Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • mazak

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am o problema, cand trec peste o denivelare mai serioasa se aude pe toata partea dreapta (fata spate) un troncanit ca si cum as avea o cutie plina cu scule, desi portbagajul este gol. Aveti idee ce ar putea fii?

Multumesc
Skip ads

  • mafiotyx01

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
sincer alre mi-a mai spus cineva asta si intradevar am pus pe cinava in masina sa imi miste de volan cu mine afara si am pus mana pe axul de la amortizor si se simte vibratia in el.
stiu ca o vibratie se transmite pe toate componetele care sunt legate intre ele mai mult sau mai putin in functie de defect de aia am sperat sa nu fie ala ca am vazut case schimba greu trebe vreo 3 tipuri de chei.si mai si costa ceva bani mai multi.asta si in cazul in care nu trebuie cumva sa schimb amortizoru cu totu.si intradevar la peste 140 la ora nu se mai simte nimic dar cand o deturez si scade viteza face si mai urat sub 140 pana in 110.
  • mafiotyx01

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
mazak probabil ar putea fii amortizoarele ca altfel nu ar avea cum pe spate se schimba usor si e foarte ieftin in schimb pe fatza e mai complicat plus ca tre sa ii faci apoi si unghiu de directie dupa ce il schimbi.mai mult ca sigur ar putea fii capatul telescopului care are o garnitura sus sa se fii busit si la groapa sa bata in cap ,dar vezi sa nu mai fie vreo bucsa ca si la astea fac cam asa na poate ai mers cu partea dreapta mai multe gropi.Smile
  • mazak

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2008

  • Mesaj Privat
S-a rezolvat! inca o cheltuiala pe viitor, s-a rupt o spira din arc fata dreapta si bucata rupta troncanea in oala amortizorului, asa ca trebuie sa ma apuc sa caut arcuri

O zi buna.
Skip ads

  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
La mine s-a rupt 3 cm din spira de pe spate, si tre sa caut si eu un set, fie o sa le schimb de noi pe amandoua, si telescoapele, ca o aud cum bate prin gauri! Pff, cu drumurile noastre, ma apuc sa strang bani de elicopter! Tot a zis Basescu ca Romania se vede mai bine de sus! Bafa!
  • stiuca

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am avut un troncanit pe dr. fata si nu stiam de la ce este.Prima data am crezut ca este de la amortizor sau de la flansa,bieleta antiruliu parea buna iar pivotul inferior il schimbasem acum un an.Rezolvarea a venit dupa ce am dat bieleta antiruliu jos si am mers fara ea.Am cuparat una noua si am montato.Acum am scapat de troncanit Smile.
  • bzancu

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2011 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2008

  • Mesaj Privat
mazak a scris:S-a rezolvat! inca o cheltuiala pe viitor, s-a rupt o spira din arc fata dreapta si bucata rupta troncanea in oala amortizorului, asa ca trebuie sa ma apuc sa caut arcuri

O zi buna.


la fel am patit si eu cu troncaneala, dar zi-mi te rog, ai schimbat si flansa sau numai arcurile?
  • mazak

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Inca n-am schimbat nimic, mai astept sa strang niste bani ca sa schimb tot setul (arc,amortizor,rulment,flansa si ce mai e pe acolo) pe ambele parti (stanga, dreapta).

O zi buna
Skip ads

  • wizard.time

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Aceasi problema o am si eu adica un troncanit pe partea dreapta cand merg pe drum cu denivelari.Am schimbat bielete de directie , capat de bara ,flanse , rulment amortizor si BBS si tot se aude.Ce mai poate fi?
  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
E posibil sa fie amortizorul dus...
  • wizard.time

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Posibil dar masina este foarte stabila si nu a curs din el.
  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Totusi, te-as sfatui sa faci un test la amortizoare. Daca e dus doar cel din stanga, nu cred ca afecteaza stabilitatea masinii. Daca ai schimbat cele de mai sus, nu vad ce altceva ar putea fi.
Skip ads

  • stiuca

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
stiuca a scris:Am avut un troncanit pe dr. fata si nu stiam de la ce este.Prima data am crezut ca este de la amortizor sau de la flansa,bieleta antiruliu parea buna iar pivotul inferior il schimbasem acum un an.Rezolvarea a venit dupa ce am dat bieleta antiruliu jos si am mers fara ea.Am cuparat una noua si am montato.Acum am scapat de troncanit Smile.


Ma repet TRONCANITUL ESTE DE LA BIELETA ANTIRULIU,
  • rby10

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2008 14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am revenit! Si am rezolvat si problema cu troncanitul!

Am fost la un Service si cand am pus masina pe ""rampa" sau cum se numeste mecanici mi-au aratat ca aveam joc in ambele roti mai mult partea stanga...

Deci am fost nevoit sa schimb asa!:
-Amortizoarele(Era stricat decat 1,Dar le-am sch pe aman2)
-Bucse amortizoare+rulmentii de sus
-Biele antiruliu
-Biele directie....Toata afacerea a costat cam 1100 lei cu manopera cu tot!

Din cate am inteles Piesele sunt Made Italy acum nu stiu cate de bune sunt! Dar cand am schimbat rulmentul Pe partea stanga Tot Made Italy era! Si am pus tot Made Italy!
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca ti-au facut si geometria la roti dupa cate ai schimbat! Bafta!
  • rby10

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2008 14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Da, Si Scz Amortizoarele Nu sunt Made Italy Sunt De la GM! 260 ron Bucata!;d

Si Asi vrea sa stiu si eu dak sunt bune pisele ""Italienesti?
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
In ceea ce privesc senzorii,din ce am citit pe aici sunt cam varza cei italienesti,la celalalte piese nu ma pronunt deoarece nu am folosit.
  • rby10

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2008 14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pe mine ma interesau pisele daca sunt bune...De exemplu rulmentul dupa partea stanga parca:-? a fost Italian! Din fabrica si masina luata nouo.....
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Am intrat si eu in clubul celor cu "troncanit la roata fata dreapta". In primavara am schimbat ansamblu amortizor+ discuri.
Joc in pivoti, capete bara, bucse nu sunt ( le-am verificat temeinic cu ranga:) ). Mai raman bieletele antiruliu: am tras de ele, nu se misca neam. Sunt modelul de plastic. Le-as schimba dar e cam frig afara. Totusi v-a trebui sa incerc si asta.
  • nislau

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2009

  • Mesaj Privat
pt daniel: ai schimbat si bucsele de la bara stabilizatoare sunt de cauciuc si in timp isi pierd proprietatile iar bara vibreaza mult si prin intermediul bieletelor produce zgomot. nu e costisitor iar cu putina pricepere le schimbi singur. e un tutorial pe undeva
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR