Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
jupijohn a scris:Salut.... consumul de 7,1 cu Zafira l-am obtinut de cand am masina.... initial drumuri scurte spre serviciu 15km dus, 15 intors, in Germania, apoi vreo 4000km drumul spre Romania plus sa zic maxim 1000 km prin Romania. A vazut si Bucurestiul de vreo 5 ori, dar nesemnificativ.... plus ca era in vara cand lumea mai era in concediu.... restul... pana la 10.000 km fataiala prin Germania



la 10.000km s-a resetat ,... la ultima poza era 7.2 .. dar a scazut la 7.1


Am inteles!
Incepusem sa-mi fac griji!😊
Skip ads

  • nolob

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Cu 130+ km/h pe autostrada nu vei scoate niciodata un consum apropiat de cel la viteza de 100-110 km/h. Cel putin 1.5 l/100 in plus.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
130 km/h - 6.7%
150 km/h - 7.5%
180 km/h - 9,2%
200 km/h - 11%
.
.
.
70km/h _ 4.9%😂
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Avem cativa colegi care probabil si-au instalat https://youtube.com/watch?v=uNDeUtxQjho asa ca este absolut normal un consum mic, pt ca se "sparg moleculele de carburant". Smile))))
Skip ads

  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
pantalon a scris:Un consum mare pemil, raportat la viteza declarata de tine, avand in vedere media sub 80kmh ma asteptam sa scoata mult mai putin, mai ales ca ai mers cu " 75% cu cruise control, extraurban in majoritate 120km/h, urban 60-80km/h" , sa inteleg ca cei care scoteau la 130+ valori de 6-6,5 pe A-uri fabulau sau au stick usb care scade consumul?😀😀


Nu stiu, intelegi ce vrei, eu v-am prezentat consumul obtinut in conditiile date.
Tu cat crezi ca era normal sa consume, daca consumul prezentat de mine este anormal (mare)?
Gandeste-te ca totusi conditiile de trafic pe DN-uri si pe E-uri difera de cele de pa A-uri: mie imi mai veneau si masini din fata.. si asta destul de des..., ceea ce nu se poate spune ca se intampla pe A.
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:
PEmil a scris:Traseu Braila-Focsani-Adjud-Bacau-Roman-Gura Humorului
3 persoane, portbagaj full, climatizarea pe incalzire "auto" 20 grade
Mers cca 75% cu cruise control, extraurban in majoritate 120km/h, urban 60-80km/h.
Anvelope Dunlop Winter Sport 5, indice consum C, indice aderenta pe umed B.
Am mers si pe ploaie, relativ abundenta, stergatoarele pe viteza mica, continua. Aderenta excelenta a anvelopelor (bine, nici nu stiu daca "ar fi trebuit" sa simt vreo rupere de aderenta pe ploaie, la 120km/h)
Temperatura exterioara a variat intre 7 si 14 grade.



Acesta este consumul acestei masini la regimul de mers descris de tine.😊
Crezi ca poti scoate 4.9l/100.km?😎😆


Chiar daca tehnic ar fi posibil (ceea ce nu stiu), mi-ar fi imposibil dpdv al nervilor sa circul cu masina in asemenea hal incat sa obtin consumul mentionat de tine...
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
pantalon a scris:Avem cativa colegi care probabil si-au instalat https://youtube.com/watch?v=uNDeUtxQjho asa ca este absolut normal un consum mic, pt ca se "sparg moleculele de carburant". Smile))))



😂😂😂😂😂😂😂

La S Case cu 6000 cm3 se pun 6 bucati!😂
Daca pui si DURA LUBE in motor, consumul mai scade cu 20% datorita reducerii (pana la eliminare) frecarilor din motor.😂
De aceea si putere motorului creste cu 20% iar durata de viata a motorului creste pana la +infinit.😂
NUMAI PROSTII DE INGINERI ANGAJATI PE PILE DE CATRE PRODUCATORII AUTO NU STIU NIMIK DESPRE ACESTE METODE REVOLUTIONARE!😂
Se chinuie ca prostii sa fabrice masini hybride si electrice pentru a reduce consumul si poluarea!
Ce uameni!😂
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Tu citesti ce scrii sau uiti imediat dupa? Sa citez intrebarea pusa de tine: "Dar daca mergi atat de lesinat, de ce sa cumperi o masina cu motor turbo de 140 cp?!". Am sa te invit sa tii pentru tine intrebarile astea filosofice, daca te-a nemultumit raspunsul. Nu vorbesc in numele altor colegi, dar strict cat ma priveste am obtinut pe un tronson drept de circa 70 km, un consum de circa 4.9-5 L/100km afisati pe CB. Stilul de mers l-am mai descris o data. Cine vrea sa creada/testeze bine, cine nu la fel. Dar de aici si pana la a ma face mincinos e cale lunga. Apoi ma inviti sa iti arat, serios? Explica-mi, pana sa sar la concluzii pripite, cum ar decurge in aceste conditii demonstratia? E cel putin ironic cum va plangeti de consumuri mari, dar mai incet nu ati merge ca pierdeti 10-15-20 minute pana la destinatie. Daca tot pomenesti de cifrele de consum date de producator (nu stiu care sunt pentru B14NET), poate ar trebui sa te interesezi si ce viteze implica. Poate asa vei reusi, cel putin extraurban, sa te apropii de acea valoare.
Skip ads

  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Prieteni,

Nu trebuie sa va suparati de la niste consumuri.....

Apoi.... daca resetezi consumul dupa ce ai plecat de 10 minute si motorul este cald.... e normal sa iti afiseze un consum mai mic... despre care alti colegi de forum ar spune ca este imposibil.....

Tocmai de aceea, chiar daca nu am Astra, ci Zafira, cu acelasi motor.... faptul ca de mai bine de 1 an conduc prin Germania..... influenteaza si stilul de condus, fapt remarcat de o terta persoana ce se mira de cat de linistit am condus pe un drum Ploiesti-Bucuresti.... (stiind cum conduceam inainte de a fi plecat ......)

Pe langa faptul ca mai avem si adormiti... pe sosea.... suntem mereu in graba.... iar faptul ca ne dorim sa depasim si o si facem.... poate conduce la ingreunarea traficului.... pentru ca vom intra in fata celui depasit..... care va pune frana... si inca vrreo 5-6 in spatele lui vor calca frana.... ceea ce va aduce o reducere a vitezei de deplasare a intregii coloane.... Apoi, ne mai lipseste si infrastructura.....

Va recomand sa fiti calmi si sa va bucurati de masinute....

P.S.: Aveam o dilema.... mereu consumam mai putin combustibil in drum spre mare decat la intors.... si incercam sa imi explic ... deoarece mergeam cam la fel.....
Pana intr-o zi ... cand mi-am dat seama ... ca desi nu poti sesiza cu ochiul liber.... exista o diferenta de altitudine..... pe langa alti factori gen vant, incarcarea masinii, presiune anvelope..... Smile
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Corect, Jupijohn!
Ma deranjeaza faptul ca atunci cand se scot consumuri de Matiz NU SE DETALIAZA CONDITIILE IN CARE A FOST OBTINUT.
De exemplu:
Saptamana trecuta am venit din Braila in Bucuresti pe un vant puternic.
Vantul a batut din directia Vest catre Est.
Drumul Braila - A2 l-am facut cu vant din lateral dreapta - mers normal - consum 7.8%
De la intrarea pe A2 si pana in Bucurest am mers pe cruise control cu 136 km/h (pe waze 131 km/h) cu vantul din fata - consum 9.2%! Viteza medie, pe bord, pe A2 a fost de 131.6 km/h.
In mod normal, la aceasta viteza pe cruise control consumul este de 6.7%. Rezulta o diferenta de 2.5 l/100 km (9.2-6.7)!Shocked
Ce se intampla daca plecam din Bucuresti spre Constanta cu acel vant din spate, cu aceeasi viteza pe cruise control si puneam o poza cu un consum de 4.2% (6.7-2.5)?
Eram CREDIBIL?
In poza se vedea nr. km parcursi, viteza medie de 131.6 km/h si acel consum mirific.

Daca se pleaca de la o altitudine de 800 m si se ajunge in Bucuresti, la altitudine de 80 m iar stilul de condus a fost super-mega-extra lesinat si s-a prins si un vant usor din spate, se poate scoate un consum mirific de 5%.
Dar daca se facea drumul in sens invers in acelasi timp, ce consum se scotea?
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Asa este..... mai putin treaba cu consumul de Matiz (ca fost proprietar), care si el saracul.... consuma in functie de aceiasi parametri:

- greutatea talpii soferului;
- conditiile de drum (inclinare, vant, trafic);
- tip combustibil folosit (bezina de 99/100 la matiz crestea consumul cu 1l/100km);
- presiune pneuri + greutatea incarcaturii....

Dar chiar si cu atatia factori... esential ar fi un consum de la 7km la numarul de km pe care il are fiecare acum.... iar fiecare proprietar stie mai bine cat din acei km i-a parcurs in oras, in afara sau cu chef de joaca.....

Discutiile in contradictoriu,.... nu-si au sensul.... si Matizul consuma .... plin de bagaje catre mare, cu 139km/h,.................. iar inapoi consuma si mai mult..... Smile Smile
  • SCristian

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2017

  • Mesaj Privat


Consumul meu ,Tot am resetat trip 1.2...oscileaza foarte mult.Bagat un plin 300ron(cand am ridicat masina ca era pe 0) de la Petrom pt ca am citit aici ca e mai buna benzina+200 ron de la Rompetrol BEzina superioara.in ambele cazuri.Sincer mi sa parut de la Rompetrol mai buna .. acum nu stiu daca sunt ambele la fel .Legat de consum ,mi se pare c-am mult.Conducand doar diesel pana acum .Prima benzinara.
Skip ads

  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Consumul din poza 3 nici nu trebuie luat in considerare, trebuie parcursi cel putin 100 km pentru un consum relevant.
Iar 5.4 in afara e mai mult decat decent, consumul oficial fiind 4.9.
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Revin si eu pe forum, cu un consum total dupa 4200 km, cu o viteza medie totala de 38.5 km/h.
Bord: consum mediu 7,3 l/100km
La pompa: 7.86 l/100km
Detalii pe spritmonitor.de
  • i.bogdan

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:130 km/h - 6.7%
150 km/h - 7.5%
180 km/h - 9,2%
200 km/h - 11%
.
.
.
70km/h _ 4.9%😂


Tai-pan..glumesti si altii te cred!
  • i.bogdan

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Bacauane..ai poluat cam mult! 777kg de Co2? e boala lunga asta cu masuratul consumului. Am 10.000 si nu m-am gandit sa fiu stresat de asta. Bag..se consuma...iar bag..iar se consuma....asta stiu!
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Ca sa dau un nou avant discutiei despre consum... Shocked

Obtinut in conditii de mers pe DN, destul de aglomerat, relativ incet, 2 persoane, fara bagaje, anvelope de iarna...
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Recordurile sunt facute pentru a fi doborate!
Logic si natural, va sosi si consumul sub 4%!
Mers normal, linistit, dar nu cu gandul la consum!
  • AleXXander

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Primii 5000:
Benzina superioara, 1/3 urban, anvelope de vara 4000km
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Am trecut de borna 8000 km.
Consum mediu, conform On Star: 9L/100 km.
- 35% urban, consum mediu aproximat: 12L/100 km
- 65% extraurban, consum mediu aproximat: 7.5L/100km.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR