Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • puidesomn

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2011

  • Mesaj Privat
salutare!
vreau sa-mi iau o masina second inmatriculata in romania si m-am documentat un pic despre cum se cumpara astfel de masini. problema mea este ca nu stiu cu cine sa merg sa vad masinile pe care le gasesc prin anunturi. ma gandesc ca ideal ar fi sa merg cu cineva cu experienta la masini (mecanic, sofer sau chiar cineva care si-a luat mai multe sh-uri) care sa isi poata da seama de eventuale probleme ale masinii mai putin evidente (sunete ciudate & stuff). omul asta m-ar ajuta sa negociez pretul si sa triez masinile pe care sa le duc apoi in service pentru o analiza profesionista. stiu ca veti zice ca pot sa iau tzeapa daca merg si cu mama mecanicului dar tocmai de asta cred ca mergand cu cineva neexperimentat sunt si mai expus.
problema e ca printre prieteni/colegi nu gasesc pe nimeni care sa fie si dispus sa se plimbe prin bucuresti sa vada n masini cu mine.
ce parere aveti, merita sa platesc un mecanic (instructor auto, sofer profesionist etc) sa vina cu mine? daca a mai facut cineva asta sa-mi zica cum a fost si cat a dat Very Happy . poate aveti si alte propuneri...
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Plateste-ma pe mine! Cool

Glumesc.
Citeste la https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=57062
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca nu te cunoaste mecanicul ai toate sansele sa se inteleaga cu vanzatorul si pentru cativa zeci de lei sa iti spuna ca esti in fata sansei tale Wink
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Sa va povestesc o intamplare:
in urma cu ceva ani,ma roaga un coleg de serviciu sa merg cu el la targ(vitan B)pt a cumpara masina (d 1300).Ajungem in targ,am ascultat si vazut cateva masini, care se invarteau in jurul pretului dorit (de coleg) si i-am gasit o masina de 1,5 ani,care a fost lovita usor dreapta fata(capatul de lonjeron era f putin deformat si nu se incercase indreptarea lui-reparatie in service).Discutam cu proprietarul si tipul lasa pretul la 50 000 lei(anul 1987 fiind),argumentele noastre fiind[domnule a fost lovita si este posibil ca longeronul sa fie deplasat...sa;colegul hotaraste ca saptamana viitoare vom veni in targ si facem actele(nu avea banii la el-?).Saptamana urmatoare mergem din nou la targ(si cu sotia colegului),acesteia ii sare-n ochi o d 1301,fabricata prin '73-'74,nu mai stiu sigur,masina proaspat vopsita,dar care avea gauri de rugina in capatul pragului,panza de sac lipita pe aripa fata(la imbinarea cu stalpul dreapata),iar pe bord avea 35 000 km.
Incerc sa le explic ca masina este foarte veche si ''este pregatita de vanzare'' insa nu am cu cine sa ma inteleg.In aceeasi zi s-au facut si actele vanzare cumparare.Motorul a mers vreo 1000 km ,dupa care a inceput sa bata(avea uleiul schimbat cand a cumparat-o).Intr-un final dupa 2-3 ani omul a trebuit sa puna autogenul pe ea sa o carpeasca,iar la cuzineti i-a pus foita de indigo sa le mai ia jocul(asta facut de alt meserias),fapt ce a dus la topirea unui cuzinet si distrugerea vibrochenului.

Am povestit aici patania mea,pt a atrage atentia celor care intentioneaza sa cumpere auto sh,sa tina cont de indrumarile celor cu experienta,si pe cat posibil sa consulte mai multe pareri despre masina in cauza.
Skip ads

  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
De obicei se intampla ca omu' sa fie foarte entuziasmat ca isi cumpara masina si nu mai tine cont de indicatiile celui cu care se duce. Un fel de dragoste la prima vedere Very Happy

Sfatul meu e ca in primul si in primul rand sa fii FOARTE ATENT la acte, sa le aiba pe toate la momentul incheierii tranzactiei ( inclusiv bulentinul)
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Hai sa-ti spun eu cum se face :
1. Citesti pe forum subiectele privind masina X, motorul Y, vezi ce se papa, cum se analizeaza o masina si vanzatorul
2. Mergi joi la Polivalenta ca iti mai deschid aia ochii, aia are luft, e farul schimbat, curge pe acolo, e diferenta de vopsea si coaja de portocala etc.
3. Cauti si daca gasesti ceva cat de cat pe gustul tau rogi un forumist mai breaz (il gasesti tu la intilniri) sa o vada si el.
4. Vorbesti cu vanzatorul ca tu vrei verificarea masinii la modul serios. Aici vorbesti cu Marius (maiandrei pe forum) sau Eduard (eduard33) sa faci o verificare echidistanta. Acum chestia e ca Marius e mai aglomerat dar e mai bun la diagnoza computerizata decat Edy, oricum ar fi ei spun adevarul si nu umbla cu vrajeala sau intelegeri cu vanzatorul. Nu te duce la autotest si alte service ca te fac aia de nu te vezi.
  • puidesomn

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2011

  • Mesaj Privat
multumesc pt raspunsuri.
ok, inca nu stiu cu cine sa merg dar am aflat cu cine sa NU merg Wink. merci pentru idee dane, poate ne vedem joi. pana pe la ce ora sta lumea acolo de obiciei? mai repede de un 7:30 nu cred ca ajung.
eu ma gandeam sa duc masina la serviceul unui dealer autorizat (de ex la opel gtt).
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Dan este din Iasi , te vezi cu el doar daca mergi acolo Very Happy
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Daca nu gasesti pe altcineva eu te ajut cu ,cit ma pricep si eu in ale masinilor ,sa vezi cite masini vrei ,daca e te duc si la Edy sau la Maiandrei fara probleme ca am rezolvat unele probleme la amindoi cu masina mea ,si nu te costa absolut nimic ,nu vreau nimic in schimb ..ma multumesc cu ce am .
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
frumos gest.demn de un adevarat opel-ist.bravos colega
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
puidesomn uita de Opel GTT sau alte reprezentante pentru verificare ca pe ei ii doare undeva de tine si se fac intelegeri la greu cu vanzatorul. Marius si Eduard sunt corecti si vor tine cu tine, nici gand sa faca ceva sa le pice prost afacerea. Imediat apare pe forum si iti dai seama ca raman fara clienti. Atentie, vorbim de service cu acte si sediu, cu hale, magazin, nu Vasile de la coltul strazii deci oameni seriosi.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Si eu iti recomand pe Marius.
Nu am o experienta personala cu ei insa am auzit numai relatari pozitive ale celor care au fost(si nu sunt membri ClubOpel).
Skip ads

  • puidesomn

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Merci, tase. Da-mi un mesaj cu un numar de telefon sau un id de messenger sa mai vorbim, vad ca eu nu pot trimite mesaje private.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR