Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mitza_viola

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
lcf_156 - eu i-am comandat pe site la www.optica-vista.ro , mi-am facut un control la ochi si dupa aceea am trimis reteta pe mail, pentru a putea comanda lentilele si sa le monteze, rama mi-am ales-o tot de pe site, m-am uitat la dimensiunile ramei care o port acuma si mi-am luat uni cu acelesi dimensiuni.
Eddie - este o diferenta intre ochelari polarizati si cei cu antireflex si daca le au pe amandoua cu atat mai bine, iar ochelari pentru pescuit sunt diferiti fata de cei pentru condus, cei pentru pescuit sunt categoria 4 (nu sunt recomandati pentru condus) si cei de soare normali cu care poti sa si conduci sunt categoria 3.(pentru pescuit are taica-miu si asa i s-a spus).
Skip ads

  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Ochelarii nu sunt pentru pescuit,sunt unii Polaroid originali si altii polarizati,aceeasi chestie...elimina reflexiile.
Ii folosesc si la condus,doar pentru ca sunt de soare,dar nu ma ajuta in mod deosebit.
Cei cu lentila galbena intr-adevar,fac o diferenta pe timp de ceata ,la apus si la rasarit,fac imaginea mult mai clara decat cu ochiul liber.
  • Catarator

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Si eu port in zilele insorite ochelari polarizanti de la Polaroid si sunt foare multumit de ei. Practic tot ce inseamna reflexie de lumina nu prea o percepi. Noaptea folosesc ochelari de bicicleta cu lentila galbena de la Decathlon (cand nu ploua). Mi se par mult mai odihnitori, luminile farurilor masinilor din sens invers devin galbene si nu la fel de puternice, devenind nederanjante. Acestia din urma mi s-au parut utili si pe ceata. Cele doua perechi de ochelari le folosesc mereu atat cand conduc cat si atunci cand merg cu bicicleta, dupa caz
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
In ultimul timp sunt din ce in ce mai deranjat atat de condusul pe soare cat si de condusul pe timp de noapte. Cel de noapte efectiv ma epuizeaza, un drum de 100 km mi se pare chinuitor. Nu am probleme cu vederea, nu port ochelari, dar simt ca obosesc, ori din cauza soarelui ori din cauza farurilor. M-am uitat si eu in stanga si dreapta si am gasit asa ceva http://www.bazarnet.ro/inde...amp;category_id=1
http://www.ochelaripolariza...campaign=etarget. E acelasi model dar un link are si poze cu diferente de vizualizare, cu si fara.
Oare are rost sa cheltui 120 lei pentru asa ceva? E doar marcheting? Parca n-as da chiar 300-500 lei pe o pereche de ochelari. Asa cu 120 as avea si de zi si de noapte.
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eu pe vreme cu soare folosesc niste ochelari de soare cu factor de protectie UV 3 (atat este admis de lege) pe care i-am cumparat acum 5 ani. Sunt foarte comozi, nu imi obosesc ochii cu ei absolut deloc. Nu sunt speciali pentru condus, ci doar bine facuti. Ochelarii cu lentile de noapte au doar polarizare, ceea ce inseamna ca reduc din intensitatea luminii, lasand ochiul sa vada mai clar. Diferenta intre cele 2 tipuri : cei cu protectie UV protejeaza ochiul de razele UV, iar cei polarizati... pauza... Inca nu am vazut ochelari sa fie si cu protectie UV si polarizati, dar daca exista asa ceva, sunt sigur ca si-ar merita banii.
  • vikktoris

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2012

  • Mesaj Privat
mitza_viola a scris:Am facut rost si de niste poze cu lentilele de condus pe timp de zi si in cele din urma m-am hotarat sa imi comand si eu aceste lentile pentru condus, mai ales ca a inceput vremea frumoasa si avem soare din ce in ce mai mult iar in masina este foarte deranjant cand iti bate din fata.


la ce pret le-ai cumparat? si de unde?
  • dannyaxy

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@cj79raa folosesc o pereche de ochelari ca cei din acest link
de aproape 2 ani ( am doar pe cei galbeni pentru noapte si ceata) si pot spune ca nu imi pare rau ca i-am luat. Ii folosesc noaptea , pe ceata , soare puternic... chiar de fiecare data cand am impresia ca este prea puternica lumina . Parerea mea e ca sunt foarte utili.


Ultima modificare facuta de dannyaxy la Joi 29 Mar, 2012 8:45 pm, modificat de 2 ori in total
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Linkul dat de tine imi da eroare. E vorba de aceasi ochelari care i-am aratat si eu? Cei galbeni, pe soare nu deranjeaza mai tare?
Multumesc de feedback.
  • dannyaxy

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2010

  • Mesaj Privat
E primul link postat de tine.. Pe soare puternic undeva la ora 13:00 cu ochelarii cei galbeni se vede ca si cum ar fi o seara de vara pe la ora 19:00 aproximativ
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR