Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • pletero

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 fsi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2006

  • Mesaj Privat
cine a schimbat lichidul de frana si unde si cum? as vrea sa fac eu operatia asta dar nu stiu cum as putea scoate tot lichidul, ca mai ramane pe conducte etrieri cutia aia de abs ..etc, ca sa scot doar din pahar tot lichidul nu cred ca rezolv mare lucru,nu? daca ati facut la service cat costa si la ce service ? multumesc mult!
Skip ads

  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu l-am schimbat la un service cu o scula speciala si m-a costat 74ron. Mergi la un service lmai bun si sigur au instalatie de aerisit si schimbat lichidul
  • pletero

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 fsi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2006

  • Mesaj Privat
pai zi-mi service-ul cum se cheama si unde e....merci
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
daca vii in Iasi te duc eu Smile)
Skip ads

  • pletero

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 fsi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
  • pichu

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
opel radacini ;buni si nu scumpi ; nu pot sa iti spun pretul exact , am facut o verificare generala la ea , cu tras de roti pus pe stand de frane etc , faruri , schimbat lichid de frana,verificat ulei cutie , schimbat un simering la planetara...d astea -vreo 3 mil si ceva parca . Mi au scos intai cu o seringa lichidul din vas , de m am dus sa le spun: eu stiu ca scoaterea lichidului de frana se face pe jos nu asa..." , si m am facut de ras ca in timp ce faceam gura , m a pus sa ma intorc...asta faceau Very Happy
oricum..ca sa nu mai fiu iar off topic si sa raspund la intrebare direct inca o data : opel radacini bucuresti.Si scopul nu e sa le fac reclama , nici nu lucrez la ei , pur si simplu...sunt multumit pana acum.Fara sa dau spaga , fara sa am vreo pila....
  • pletero

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 fsi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2006

  • Mesaj Privat
aha , merci pichu!
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Dezvolta subiectul cu schimb lichid de frana...
Am avut mai multe experiente neplacute cu.
Skip ads

  • pichu

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
scuze ca nu am mai raspuns, nu am fost prin tara ;
am fostla radacini , a scos o parte din lichidul de frana " cu o pipeta" ca sa nu curga prea mult pe jos , dupa care aau desfacut ceva pe la roti , pe la fiecare , pana s a scurs tot ce era de scurs ;au completat cu lichid de frana apoi , au facut aerisirea....si..ce altceva ar mai fi de spus ? Smile
au facut apoi testul de frane pe stand , si , ca sa ii citez, franeaza mai bine ca unele maisni noi .Se simte acest lucru in pedale si si in mers , ma rog..se simtea , dupa ce am facut operatiunea asta.Acum m am obisnuit. Nu pot spune ca masina inainte nu frana sau nu frana bine, doar ca acum franeaza si mai bine Smile
eu am facut o verificare generala la ei , si pe dedesubt etc, deci de aia nu pot spune exact pretul doar pt schimbat lichid de frane;in plus, eu am o bara mai "speciala" pe fata si a fost nevoie sa mi o demonteze /monteze , altfel nu puteau sa imi faca testul de frane pe stand;au lucrat bine si nu scump, pana mi au cerut vreo un mil juma pt demontat/montat bara fata ;
sunt oameni seriosi dar ma enerveaza cand iau putini bani pt unele chestii super complexe si apoi " se ineaca la mal ca stim noi cine" si imi cer o gramada de bani pe un r...t.....
  • obiwankenobi

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Procedura corecta de schimbare a lichidului de frina este aceea descrisa de pichu.Scopul este acela de a inlocui tot lichidul de frina si simultan sa se faca o spalare a circuitelor de frina.Ideea este ca se ridica masina pe elevator ,se dau drumul la aerisitoare usor astfel sa se scurga usor lichidul de frina si se toarna noul lichid de frina.Nu stiu dar eu unul nu as recupera acei 100-200ml de lichid de frina din pahar cu seringa.
Nu stiu in schimb daca la o masina cu ABS mai trebuie facut ceva in plus sau nu,fata de ce s-a spus pina acum.
  • pichu

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
pai..eu am masina cu abs si asta e tot ce au facut ? Smile
  • Gavriil

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu dar eu unul nu as recupera acei 100-200ml de lichid de frina din pahar cu seringa

In Ezold asa scrie ca se face.
Skip ads

  • Gavriil

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
[quote="obiwankenobi"]Nu stiu dar eu unul nu as recupera acei 100-200ml de lichid de frina din pahar cu seringa.
quote]

In Ezold asa scrie ca se face.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu dar eu unul nu as recupera acei 100-200ml de lichid de frina din pahar cu seringa.

Nu e vorba de recuperare, ci de inlocuire. Lichidul extras nu va fi refolosit, ci inlocuit.


Ultima modificare facuta de kapix la Vin 01 Sep, 2006 8:29 pm
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cu robotul ala de aerisit si schimbat lichidul de frana la mine a scos lichidul vechi pe la toate aerisitoarele si sus mi-a pus lichid nou.
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,288
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Citeste si urmatoarea discutie : https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=2814

Wink
  • rucu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Pentru ambreiajul actionat hidraulic procedura este aceeasi ca si la frane? Nu am vazut rezervor pentru lichid. Dar la lichidul de servo-directie?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR