Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • malexis

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1994 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
- stima tuturor, mi s a rupt cureaua de distributie la un Opel Astra F 1994 1.4

- am desfacut motorul iar acum am nevoie de sfaturile voastre in legatura cu ce s a defectat , ce trebuie sa schimb si ce trebuie sa cumpar .. iar in final cum sa montez totul la loc.

- sunt sigur ca se gasesc printre voi membrii ClubOpel care sa mi spune exact cum sa montez motorul la loc; multi ar spune sa duc masina la un mecanic, dar putini poate se gandesc ca acest topic poate fi un indrumar pt cei in probleme asemanatoare.

- o sa deschid doua mari subiecte de discutie iar oricine are ceva de spus, sa dezvolte problema in subiectul ideal

1.DISTRIBUTIA
2.CHIULASA

VA MULTUMESC PT TIMPUL SI SERIOZITATEA ACORDATA
Skip ads

  • malexis

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1994 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
1.DISTRIBUTIA:
- care sunt cele doua semne la care trebuie pusa - arbore, ax came ?
- verificarea pompei de apa, o pot pastra ?

2.CHIULASA:
- la cati Nm(DaNm) se strange chiulasa (in doua trepte) ?
  • malexis

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1994 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
NECESAR $

- ulei motor
- antigel
- filtru ulei
- curea distributie
- garnitura chiulasa
- pompa de apa (fiindca se include pe cureaua distributiei)
- garnitura colector evacuare (garnitura de tabla)
- colector admisie(garnitura de fermit)
- capac ax came(garnitura de pluta)
- supape (doar cele strambe) - ADMISIE ori EVACUARE


Ultima modificare facuta de malexis la Lun 14 Feb, 2011 1:05 am
  • malexis

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1994 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
OPERATII

chiulasa:
- se spala bine cu motorina si cu pensula
- se curata FAORTE BINE suprafata unde vine garnitura de chiulasa; orice impuritate pericliteaza operatia de monatj.
IMP.suprafata se curata cu o lama de cutit si cu peria de sarma **nu cu hartie abraziva (smirghel) suprafata nu trebuie afectata (planeitatea trebuie protejata)
- se sufla cu compresorul ori cu pompa gaurile pt. ungere ulei a chiulasei, axei cu came, blocul motor(in lipsa filtrului de ulei)
- se curata subrafata blocului motor pt garnitura de chiulasa identic cum s a procedat la suprafata chiulasei.
- se frezeaza scaunele supapelor (LUCRARE IMP.)
- se rectifica supapele care nu au fost strambate (LUCRARE IMP.)
- se curata bujiile cu peria de sarma
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
salutare

vinerea trecuta Sad a cedat cureaua de distributie la un x17dtl din 96
kitul de distributie a fost schimbat de 6 luni complet cu piese noi recomandate de mecanic
problema dureroasa este ca s-a tocat din latimea curelei pana a cedat
momentan nu s-a desfacut motorul din lipsa de timp a mecanicului...urmeaza sa revin cu detalii
daca aveti ceva idei pt ce urmeaza Smile
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,668
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu am patit chestia asta de doua ori cu un Renault 9 1.6 diesel.
1. La semafor la intrarea in Otopeni, fiind cu masina la relanti in acel moment (850rpm). Motorul s-a oprit brusc si nu-l mai invartea electromotorul (supape deschise in cilindri care se opuneau cursei normale a acestora). Am schimbat intinzatorul de curea (cedase rulmentul din el de prea multi km acumulati) cu unul nou si i-am pus singur distributia sus. Fara pagube.
2. In Sibiu, pe o panta la 2.000rpm intr-a treia. S-a blocat in mers pompa de injectie Roto-Diesel (avea ea prea multi km, cand am cumparat-o second-hand nu o puteai invarti cu mana asa cum era normal (fiind o pompa de joasa presiune) dar nu mi-am facut griji si dupa 8.000km am patit-o) si s-au barberit dintii de pe cureaua de distributie. Pagube : cateva supape infipte in aluminiul chiuloasei, curea de distributie, pompa de injectiue second-hand de schimbat (BOSCH, obligatoriu de data respectiva). Au trebuit schimbate supapele, rectificate scaunele, schimbate garniturile de pe ele, schimbat axul cu came ca era ciobit acolo unde a lovit in supapa care a fost lovita de cilindru, schimbata pompa de injectie, injectoarele... ca trebuiau altele BOSCH (presiune mai mare la deschidere), conductele de motorina metalice ca aveau alta forma, refacuta distributia, etc. O gramada de alergatura, bani, nervi.

In cazul tau verifica liniaritatea pinioanelor (vibrochen, ax cu came, pompa injectie) sa fie in acelasi plan, cureaua nu are voie sa oscileze stanga-dreapta pe pinioane sau sa se frece de ceva. Cureaua de distributie pare ca ti-a frecat de ceva, caz in care trebuie mai intai eliminata cauza.

Ce turatie (aproximativa) ai avut cand a cedat cureaua ? Daca a fost mare (peste 2.000rpm), e cam varza chiuloasa (supape indoite, ax cu came ciobit) sau s-a fisurat vre-un cilindru. Sfatul meu ar fi sa-ti cumperi o alta chiuloasa second-hand, daca gasesti.


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Mie 27 Apr, 2011 1:38 pm, modificat de 2 ori in total
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
tata a condus masina viteza maxim 20km/h, problema ca eu am mai dat la automat dupa crezand ca e pompa dezamorsata excluzand cureaua Sad
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,668
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu mai conteaza pentru motor ca ai dat la automat ulterior decat pentru electromotor in cel mai rau caz (poate s-a incalzit sau s-a ars ceva la el), electromotorul nu are atata putere sa mai dauneze cu ceva la motorul tau care probabil s-a blocat (asa era normal).
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
de schimbat:

capac int/ext compartiment distributie
curea distributie
2 culbutori
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,668
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Azi am fost plecat pana la Tg. Mures. Pe drum, am intrat la un autoschrott la 90km distanta de Sibiu care avea doua Opel Astra cu motor GM in stare buna.
Baga si tu un telefon la ei pentru o chiuloasa, vezi cat costa si daca poti negocia, parerea mea e ca se poate (eu unul am putut) :

AUTOMOBILE DANIEL
0745/431192.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
multumesc frumos, dar deocamdata la mine a fost nevoie doar de 2 culbutori si o curea
  • malexis

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1994 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
ASTRA F 1994 1.4 - curea distributie rupta

- REPARATIE -

1.garnitura chiulasa + set garnituri + silicon etansare
2.rectificat supape drepte (7buc)
3.schimbat supapa stramba (1buc - evacuare)
4.curea distributie
5.rola intinzatoare
Skip ads

  • Fere Stefan

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Am aceeasi problema doar ca la mine nu sa rupt cureaua ( kit-ul de ditributie era schimbat de 2 luni ) sa rupt surubul de la rola fixa si s-a spart chiuloasa . Am gasit un motor de pe un opel Kadett , proprietarul sustine ca se potrivesc fiind tot de 1.7 dar acest motor nu are turbina . Intrebarea mea e urmatoare : se potrivesc cele doua chiuloase ? Unde pot sa gasesc o chiuloasa pentru 1.7 tdi la un pret acceptabil .
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR