Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Diabolic_Alynb

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut!
Am si eu urmatoarea problema: nu se mai aprinde lumina in masina la deschiderea usilor si nici cand trag de butonul de la faruri. Pot aprinde decat luminile din spate de la comutatoarele de langa lampi. Cand am verificat sigurantele, f36 era topita in totalitate dar numai plasticul, nu si partea metalica in rest toate sigurantele sunt ok. Am inlocuit siguranta si am verificat... nu mergea lumina. F36 este siguranta pentru bricheta si incalzire scaune. Mentionez ca am folosit un compresor auto si ma gandesc ca topirea sigurantei de acolo se trage insa ce legatura are cu lumina? Poate pare fara legatura lumina cu bricheta dar eu cred ca din cauza celei din urma am aceasta problema.
A mai patit cineva asa ceva? Posibil un scurt? posibl releu? in rest totul functioneaza la masina!

Multumesc anticipat!
  • Diabolic_Alynb

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nimeni nu ma ajuta?

O alta problema este ca: atunci cand iau piciorul de pe acceleratie se vede o sadere in intensitate a farurilor pt o secunda doua. Mentionez ca nu conteza turatia motorului, cat a fost accelerat sau daca a fost accelerat. Daca apas si iau imediat piciorul de pe acceleratie se intampla acest fenomen!

Multumesc anticipat!
  • Playyy

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2012

  • Mesaj Privat
saut! am si eu aceeasi problema dar mie nu imi merge nicio lumina in plafon. Incearca sa verifici siguranta 28. aia e pentru lumina din plafon.
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
La constructia panoului de sigurante, fiecare siguranta, face exact ce scried in carte.
Dealungul timpului, exista insa posibilitatea ca din anumite cauze si in urma unor probleme, sigurantele aferente anumitor consumatori sa fie mutate de vreun electrician pe alt soclu. Am intalnit si asa ceva. Ca atare, omu care cumpara masina SH habar n-are de ce cand se arde o siguranta care stie ca raspunde de anumiti consumatori, de fapt sa raspunda de altii. Asta asa, ca idee.
Altfel, daca s-a topit siguranta, sigur e o buba undeva. La mine, s-a intamplat acelasi lucru cu siguranta de la propiectoare. A crapat dintr-o data, si nici macar nu sunt d'ala care merge cu proiectoarele aprinse intr-una. In consecinta, se va muta pe altb soclu. Tu degeaba ai schimbat siguranta, probabil pe spatele panoului s-a intrerupt un circuit. Va trebuie sa ti-o refaca sau sa ti-o mute pe alt soclu unn electrician/electronist.
Altfel, acceleratia si directia fac intotdeauna sa slabeasca foarte putin luminile din bord, sau poate si farurile. Este indicat si sa masori parametrii alternatorului.
Daca vrei, iti pot recomanda un coleg de forum care iti poate rezolva toate problemele, la costuri mici.
  • electronistul21

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2011

  • Mesaj Privat
demontati plafoniera,verificati becul,primul pas.daca-i bun verificati prezenta +12v pe fir rosu.verificati continuitatea firului de masa,cel maro.maro cu alb este de la temporizator.pe stalpul din stanga sub ornament aveti o mufa in care puteti din nou masura pentru a delimita zona in care este problema.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR