Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Deci pana la urma problema mea legata de acel senzor portocaliu din bord care se aprindea uneori si mai ales cand o calcam putin pe coada, se pare ca se datora mizeriei adunate pe instalatia de injectie a benzinei.
Am vorbit cu mai multa lume, care se pricepe la asa ceva, si mie unul mi-a fost recomandat de catre toata lumea >>aceasta<< solutie de curatare.
Costa 150.000 lei, si se baga toata la un plin de 70L de benzina, urmand ca dupa 4000Km sa se repete operatiunea de curatiere.
Din ce se spune ca ar face:


Properties

- Cleans injectors and pump and keeps them clean.
- Prevents deposit formation on valves, in the intake manifold and in the combustion chambers.
- Improves cold starting properties.
- Prevents irregular idling and stumbling when accelerating.
- Restores injector spray pattern.
- Lubricates injectors, valves, pump and upper cylinder area.
- Improves combustion and engine performance.
- Protects the fuel system against rust and corrosion.
- Maintains CO and HC values at a minimum level.
- Prolongs the lifetime of the injection system.

Applications
- Can be used with leaded and unleaded petrol.
- Is safe for catalytic converters and turbochargers.
- To be used in petrol injection engines in order to prevent fouling of the inlet valves and to clean and keep clean injectors and pump.
- To be used in case of irregular idling, stumbling when accelerating, pinging, self-ignition, difficult starting, high fuel consumption, too high level of noxious exhaust gases.

Directions
Add Wynn's Injector Cleaner for Petrol Engines to the petrol tank every 4.000 kms (2.500 miles), preferably before filling-up. 1 bottle of 325 ml treats up to 70 litres of petrol.


Mie unul mi-a fost recomandata ptr inceput o mica doza de shoc, daca nu a mai fost pana acum curatata injectia si pompa, si am bagat cam jumatate de doza de solutie la 20L de benzina.
Acum astept sa vad si rezultate si sa vedem daca mi se va mai aprinde vreodata acel beculet portocaliu.
Joi sau vinerea viitoare plec la un drum mai lung unde o sa am posibilitatea sa o calc putin pe coada, sa vedem daca dupa 70-80km mai face aceasi figura.
A mai folosit cineva asa ceva ? Pareri ?

Multumesc anticipat,
cu respect,
Mircea !
Skip ads

  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Colega mie nu mi se aprinde nimic in borg dar eu sunt de parere ca masina mea nu trage asa cum ar trebui sa traga!!! Si ma gandeam sa ii curat si eu instalatia , astept sa-mi spui si mie care sunt schimbarile la tine. Eu vroiam sa incerc pt inceput cu OMV100 sa vad daca are vreun efect ce zici tu ai incercat ceva de genul asta??
bafta astept concluzia!! Very Happy
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
dady_vale a scris:dar eu sunt de parere ca masina mea nu trage asa cum ar trebui sa traga!!!


De cand treaba cu becul, parca nici mie nu mi-se mai pare ca trage la fel, si cateodata simt si un miros de benzina cand o calc. Si apropo de acel beculet, esti sigur ca nu a fost cumva anulat ? Twisted Evil La consum cum stai ?

dady_vale a scris:Si ma gandeam sa ii curat si eu instalatia , astept sa-mi spui si mie care sunt schimbarile la tine.


Deocamdata nu am o iesire mai lunga sa imi pot face o parere, si in oras am facut kilometri putini. Dar urmeaza sa ies cu ea si atunci probabil ca imi voi face o idee mai clara. Cu cine am mai vb si l-a folosit pana acum, mi-au spus ca a dat rezultate destul de bune, pe langa curatare si lubrefiaza.

dady_vale a scris:Eu vroiam sa incerc pt inceput cu OMV100 sa vad daca are vreun efect ce zici tu ai incercat ceva de genul asta??


Banuiesc ca te referi la benzina ...
Nu, nu am incercat, nu stiu cate de buna este o benzina cu o cifra octanica asa mare ptr timpul nostru de motor, poate ne lamureste cineva care se pricepe mai bine Smile

Cu respect,
Mircea !
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@ice01astra:
Nu chinuii FATA aiurea.... da fuga la un service care face curatare in baie cu ULTRASUNETE.

Nu costa o avere si oricum, se pare, ca este cea mai eficienta metoda de curatat injectoarele.
Daca nu ma insel eu, ai injectie monopunct, deci nu ai decat un singur injector de curatat... nu ar trebuii sa fie mai mult de 500.000 ROL.

Eu unu l-am curat cu ajutorul unui baiat de treaba (de aici de pe forum), dar evident e din bucuresti.... deci nu te putem ajuta prea mult + ca nici nu cred ca mai are baia aia de ultrasunete (era imprumutata) Sad.

Am incercat si eu sa ii bag tot soiul de draci in benzina, nu s-a simtit nimic pana nu am dat jos injectorul si nu l-am bagat in baia aia.

@dady_vale:
filtru de aer este schimbat... la mine a facut miracole Razz
Skip ads

  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Rezultate dupa 400Km, facuti ieri:
- beculetul de avertizare portocaliu nu s-a mai aprins deloc, desi i-am dat in gura pe unele portiuni peste 140km/h, masina a inceput dupa vreoo suta si ceva de kilometri facuti sa traga mai bine si a disparut complet acel miros de benzina care se simtea cateodata cand o acceleram.
Am fost 4 oameni in masina si un copil, si am simtit ca masina merge mult mai usor ca inainte, cu 1 sau 2 oameni.
Nu vreau sa spun ca a facut vreun miracol solutia asta, insa ptr 150.000 lei, cred ca a facut destul, si numai faptul ca nu s-a mai aprins acel beculet portocaliu, ptr mine este un mare castig.
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
botosu a scris:@ice01astra:
Nu chinuii FATA aiurea.... da fuga la un service care face curatare in baie cu ULTRASUNETE.

Nu costa o avere si oricum, se pare, ca este cea mai eficienta metoda de curatat injectoarele.
Daca nu ma insel eu, ai injectie monopunct, deci nu ai decat un singur injector de curatat... nu ar trebuii sa fie mai mult de 500.000 ROL.

Eu unu l-am curat cu ajutorul unui baiat de treaba (de aici de pe forum), dar evident e din bucuresti.... deci nu te putem ajuta prea mult + ca nici nu cred ca mai are baia aia de ultrasunete (era imprumutata) Sad.

Am incercat si eu sa ii bag tot soiul de draci in benzina, nu s-a simtit nimic pana nu am dat jos injectorul si nu l-am bagat in baia aia.

@dady_vale:
filtru de aer este schimbat... la mine a facut miracole Razz


in ce consta baia in ultrasunete???
o sa incerc si eu sa ma interesez sa vad pe unde gasesc prin BV si filtrul de aer l-am schimbat ca era negru diferente ....poate mici!!
  • alecsstan

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2006

  • Mesaj Privat
[quote="dady_vale"]
botosu a scris:
in ce consta baia in ultrasunete???
o sa incerc si eu sa ma interesez sa vad pe unde gasesc prin BV si filtrul de aer l-am schimbat ca era negru diferente ....poate mici!!


nu trebuie sa simti tu mare lucru
e foarte sanatos pt masina in schimb
  • MCL2k6

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2018 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Acum vreo 2 saptamani am pus si eu benzina Carrera 100 de la OMV, si pe langa asta, am mai luat de la Mol un "2+2 Injector and Inlet Valve cleaner", 18RON, care iarasi am bagat in rezervor. De atunci am facut 4 drumuri TgSecuiesc-Brasov (in total ~250km), si cum sa zic... parca motorul a re-nascut!
Adevarul e ca atunci cand am pus astea, am mai curatat si sonda lambda, plus am resetat ECU (scos minusul si plusul de la baterie, pana am curatat polii bateriei ~10 min).
Ceea ce am remarcat ca intr-a 3-a, ajung la vro 80km/h la 3500 rpm, si nu urla motorul cum a facut pana acum la aceeasi turatie!
Motorul e in 132k km, deci cred ca deja era putin infundat si injectorul.
Apropos, am auzit de la cineva, ca daca se pune un aditiv de asta, de curatare, dupa ce se termina benzina din rezervor, trebuie schimbat si filtrul de benzina, pentru ca aditivul scoate murdaria si de pe peretii rezervorului. E plauzibila treaba asta?
  • CRISTEA VICTOR

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: RESITA
  • Masina: Vectra 1993 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
eu am curatat odata injectorul la un service in constanta, mi l-au legat la un aparat si au bagat niste substanta de curatat, rezultat: masina a mers mult mai prost dupa aceea. Concluzia: Constanta e intr-adevar patria hotilor, intrece Bucurestiul
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Dragi colegi,

C16NZ are un singur injector, dupa cum bine stiti. O curatare nu aduce schimbari astronomice, esentiale sau deosebit de importante dpdv al puterii, plecarii de pe loc mai ... sportiv, reducere de consum etc.

Parerea mea -> nu dati banii pe ce nu merita, decat daca este evident ca injectorul nu mai functioneaza la parametri. Si daca e asa, poate ar fi bine sa il inlocuiti cu altul mai bun, nou eventual... Tehnologia de azi inca nu a ajuns sa "repare" astfel incat sa fie "ca nou"...
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR