Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • 205

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Are cineva un plan de revizii pentru Opel Astra Classic II benzina (motor Z14XEP)? De o jumatate de ora tot caut pe net si nu gasesc nicaieri (am gasit doar pentru diesel de 1.7). Ca ma indoiesc ca acel plan e general valabil atit pt. diesel cit si pt. benzina.

Mi-am facut azi programare pt. revizie si tare as vrea sa stiu ce si la citi km se schimba.
Skip ads

  • 205

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Vad ca nu s-a prea inghesuit lumea pe acest topic...

Am gasit in cele din urma aproape ceea ce voiam (din pacate nu e diferentiat pe tipuri de motoare / combustibil).


  • bogdan_alex

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2008

  • Mesaj Privat
din cate stiu este inclus in manualul de service, sau langa el. daca ai mapa aceea verifica acolo, daca nu , zi-mi ce te intereseaza si iti fac o poza la pagina respectiva
  • 205

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
In cartea de service sunt doar tabelele unde trebuie sa notezi la fiecare revizie ce s-a facut la masina. Pe mine ma interesau recomandarile (lichidul x se recomanda a se schimba la x ani, piesa respectiva la y ani, etc.).
Sunt probabil printre foarte putinii "fraieri" care o sa-si duca masina tot la reprezentanta pentru revizii, chiar daca anul viitor iese din garantie. Nu vreau sa-mi bat joc de ea, pentru ca oricum va ramine la mine pina va muri. Nu am o parere prea buna despre reprezentanta, dar oricum e mai bine decit un mecanic cirpaci de la coltul blocului. Oricum, la noi revizia la masina inseamna doar un schimb nenorocit de ulei si 3 filtre, in rest de verificari, gresari, curatari si alte chestii nu au auzit "mecanicii".
De aceea vroiam sa stiu ce se recomanda de schimbat, ca sa ma duc cu lectia pregatita la revizie.
Skip ads

  • Gheorghe Marius

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,si pe mine m-ar interesa un plan de revizii pt opel astra clasic II,motor Z14XEP.In caietul de service este trecut ceva ,dar pt intervale mai mari de km ,pt tarile in care totul este mai bun(drumuri,benzina,etc)..
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Eu ii fac revizie la 10 000 de km sau o data pe an (ulei,filtre).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR