Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • adrian79

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Frontera 2000 x22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2011

  • Mesaj Privat
salutare! cine ar putea sa-mi spuna ceva despre cutia de viteze automata de pe un frontera din 2001 2,2 diesel? ar fi un frontera de vanzare cu cutia defecta. cica merge doar cu a 3-a. se poate repara, sau mai bine se schimba cutia cu totul? sau nu e ceva din cutie defect? sunt scumpe astfel de cutii la mana a doua? daca are cineva o astfel de cutie, dar buna , ma poate anunta.
Skip ads

  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
cu ajutorul unui mester, poti sa pui o cutie manuala, care este 1000 lei. trebuie sa mai cumperi de la dezmembrari si un planseu pedalier cu tot cu pedale, pompa si cilindru de ambreiaj, s-ar putea sa nu mai mearga nici cardanele.... iesi prea scump...
cauta o cutie automata pe la dezmembrari, inainte de a cumpara masina. iti faci un calcul la ce pret ajungi (masina + piesa + manopera)... poate gasesti una ok la suma care ai cheltui-o...
... de reparat... cam greu, plus ca piesele de cutie au niste scoruri de plans!
  • adrian79

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Frontera 2000 x22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2011

  • Mesaj Privat
kriu a scris:cu ajutorul unui mester, poti sa pui o cutie manuala, care este 1000 lei. trebuie sa mai cumperi de la dezmembrari si un planseu pedalier cu tot cu pedale, pompa si cilindru de ambreiaj, s-ar putea sa nu mai mearga nici cardanele.... iesi prea scump...
cauta o cutie automata pe la dezmembrari, inainte de a cumpara masina. iti faci un calcul la ce pret ajungi (masina + piesa + manopera)... poate gasesti una ok la suma care ai cheltui-o...
... de reparat... cam greu, plus ca piesele de cutie au niste scoruri de plans!
masina ar costa 999 de euro aici in irlanda. cere atat, poate iese la un 6-7 sute. ce zici, face? eu mai am o frontera identica cu asta numai ca e manuala. dar asta fiind asa de ieftina parca m-as arunca asupra ei. si cutie cred ca gasesc mai usor aici decat la noi. cat as putea sa platesc pe o cutie de asta, sa nu le dau tare mult?
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
la banii aia, (daca are buba doar la cutie) merita!
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
La automate foarte putini se baga si mai putini se pricep. Foarte multi nici nu stiu sa schimbe uleiul.
Cauzele pot fi electronice sau hidrauluice. Daca e ceva din hidraulica de obicei se schimba tot blocul cu distribuitoare. Daca e electronic se schimba calculatorul. Sau mai poate fi si ceva simplu, dar ...
  • adrian79

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Frontera 2000 x22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2011

  • Mesaj Privat
stelea a scris:La automate foarte putini se baga si mai putini se pricep. Foarte multi nici nu stiu sa schimbe uleiul.
Cauzele pot fi electronice sau hidrauluice. Daca e ceva din hidraulica de obicei se schimba tot blocul cu distribuitoare. Daca e electronic se schimba calculatorul. Sau mai poate fi si ceva simplu, dar ...
dar...... ce? Embarassed
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Daca era ceva simplu o repara, dar daca o vinde inseamna ca e ceva in blocul hidraulic.
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
... dar mai bine nu! (asta cred ca vroia sa zica) Very Happy
cauta alta cutie (una fara probleme) si o sa fii mai multumit. e mai bine si mai usor si mai ieftin sa inlocuiesti cutia cu alta second hand.
  • adrian79

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Frontera 2000 x22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2011

  • Mesaj Privat
stelea a scris:Daca era ceva simplu o repara, dar daca o vinde inseamna ca e ceva in blocul hidraulic.
vorbim de irlanda. irlandezii nu sunt ca noi romanii. nu prea umbla sa dea teapa, sa te insele cu ceva sau sa umble cu cioara vopsita. am cumparat multe de la ei si am exportat in tara si crede-ma ca sunt foarte corecti. eu am vazut frontera asta cu pricina azi pe site si am citit doar anuntul. iar in anunt spune ca, cutia de viteze necesita ceva atentie si ca merge cu viteza a3-a. din cauza asta si cere doar 999 de euro si probabil se mai poate rupe ceva.si pe deasupra ei nu se prea complica cu reparatul. o vinde si gata.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu cred ca ai mai multe sanse sa vinzi o masina functionala decat una defecta. Daca era ceva simplu cred ca o repara. Nu e vorba de teapa pentru ca a spus clar problema. E un pic de loterie aici ... risti si castigi sau pierzi. Ala poate o vinde in ideea ca cineva o ia pentru tot mai putin cutia. Nu stiu si nici nu pot sa-ti dau vreun sfat in aceasta problema.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR