu se tureaza (imi da in nas)
In rest masina se comporta exemplar in ciuda celor 82 de cai pe care ii are Smile
Din ce cauza reactioneaza asa? doar in intervalul asta 1700-2000RPM?



Ti-as recomanda sa scoti furtunasul de vacuum de la supapa EGR, si eu am patit asa. Idea
  • planetara

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
cozmin2004 a scris:
planetara a scris:Salut colegi!
de cand am luat masina, un vectra b hatchback din 97 (x20DTL) cand accelerez si turometrul ajunge la 1700 RPM pana la 2000RPM nu se tureaza (imi da in nas)
In rest masina se comporta exemplar in ciuda celor 82 de cai pe care ii are Smile
Din ce cauza reactioneaza asa? doar in intervalul asta 1700-2000RPM?



Ti-as recomanda sa scoti furtunasul de vacuum de la supapa EGR, si eu am patit asa. Idea



EGR-ul nu este comandat prin vacuum? daca scot furtunasul egr-ul nu mai lucreaza si in plus voi avea aer in vacuum Smile
deci fii mai explicit cu acest furtunas !
  • cozmin2004

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1998 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2008

  • Mesaj Privat
bindeaza capatul furtunasului spre EGR cu un holzsurub si fa o proba de drum,ti-am dat o idee doar

poate fi o cu totul alta problema la tine, la mine se manifesta la turatii mai mici un pic nu am

fost atent exact la turometru.
  • planetara

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
cozmin2004 a scris:bindeaza capatul furtunasului spre EGR cu un holzsurub si fa o proba de drum,ti-am dat o idee doar

poate fi o cu totul alta problema la tine, la mine se manifesta la turatii mai mici un pic nu am

fost atent exact la turometru.



acum parca "mai vii de acasa" Very Happy
ma bagasei in ceata cu scoaterea futunasului de la EGR Smile

o sa incerc pentru ca nu am remediato Wink
mersi mult!
  • silviu_tazz

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2011

  • Mesaj Privat
La mine motorul terpideaza cam tare la relati si intre 1700 si 2000 de turatii iar terpideaza. A-s vrea sa curat si eu EGR-ul dar nu stiu poziti exacta unde este (X20dtl) am tot cautat pe forum dar nu am gasit nimic concret. Credeti ca ma putezi ajuta cu o poza cu pozitia EGR-ul sau alte recomandari?
  • Ducati1100

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2009

  • Mesaj Privat
am si eu o problema asemanatoare cu a voastra la plecare dupa loc daca nu o turez mai tare imi da in nas si da sa se opreasca
din ce ar putea sa fie?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR