Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • sidors
  • OP
  • 64 mesaje
  • din 29 Jul 2006
  • Astra 2006 Z17DTL, adika 1.7 CDTI
  • Alta tara
  • sidors

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL, adika 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Va salut cu respect Cool
Peste 3 zile voi urca la bordul noului meu Opel Astra Classic 2.
Din punctul de vedere al hartiilor totul este ok, mai putin partea cu asigurare Casco, inca nu stiu unde sa o fac. Am citit aproape 3 ore ce scrie lumea pe aici dar inca nu am gasit un raspuns.

Ca si idee, e vorba de un Astra Classic 2, 1.7 CDTI, pret DDP 13479 euro cumparat din Timisoara, de la Autoglobus2000, cash.

Inmatricularea provizorie ma costa 6 milioane, cea definitiva 3,2 mil ( facuta de ei - include numere preferentiale). Aici se adauga RCA pentru 6 luni si CASCO - full, fara fransize.

Astept de la cei care si-au cumparat anul acest un feedback legat de societatile de asigurare ( asigurator, prime platite, conditii). Mie dealerul mi-a recomandat Allianz si Asirom. Primii sunt cam scumpi. Legat de Asirom, am inteles ca ma costa 673 euro/an, si mi se da o reducere de 3% pt ca platesc integral pe tot anul.
Ce credeti, e bun Asiromul?
Drum intins si ma bucur ca exista o comunitate a opelistilor.
Doru
Skip ads

  • BAC

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Incearca si BCR asigurari, eu am acolo si mi-a iesit mai ieftin decat la cele spuse de tine.
  • ionutz2008

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2005 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2006

  • Mesaj Privat
La mine cei mai ieftini au fost Omniasig .Dar la plata nu stiu cum sunt dar din cate am inteles nu sunt probleme ,pe 28 -08 sunt prog. la Gtt la revopsit capota si schimbat parbriz de la pietris.
  • barry

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Si Asiban e o altenativa buna pe langa asirom.

Bafta
Skip ads

  • clawoodiu

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Eu unul am ceva cu Asiromul ... Sunt prea mari si asta genereaza birocratie multa.
Cel mai bine am conlucrat cu BCR Asigurari - constatare + decontare la timp, fara batai de cap, nervi, spagi si alte alea.
Si la ei conteaza fransiza si modul de plata - cash/rate. Eu am platit tot, sa scap de grija ratei si am beneficiat si de ceva reducere - 666 E/an cu fransiza 10% la furt total.
Dar, precum in Titanic vals, intotdeauna vei gasi in alta parte mai ieftin (asta apropo de palaria cumparata in piesa). In varianta moderna este una dintre legile lui Murphy Very Happy
  • sidors
  • OP
  • 64 mesaje
  • din 29 Jul 2006
  • Astra 2006 Z17DTL, adika 1.7 CDTI
  • Alta tara
  • sidors

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL, adika 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Interesant ar fi pentru mine sa aflu cifre exacte, adika valoarea primei de asigurare , valoarea discount-ului oferit la plata integrala ... Tocmai de asta am si deschis acest topic, pentru ca si in celelalte opiniile erau mult prea personale ( raspunsuri de genul "Mie imi place Asirom" ... dar nu scrie si de ce.
  • ionutz2008

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2005 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Auto suma asigurata - 9.028 E
Prima de asigurare - 654 E
Fransiza /eveniment - 10 %
plata in 6 rate (1rata/2luni)=109 E
  • clawoodiu

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Pentru Opelul din semnatura, productie 2001:
Suma asigurata - 12.100 Euro.
Prima de asigurare - 666 Euro.
Fransiza furt total intern - 10%, restul fransizelor 0%.
Plata - integrala.

Depinde de fiecare agent/brocker de asigurari, cum negociezi cu ei.
Skip ads

  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
pentru opelul din semnatura asigurare casco Ardaf
suma asigurata 8800 Euro.
prima asigurare 450 Euro - platibil in 10 rate
fransiza 20 % furt si 10 % eveniment
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
zamfirica din semnatura, 2001:
Suma asigurata - 11.400 Euro.
Prima de asigurare - 530 Euro. Wink
Fransiza furt total intern - 10%, restul fransizelor 0%.
Plata - 4 rate

in mod normal la masina noua se da 5% din valoarea DDP (daca e in leasing) altfel cred ca se iau dupa Schwacke - unde suma asigurata e putin mai mare decit valoarea reala... (tot ei ies bine... cu exceptia cazurilor cind ti-o fura; dar nu vrei asta)
  • clawoodiu

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2005

  • Mesaj Privat
zafirul - ai uitat sa precizezi cu cine ai incheiat CASCO.

Btw, nu cred k este recomandata fransiza la accident sau furt partial, nu ti se deconteaza si probleme marunte pentru ei, majore pentru tine, gen o oglinda sau o roata furata Sad
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
zafirul - ai uitat sa precizezi cu cine ai incheiat CASCO.


de ce? e bine? Mr. Green

BCR Asigurari

p.s. vad ca tu ai 5.5% aprox.... desi e bine ca suma asigurata, nu ai o prima prea "prietenoasa" mai ales ca achiti integral....
in ceea ce priveste fransizele stam la fel....

p.s.2 uneori nu merita sa schimbi chiar orice pe casco. spre exemplu am atins un stilp si mi-am spart spalatorul de far - stinga.
am preferat sa-l platesc eu (aprox 1 milion); am scutit drumuri la politie, asigurari etc si mai ales nu am pierdut reducerea pt anul urmator (peste triplu fata de valoarea piesei respective)
Skip ads

  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
la astra g din 2005 ... 14.000 ddp (leasing) ... 25 de mil pe an.
firma .. asiban
  • clawoodiu

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2005

  • Mesaj Privat
andrei006 - la leasing nu sunt fransize? Este o diferenta de prima de asigurare intre fransiza 0%, 10% sau 20% ...
  • Florinul

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z1.9dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
La opelul astra din semnatura 14300e .asigurare casco la Unita 768 e\an 90% la furt.
  • sidors
  • OP
  • 64 mesaje
  • din 29 Jul 2006
  • Astra 2006 Z17DTL, adika 1.7 CDTI
  • Alta tara
  • sidors

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL, adika 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Florinul a scris:La opelul astra din semnatura 14300e .asigurare casco la Unita 768 e\an 90% la furt.


Ti-ai mai pus si altele pe masina de ai ajuns la pretul asta DDP?
La ASIROM e 5% din DDP, adika pentru tine ar fi fost 715 euro fara fransize.
Pe mine m-ar ajuta mai mult daca as sti procentul din DDP cerut de asiguratori. Inclin sa merg pe mana celor de la ASIROM din doua puncte de vedere:
1. Recomandat de dealer care a spus ca procedurile de decontare mai usoare cu ASIROM
2. Prima de asigurare care este printre cele mai mici ( tot la ei fac si RCA).

Sper sa nu ajung niciodata sa ma bucur de banii dati pe asigurare.
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
si eu am intrebat in stanga si in dreapta pana sa-mi fac Casco si TOATA lumea imi zicea sa fug de ASIROM ca de draq.
ce mi s-a recomandat: tiriac, BCR, Unita. Nu neaparat in aceasta ordine.
De ce NU ASIROM: nu lucreaza cu orice service, adica daca nu iti place cum lucreaza service-ul "agreat", nu ai cum sa il schimbi.
deconatrea dureaza mult si service-ul nu iti da masina inapoi pana nu vede banu in cont (asta daca nu vrei sa platesti tu si sa tii recuperezi de la ASIROM) si mai multe, cauta pe forumul la Autoshow.
  • clawoodiu

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2005

  • Mesaj Privat
sidors - de ce nu faci un studiu de piatza, te duci la mai multe societati de asigurari 4-5 si faci o simulare cu fiecare, dupa care potzi compara singur.
Ce raspunsuri iti dam noi aici sunt pur informative, fiecare agent de asigurari are o marja in care se poate misca, depinde cum te descurci tu pe plan local.

+ chestia cu "mi-a recomandat dealerul ..." este =0. Dealerul iti vinde Opelul si kiar daca are si service nu inseamna ca pentru probleme pe CASCO esti obligat sa te duci tot la ei, de exemplu la DiBas in Bucuresti. Din propia experienta iti recomand calduros sa nu apelezi la ei (DiBas+Asirom), cel putzin pe probleme de tinichigerie/vopsitorie si, culmea, in relatzie cu Asirom (dupa 2 saptamani de asteptat a trebuit sa car eu agentul constatator de langa Universitate pana la Turnatorilor + retur, sa isi faca treaba, adica sa constate terminarea reparatiei, pe motiv ca el nu are mijloc de transport) + sa car eu niste piese inlocuite de la service la ei la sediu, lucru pe care l-am refuzat. Am decontat reparatzia prin Asirom deoarece acolo avea RCA berbeaca de m-a lovit, CASCO il am la BCR.
Chiar, la anu', numai de-al dreaq o sa imi fac RCA la ASIROM, pentru ca oricum eu nu am treaba cu ei, ci colegii de trafic de care, eventual, ma voi impiedica. Sa mai blesteme si ei Asiromul Smile
  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu pot sa spun un lucru: recomand Allianz Tiriac. Nu am asigurare la ei, am la Generali, la fel de scump, dar asta a fost atunci, e platita pe 2 ani ca atat am leasing-ul. Tirac este scump dar se pare ca nu prea stau la discutii cand vine vorba de dat banii de reparatii. Vin, constata si platesc.

Daca nu ai daune in primul an se poate negocia in al doilea an, ma rog, dau ei discount. Oricum, recomand o companie mare de asigurari. Pentru 1-2 milioane in minus la o societate mai mica, poti regreta zeci de milioane...
  • sidors
  • OP
  • 64 mesaje
  • din 29 Jul 2006
  • Astra 2006 Z17DTL, adika 1.7 CDTI
  • Alta tara
  • sidors

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL, adika 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Despre Allianz am auzit si eu numai de bine .. doar ca am facut o simulare de pret la ei si a iesit aprox. 1200 euro pt primul an. Cam mare diferenta!!! Cica au schimbat modul de calculare al primelor.

Reparatiile ( sper sa nu fie nevoie) sigur le voi face tot aici in TM la Autoglobus ( am prieteni care au avut probleme cu Opelurile lor si au fost multumiti). Despre Asirom si eu am citit lucruri negative, dar daca dealerul imi spune ca ei lucreaza bine cu Asirom, eu ce pot sa spun?

Din toate discutiile mi-a trezit atentia BCR Asigurari. Maine le dau un telefon sa-mi trimita o oferta sa vad ce iese.
In orice caz mersi pentru sfaturile de pana acum.
Dupa ce o cumpar ii fac si eu un jurnal de bord cu tot cu fotografii.

Cool
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR