Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • rpp

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2011

  • Mesaj Privat
In ultima vreme am sesizat mici trepidatii in volan cand franez, nu sunt f. evidente dar enervante. Din ce mai stiu si eu asta inseamna probleme la discurile de frana. Masina e Classic 2 1.7CDTI din 2008 cu aproape 35 mii km.

Eu m-am orientat de principiu la discuri Brembo(cu gandul la renumele firmei) ventilate cu canale dar nu stiu cu ce combinatie de placute.

Cine a mai trecut prin asta, daca poate sa-mi recomande o anumita combinatie de discuri/placute as fi recunoscator. Discurile Brembo nu sunt batute in cuie.... merg pe ideea calitatii, chiar daca asta inseamna un ban in plus. Multumesc.
Skip ads

  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am eu discuri Brembo Max si am pus placute Ferrodo Premier si franarea e mai buna decat stock, bine eu mi-am pus si punte cu discuri pe spate , dar asta e alta poveste...
  • Diabolic_Alynb

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu zic prima oaraa sa verifici daca sunt stranse prezoanele... eu am patito; daca nu verificam la timp ma pomeneam fara roata.
  • rpp

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Diabolic_Alynb a scris:Eu zic prima oaraa sa verifici daca sunt stranse prezoanele... eu am patito; daca nu verificam la timp ma pomeneam fara roata.


Asta e parte din problema, si povestea e precum urmeaza.
Folosesc cauciucurile de vara cu jante de aliaj aftermarket MAK si sunt destul de multumit. Cauciucurile de iarna le-am lasat pe tablele venite cu masina. In toamna asta am fost plecat din tara si am lasat masina in garajul unui amic cu rotile de vara montate. Cand a venit iarna omul a vrut sa-mi faca o supriza si sa-mi schimbe rotile de iarna, s-a dus la un service de roti unde lucreaza niste cimpanzei idioti care in cretinatatea lor nu au scos odata cu jantele de aliaj si kiturile de montaj(niste inele de plastic de centrare). Astfel au montat jantele de tabla pe rulment cu inelul ala de plastic la mijloc. Urmarea... intr-o noapte pe la 3, la o trecere de pietoni si 30kmh am franat usor sa ma asigur ca nu trece nimeni si m-am trezit cu roata stanga fata sarita, la propriu.

2 prezoane sarite, 2 rupte, urmat de inlocuire rulment pt ca unul din resturile de prezon nu a putut fi scos. In apararea amicului si a mea, el n-a stiut care e treaba cu kiturile pt. jantele de aliaj, eu nici nu m-am gandit ca cimpanzeii nu le-au scos iar la vitezele de oras nu se simtea nimic, pe la 80-100 incepea sa trepideze dar m-am gandit sunt rotile descentrate si urma chiar a 2-a zis sa ma duc sa le verific.

Ca sa revin la discurile de frana, in momentul cand a sarit roata greutatea masinii s-a lasat pe discul de frana.... care ochiometric nu are nimic dar de atunci am sesizat acele mici trepidatii la franare. Prezoanele au fost stranse ulterior cu cheie pneumatica.

Blesteme le-am dat meseriasilor de la service-ul de roti pe 3 generatii inainte, in acelasi timp am multumit Celui de Sus ca nu aveam viteza, ca nu era trafic, ca am scapat ok cu totii din masina samd....
Skip ads

  • kopacka.nincs

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2011

  • Mesaj Privat
nu reusesc sa-l desfac
  • Diabolic_Alynb

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
discul? nu resusesti?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR