Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • cristi71000

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Inca vreo 2 luni pana vine masina. Dealer-ul mi-a zis ca pe 14 martie o asteapta in Gyor, deci cam la 1 aprilie ar trebui sa vina. Eu vin de pe un astra G 1.6l 103CP si am comandat un Astra J Cosmo 1.4 turbo de 140CP.

Daca mai e cineva intr-o postura asemanatoare as vrea sa stiu cam care ar fi diferenta de feeling intre cele 2 masini. Am fost foarte multumit de G si sper ca J-ul sa nu ma dezamageasca, dar as vrea sa stiu ceva pareri ale celor care cunosc ambele masini.
Skip ads

  • _mihai_

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2005

  • Mesaj Privat
G-ul mi-a placut mult ca masina. Am avut hatchback.

Ca plusuri la J, interiourul de 10 ori mai fain si look-ul, izolare, comportament la drum lung.
Ca minusuri, e mai lunga cu 30 cm, e mai lata cu nu stiu cat, consuma mai mult ca e mai grea, vizibilitate mai slaba, dar ok, te obisnuiesti. E mai faina decat g-ul, deci o sa te doara inima mai mult la fiecare julitura, parcare in care nu incapi bine, stresuri ca risti sa ii traga o cheie unul.

G-ul mi-a placut, inca il mai am, mai cochetez din cand in cand cu idea sa il transform in masina principala. Renunt mereu cand ma sui in el Smile, J-ul e mai fain.

Deh, masina dragutza, dureri mai mari Smile
  • cristi71000

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am G hatchback. Ma bucur ca totusi J ti se pare mai faina. Imi pare rau dar eu va trebui sa vand G-ul. Chiar daca nevestei ii va trebui o masina, G-ul e prea mare pentru ea. A fost o masina excelenta. Sper sa fie si J la inaltime, adica peste cativa ani cand va trebui sa schimb masina sper sa iau o Astra L sau ceva de genul Very Happy
  • nick_florin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cristi71000 a scris:Si eu am G hatchback. Ma bucur ca totusi J ti se pare mai faina. Imi pare rau dar eu va trebui sa vand G-ul. Chiar daca nevestei ii va trebui o masina, G-ul e prea mare pentru ea. A fost o masina excelenta. Sper sa fie si J la inaltime, adica peste cativa ani cand va trebui sa schimb masina sper sa iau o Astra L sau ceva de genul Very Happy


detin si eu un astra g 2002 z16xe si sunt foarte multumit de ea...nu am avut inca ocazia sa cochetez cu un astra j 1.4 turbo 140cp desi mi-ar placea.imi place masina de cand a aparut si am zis ca daca as putea acumachizitiona una nu as sta pe ganduri. eram si sunt inca curios cum se comporta.poate ne impartasesti si noua cate ceva despre masina ta,pareri pro si contra.apropo sa o stapanesti sanatos si drumuri bune.bafta
Skip ads

  • cristi71000

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2007

  • Mesaj Privat
J-ul e o masina excelenta, pare o clasa superioara G-ului, atat ca design cat si ca fel in care se comporta. Eu sunt foarte multumit de ea.
  • moho

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cristi71000 a scris:J-ul e o masina excelenta, pare o clasa superioara G-ului, atat ca design cat si ca fel in care se comporta. Eu sunt foarte multumit de ea.


Nu ai problema zgomotului etrierilor? Sau apa care sa-ti intre pe sa stopul de frana de sus, de la hayon? E o masina interesanta dar nu lipsita de probleme, unele dintre ele inadmisibile.

Daca ar fi sa-mi iau din nou nu as mai lua J-ul Crying or Very sad
  • cristi71000

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2007

  • Mesaj Privat
moho a scris:
Nu ai problema zgomotului etrierilor? Sau apa care sa-ti intre pe sa stopul de frana de sus, de la hayon? E o masina interesanta dar nu lipsita de probleme, unele dintre ele inadmisibile.


Se poate dar eu n-am nici una din problemele astea. Am cicit de ele pe forum. Dar acum sunt aici unii care considera inacceptabil faptul ca se reseteaza trip 1/2 dupa 2000km desi e by design, deci e subiectiv ce citesti. Eu unul, si nici tatal meu (care si-a luat si el un J dupa ce l-a vazut pe al meu) nu am avut nici o problema. Eu am aproape 15.000km cu masina facuti in 6 luni.
  • moho

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Tocmai asta este unul dintre motivele pentru care nu mi-as mai lua iar Astra J. Sunt multe cu probleme, unele nu au iar ei nu se sinchisesc sa le rezolve. Parca noi n-am fi dat bani pe masini ci nasturi. Sper din tot sufletul sa nici nu ai probleme, iar exemplul tau imi confirma faptul ca nu la toate e asa, cum mi se raspunde mereu la service.

In general e o masina buna, mie imi place motorul la ea cel mai mult, insa sunt cateva aspecte negative de care te poti lovi daca nu ai noroc si-ti strica tot cheful si-ti mananca tot timpul prin service.
Skip ads

  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
cunosc 7 posesori de astra j in oras si toti au problema zgomotelor la etrieri spate........miram-as sa fie si fara aceasta problema !
  • cristi71000

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2007

  • Mesaj Privat
botea gabriela a scris:cunosc 7 posesori de astra j in oras si toti au problema zgomotelor la etrieri spate........miram-as sa fie si fara aceasta problema !


Nu vad cum as putea sa demonstrez... oi fi eu mai surd. Da nu aud nimic si n-am auzit niciodata nimic suspect. Si conduc de 12 ani, cred ca as stii daca se aude ceva ciudat. Ba mai mult, nimeni care a mers cu masina nu s-a plans de vre-un zgomot.
  • moho

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
@cristi71000, observ ca esti din Bucuresti, poate cand ai putin timp ne intalnim sa vad si eu cum se aude o masina fara zgomote. Tare sunt curios! Momentan nici la a mea nu se mai aude la fel ca inainte pentru ca i-au pus lipiciul minune pe placute, dar cu timpul se va duce.
  • cristi71000

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Cu placere, lucrez in pipera, ne putem vedea.
Skip ads

  • mihail.dragoi

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 2.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
daca vii in pipera te dau o tura si cu a mea - nici io nu aud chestii (inca - sper sa ramana asa macat inca 100.000 km)
  • moho

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
daca e asa ... pai atunci ma mut in pipera, poate nici a mea nu mai face Laughing

Multumesc de invitatii, acum am o saptamana mai plina insa tare mi-ar placea sa o onorez, ne auzim cand ma mai eliberez putin.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
cristi71000 a scris:
Dar acum sunt aici unii care considera inacceptabil faptul ca se reseteaza trip 1/2 dupa 2000km desi e by design, deci e subiectiv ce citesti.


Ok poate e subiectiv dar daca e by design de ce la unele masini nu se intampla sa se reseteze? pe logica ta tu pt ca nu ai zgomote de la etrieri inseamna ca ai o masina defecta din moment ce tuturor celor cu problema asta li s-a zis ca asa e la toate, nu?

o fi by design treaba cu resetatul dar inseamna ca designul e prost...eu daca plec acu in turu europei asa si la intoarcere vreau sa stiu cati km am facut ce fac? stau sa calculez diferente? asa faceam si la dacie deci unde e upgrade-ul ca sa zic asa?

este o masina buna overall evident cu defectele ei (dar nu cred ca exista masina perfecta, tare sunt curios ce defecte o sa gasesca optzeci la tiguanul lui, sper sa nu dar mai mult ca sigur cred ca vor fi )
eu sunt multumit de ea...n-am avut pana acum probleme cu zgomote de etrieri (sau poate sunt si eu surd ca si tine Very Happy ) cu apa intrata sau mai stiu eu ce.....singura problema recent aparuta e cu vasul de expansiune si "problema" kilometrajul dar care se vor rezolva intr-un fel sau altul
  • mihail.dragoi

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 2.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
cum spuneam si prin alte parti - am raspuns pe mail de la GM ca nu trebuie sa se reseteze trip-urile la 2000 km. doar ca inca nu am avut timpul necesar sa ajung la dealer pentru resoftarea recomandata de GM.

care are timp si chef sa faca asta sa imi dea un pm sa ii trimit mailul de la GM

spor
  • moho

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
@brutal eu as prefera sa mi se reseteze trip1 si trip2 insa sa nu-mi mai intre apa si sa nu-mi mai tampeasca creierii zgomotul ala enervant.

Oricum insa, nu e normal sa nu incerce sa remedieze problemele la masinile semnalate sau sa gaseasca solutii. Nu zice nimeni ca toate ar trebui sa fie perfecte, dar cand mergi cu o masina noua pe care tu ai dat banii si nu ei si ii vezi ca dau din umeri iti vine sa le dai cu masina in cap nu cu altceva.
  • Kickazz

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2011

  • Mesaj Privat
eu aveam reset la 2000 si la fosta masina, ce probleme mai au si unii Smile
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@ moho : sunt absolut de acord cu tine normal ca nu se compara intratul de apa inauntru sau zgomotul de etrieri cu treaba cu trip1/trip2. este o chestie de principiu pt mine treaba asta si o sa merg pana in panzele albe pana imi resofteaza masina, gandeste-te ca daca mie pt o resoftare care dureaza cat? 10-15 minute, se caca pe ei ce rezolvare sa aiba la probleme mai seriose

@kickazz : no comment
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR