Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • paula

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Arat faptele pentru a lasa si altora optiunea sa aprecieze daca se merita/sau nu sa cumperi orice piesa prin serviciul de FAN COURIER. Am vrut sa cumpar in iarna asta 4buc. jante auto, de tabla, 4x100x15/6Jh2ET 49 pentru a pune pe ele anvelope de iarna. 3 buc. le-am gasit in Bucuresti iar pe a 4-a nu. Mai tarziu am mai gasit o janta in provincie, in jud dambovita, cu 50 lei iar taxele Fan Courier au fost 43,3 lei (ptr. 8 kg, f. mult). Am primit janta dupa 48 de ore si am constatat ca era si usor lovita. Indreptatul (roluitul) m-a costat inca 15 lei si asa totalul platit a ajuns la 108,3 lei, pentru o janta second hand. Cred ca era mai bine si usor sa fi cumparat una noua. De regula, asa se intampla cand vrei sa de carpesti , mai mult te rupi. Numai bine.
Skip ads

  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
cam asa sunt tarifele pentru orice curierat rapid cu ramburs. Varianta este sa trimiti banii separat (pe card de ex) si atunci mai scade cu vreo 10-15 lei.
Sau iti poti face nervi cu posta normala.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
paula a scris:Arat faptele pentru a lasa si altora optiunea sa aprecieze daca se merita/sau nu sa cumperi orice piesa prin serviciul de FAN COURIER. Am vrut sa cumpar in iarna asta 4buc. jante auto, de tabla, 4x100x15/6Jh2ET 49 pentru a pune pe ele anvelope de iarna. 3 buc. le-am gasit in Bucuresti iar pe a 4-a nu. Mai tarziu am mai gasit o janta in provincie, in jud dambovita, cu 50 lei iar taxele Fan Courier au fost 43,3 lei (ptr. 8 kg, f. mult). Am primit janta dupa 48 de ore si am constatat ca era si usor lovita. Indreptatul (roluitul) m-a costat inca 15 lei si asa totalul platit a ajuns la 108,3 lei, pentru o janta second hand. Cred ca era mai bine si usor sa fi cumparat una noua. De regula, asa se intampla cand vrei sa de carpesti , mai mult te rupi. Numai bine.


si ce legatura are fan curier cu faptul ca era janta lovita? crezi ca au lovit-o cei de la curierat? orice serviciu se realizeaza in anumite conditii specificate anterior, pe care le acepti sau nu si care, odata acceptate, daca nu sunt indeplinite, nu mai esti obligat sa accepti serviciul; deci daca trebuia sa vina mai repede de 48 ore si nu a venit, noroc bun. in ceea ce priveste pretul nu cred ca s-a modificat, era asa de la inceput. iar legat de transport, ma indoiesc ca o janta se poate deforma pe timpul transportului; aici poate vanzatorul stie mai multe.
Acest post s-ar incadra mai bine la 'Atentie la teparii de pe net' sau la 'De ce prefer lucrurile noi in detrimentul celor second'
Numai bine
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ludi_f a scris:Sau iti poti face nervi cu posta normala.

Asta e marketing de-al firmelor de curierat. Eu am trimis colete mai mult de 1an ,de 2-3 ori pe saptamana , si cu ramburs si fara si nu am avut absolut nici o problema. Mi se spunea ca ajung in max 5 zile lucratoare , dar de obicei ajungeau in 3. Pret 2.4 ron pt primul kg , apoin inca 1.2 ron/kg.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Si eu recomand Posta Romana. Ieftin si suficient de rapid. Pacat ca nu sunt asa flexibili.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Si eu recomand Posta Romana. Ieftin si suficient de rapid. Pacat ca nu sunt asa flexibili.


idem
extrem de multumit.cu anumite schimbari ,cred ca ar fi peste firmele de curierat
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
greseala ta este ca nu ai cerut vanzatorului sa specifice firmei de curierat ca pachetul poate fi desfacut inainte de a-ti fi predat , cea ce in cazul unei jante cred ca nu era cazul fiindca vanzatorul nu cred ca impachetat janta intr-o cutie . trebuia sa cunosti de la inceput toate detaliile livrarii .
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Posta romana mai are vreo 50 de ani sa ajunga la linia de plutire. tocmai de aia isi permit curierii privati sa tina preturile sus, n-au concurenta... Wink
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Eu cred ca greseala ei este ca daca tot era in Dimbovita mai bine mergea direct la vinzator si vedea daca merita sau nu ,cheltuiai mai putini bani .Din Bucuresti pina in Dimbovita cit e ...100km ..
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si eu cred ca asta e pretul la firmele de curierat ,eu am platit pentru 10 kg 50 lei,dar pretul pieselor comandate era mai mare si nu sa simtit ,
la o piesa care face 50 lei sa mai dai inca 50 pe transport chiar nu merita
si faptul ca janta era indoita asta tine de corectitudinea celui care a vandut ,si cum zicea si colegul se incadreaza la tepari ,asta daca nu a precizat inainte de vanzare starea jantei.
  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
ziceti de posta romana, dar acum m-am convins si eu ca nu diferenta asa mare fata decurieratul rapid..
un tel, 40gr..de la bucuresti la craiova..2 zile cu curierul..
opcomul de la DB...AAA ..din DB in cra..2 zile..
si economie de vreo 3-4 sute mii lei vechi.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
bavarezu a scris:greseala ta este ca nu ai cerut vanzatorului sa specifice firmei de curierat ca pachetul poate fi desfacut inainte de a-ti fi predat [..]



Nu se mai poate face treaba asta de ceva vreme...
Skip ads

  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
sincer nu stiam , era o cale sa nu iei teapa .
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nicholas886 a scris:ziceti de posta romana, dar acum m-am convins si eu ca nu diferenta asa mare fata decurieratul rapid..
un tel, 40gr..de la bucuresti la craiova..2 zile cu curierul..
opcomul de la DB...AAA ..din DB in cra..2 zile..
si economie de vreo 3-4 sute mii lei vechi.

Ce e rau la posta , ca trebuie sa mergi la ei, nu vin la usa, si nu poti desface coletul pana il platesti, si de obicei e coada la ghisee, in rest e 100%safe si iti platesc coletul daca il pierd/distrug.
  • paula

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Exista opinii, pareri diferite si chiar observatii, e normal. Vreau sa fac o precizare. Nu am adus in discutie subiectul pentru ca as avea ceva personal impotriva Fan-Curier SRL. Nici vorba. Ce am vrut sa arat este faptul ca nu merita sa cumperi o piesa (sau orice alt bun) apeland la acest fel de transport. Exemplu: in cazul jentii cumparate de mine tansportul a reprezentat cca. 87% din valoarea ei (43,3 lei x 50 lei/100) ceea ce inseamna f.mult. La orice bun cumparat, din intern, transportul ar trebui sa fie undeva in jurul a 15-20% din valoarea bunului. Asta nu inseamna ca fiecare nu e liber sa faca ce vrea cu banii lui. Personal, a doua oara nu mai fac o asemenea prostie. Numai bine.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
paula a scris:Exista opinii, pareri diferite si chiar observatii, e normal. Vreau sa fac o precizare. Nu am adus in discutie subiectul pentru ca as avea ceva personal impotriva Fan-Curier SRL. Nici vorba. Ce am vrut sa arat este faptul ca nu merita sa cumperi o piesa (sau orice alt bun) apeland la acest fel de transport. Exemplu: in cazul jentii cumparate de mine tansportul a reprezentat cca. 87% din valoarea ei (43,3 lei x 50 lei/100) ceea ce inseamna f.mult. La orice bun cumparat, din intern, transportul ar trebui sa fie undeva in jurul a 15-20% din valoarea bunului. Asta nu inseamna ca fiecare nu e liber sa faca ce vrea cu banii lui. Personal, a doua oara nu mai fac o asemenea prostie. Numai bine.

Ar fi foarte frumos sa fie cum zici tu Smile
Iti dai seama ca daca s-ar lua dupa valoare bunului transportat ar ajunge la faliment imediat. O sa se apuce lumea sa comande saci cu ciment, direct de la fabrica, cu livrare prin curier Razz
ps: Daca timit o piatra de 500kg a carui valoare este 0, cat platesc transportul?
  • adinan_superstar

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
am patit si eu ceva de genu asta ,am comandat o grila si mi-a venit cu ,cutia indoita si evident cateva cleme rupte ...n-ai p cine sa acuzi ,toti dau din umeri "eu nu stiu nimic asa l-am primit"
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Si eu prefer Posta Romana.
In rest Nemo Express. Tarifele mi s-au parut mult mai mici decat restul firmelor de curierat. In plus e singura firma de curierat care a livrat un pachet in aceeasi zi desi veneau din colturi indepartate ale tarii.
Tarife
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Fan Courier mai accepta asa ceva - deschiderea coletului inainte de primire ? Eu stiam ca nu mai accepta, dar poate mi-au spus mie gresit.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Nu mai accepta. Singura firma care mai ofera acest "serviciu" este Urgent Curier
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR