Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • mm7163

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Din cate am observat au mai fost probleme la sistemul de franare deci nimic nou, dar sa va descriu problema mea.

De pe la 25.000 km am un zgomot ciudat la roata spate-stanga (odata l-am auzit si la spate-dreapta).
Este un zgomot de zgariere/slefuire.
Nu apare pe distante scurte ci dupa aprox 50km, presupun ca dupa ce se incalzesc si se dilata putin franele.
Zgomotul dispare (temporar) daca apas chiar si foarte putin frana sau daca virez stanga.
Cat timp "fluiera" se incalzeste roata mai tare decat celelalte.
"Fluieratul" dispare si repare aleatoriu.
Se aude in general la viteze de peste 80-100km/h daca masina merge drept.
"Fluieratul" nu dispare in general daca trec peste o denivelare (diferenta inaltime strat de asfalt,marcaje atentionare curbe/treceri de pietoni,etc).

La Ecomax Cluj mi-au zis ca ar trebui gresati etrierii si va disparea "fluieratul". Din pacate n-am avut timp sa las masina s-o faca. Asta a fost acum 1000km la revizia de 30.000 si verificarea franelor spate la cerere. Azi, la un service din Viena mi-au zis ca sunt distruse discurile (de la supreincalzire) si trebuie schimbate impreuna cu placutele. De gresare,etc nici nu s-a pus problema pentru ca, ziceau ei, nu este o lucrare care se face in garantie.

Mi-au aratat diferenta intre discurile fata si spate si cele de pe spate erau foarte tare ruginite pe cant si negre pe suprafata de franare spre exterior si aveau pe cant un strat de rugina sarit (de la supraincalzire,m-i s-a zis). Cele de pe fata aveau suprafata de franare uniforma (ca si culoare) si canturile negre, deci aratau mult mai "normal".

Acum, ei mi-au zis ca daca schimb discurile si placutele, dispare "fluieratul acela" dar nu pot garanta acest lucru decat in primii 10.000 km ca asa ofera Opel garantia.
Am mai citit pe alte forumuri si pare o problema fara o rezolvare concreta. "Fluieratul" dispare uneori daca schimbi discurile+placutele dar reparare dupa o vreme. Unii zic ca e din cauza etrierilor Bosh si e o problema care apare si la unele Astra G si la H.

Daca o sa reusesc o sa inregistrez simptomele si o sa postez aici.

Aveti peste 25-30.000 km cu masina voastra? Daca da, ati auzit vreodata acest "fluierat"?
Skip ads

  • kylerul

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2010

  • Mesaj Privat
eu am 27 de mii de km cu masina si nu a aparut niciun fluierat de genul, sper sa nu apara asa ceva vreodata
  • Liane Stojanovic

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Buna
Am o problema si am nevoie de pareri, nu sunt in ro, mecanicii de aici nu sunt la fel de buni si sunt scumpi. Am un opel astra G caravan , 2002, diesel, pe spate numai cu placute de frana.In mers se aude un zgomot ca de metal pe metal sau sarma pe metal in marsalier. Am fost pt altceva in service si au auzit scartaitul/zgomotul si au zis ca trebuie schimbate placutele, erau gata sa le si comande, fara sa dea macar roata jos sa se uite...altfel la mine nu se vad placutele.Eu am dat roata jos. Placutele sunt bune, cablul de frana de mana este nou de 2 luni schimbat.NU ma pricep, dar m-am uitat macar. Am tras frana de mana si i-am dat drumul. Toata transmisia merge bine pana undeva aproape de placute.In rest placutele nu reactioneaza nicicum la frana de mina ridicata sau nu.Roata se misca dar nu libera, se incinge, nu enorm, dar se incinge. Zgomotul dispare la viteza peste cca 50km/ora.Am slabit cablul de frana de mana...nu e de acolo.Ce poate fii? Ce ar trebui sa verifice un mecanic in cazul acesta? Ca sa stiu cand ma duc in service ca nu imi ia banii aiurea si ca face ce trebuie...Va multumesc mult
  • mm7163

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema (deocamdata).

Pana la urma n-a fost necesar sa schimb discurile/placutele. Am fost la alt service in Viena sa-si dea si ei cu parerea si problema se pare ca a fost undeva la placutele de frana/etrieri - s-a adunat mizerie care s-a intarit/pietrificat de la caldura produsa prin frecare si nu lasa placutele sa revina complet la pozitia initlala. De aceea cand se dilatau frecau pe disc. Dupa ce le-au curatat am facut 1700km si totul e ok...niciun fluierat in conditiile in care inainte, dupa max 50-100km incepeau sa fluiere.
Skip ads

  • lorinttr

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

Aceleasi simptome le-am avut si eu. Identice....
Am gresat eu etrierii si a fost totul ok vreo 5000 km.
Dar din pacate acum a revenit problema.
Ati mai patit careva asta?

M-am gandit s-o duc in service sa-i dea etrierii jos sa ii curete si sa-i greseze.
Credeti ca e o solutie?
Sau chiar trebuiesc schimbate discurile ?! :-s
  • bauuab

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2012 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2012

  • Mesaj Privat
cred ca e o idee buna sa curetii etrierii iar daca nu dispar simptomele sa schimbi placutele eventual si discul
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
ieri am observat ca la franare se aude un zgomot /frecare la roti. am 37000 km in aproape 3 ani.... a schimbat cineva placutele de frana fata/spate? daca da, va rog sa-mi spuneti la cati km si la ce pret ! merci anticipat !
  • victormarius

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat placutele fata pe la 28000km. Deci,e o probabilitate foarte mare sa fie ele de vina.In jur de 150 lei am dat pe ele, marca Delphi.Cele GM erau aprox 250.

Vezi ca daca se aude zgomotu' ala de frecare e cam urgenta treaba.Sa nu cumva sa frece direct pe discuri ca o sa trebuiasca sa le schimbi si pe ele.
Skip ads

  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Placutele de frana/saboti,nu au un numar definit ,de kilometri parcursi.Se verifica minim anual( foarte usor atunci cand schimbam gumele de vara cu cele de iarna,sau invers).Grosimea minima a ferodo-ului este de 2 mm,atunci musai trebuiesc inlocuite.Uzura poate aparea mai lent sau mai rapid,functie de producator/calitate,ori stil de conducere.O placuta uzata la gradul "aud harait la franare",atrage dupa sine uzura discurilor,partea metalica pe care este fixat ferodo-ul,atinge discul,freaca mai exact,creand santuri ce vor consuma mult mai rapid urmatoarele placute,diminuand implicit si eficacitatea franarii.
Zgomot al placutelor in mers,in asociere cu incalzirea discurilor,este rezultat al mizeriei acumulate pe etrier.Etrierul este compus din 2 piese principale,fiecare avand cate o placuta in primire.O parte fixa si o parte mobila care, culiseaza pe doua tije fixate in corpul principal al etrierului.Acolo se depune praful,umezeala,oxid de fier,ori atunci nu mai culiseaza,iar la eliberarea presiunii din pistonase,nu mai relaxeaza placutele fata de disc,producand frecare continua si implicit incalzirea discului,deteriorarea accelerata a placutelor;dar si discurile incinse ,la contactul cu stropii reci de apa aruncati atunci cand calcam intr-o baltoaca,sufera de racire brusca si se deformeaza,i-si pierd planeitatea,cum spunem noi,se ovalizeaza,de-ti apar la franare trepidatii in volan si-n pedala de frana.
Cat despre pretul placutelor,cum am mai spus,variaza strict in functie de producator/calitate,si o spun din proprie experienta,cand am schimbat prima data placutele,am luat ca orice roman ,ceva mai ieftin.Ori am observat imediat diferenta la franare ,mult mai slabe decat cele anterioare,uzate,plus ca mi-a aparut "scartaitul"...Am mers cu ele vre-o 2000 km,in speranta ca se mai "aseaza",dar ,nimic,din contra.Le-am schimbat apoi cu unele OEM,intradevar , mai scumpe,dar diferenta in bine am simtit-o de la prima franare.Este bine sa nu ne lacomim atunci cand discutam de bara masinii din fata ,care se apropie prea rapid de botul masinii noastre...,ori de...Hai sa nu fiu carcotas!Gata!
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
e clar...sambata merg la mecanic si le schimb ! am comandat astazi de la revizieopel.ro un set fata/spate GM.... in prealabil am dat mai multe telefoane pe la reprezentante opel , iar pretul comunicat de ei era in medie cu 150 lei mai mult !
  • mihail.dragoi

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 2.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am schimbat placutele frana fata acum la revizia de 30.000 - ziceau ca mai au vre-o 10% carne pe ele - oricum si-au facut datoria asa nu avea rost sa revin peste 2-3000 km doar pt ele. Cele spate ziceau ca mai tin cel putin pana la urmatoarea revizie in ritmul in care se pare ca le consum eu.
tot de la revizie opel - ca preturile sunt enorme la reprezentanta.

@botea - vezi ca e posibil pe spate sa nu fie nevoie chiar acum - daca le-ai luat poti sa le tii in dulap - si sa le pui mai peste inca ceva timp. Probabil se ajunge ca la 3 seturi de placute fata sa schimbi doar 2 spate.
  • nini_dintras

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salutare
As avea o intrebare legata tot de sunetul la franare.
La mine mai nou imi tiuie cand franez si am aprox 17.000 km . Oare sa fie vorba tot de mizerie ? Am jante de tabla asa ca nu prea pot masura grosimea placutelor.
Skip ads

  • lorinttr

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am rezolvat problema cu zgomotele sinistre.
Placutele si etrierii erau foarte murdare. Le-a dat mecanicul jos, le-a curatat si gresat.

Daca aveti genul asta de scartaituri curatati repede placutele. Eu am mers destul de mult asa si mi s-au cam tocit placutele. La urmatoarea revizie o sa le schimb.

Radu
  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
aceeasi problema am avut-o si eu zici ca mergeam cu tramvaiul si rotile spate erau infranate,mi-a dat placutele jos,le-a curatat cu smirghel(poza atasata),le-a dat dupa cu spray pentru curatat frane erau ruginite si acum nu mai am nici o problema......acum le pot face si singur daca mai am probleme,nu necesita vizita la service.....
  • aiftimieilucian

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@alex panciu, si la mine a aparut in seara aceasta acel zgomot la roata spate dreapta, era destul de incinsa janta si am dat jos roata si se misca f greu pt ca nu se retrag placutele de pe disc. Poate careva cu poze sa-mi descrie pasii pt a putea sa curat acele placute ,etrieri fara sa merg la service sau nu am nici o sansa?
Multumesc anticipat.
  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
trebuie dat jos etrierul de frana,scoase placutele de pe culisele acelea din metal,curatate cu smirghel marginile aratate in poza de mai sus si puse la loc,eventual dat cu un spray de curatat frane pe culise.....iti poate pune tutorial daca a facut cineva singur acest lucru....
  • mludwig

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema am avut si eu, mergeam cu masina cum se opreste un tren. Am schimbat placutele fata ca oricum erau uzate, dar zgomotul a ramas si se incingea roata dreapta spate. La service mi-au zis ca nu sunt uzate, dar fiind din material tare se tot freaca de disc fierul din ele. Mi le-au schimbat si cele pe spate iar zgomotul a disparut. Ma enerveaza ca am acum niste placute uzate la jumatate, schimbate prea repede.
  • klod
  • **
  • 207 mesaje
  • din 22 Jan 2011
  • Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Alta tara
  • klod

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2011

  • Mesaj Privat
acelasi tip de problema am avut-o si eu pe masina mea se incalzeau discurile dupa ce am schimbat placutele de frana (eu am frana de mana electrica) si dupa ce am schimbat placutele a trebuit sa merg la reprezentanta sa-mi reseteze motorasul de la frana de mana electrica si problema sa rezolvat, problema e ca cei de unde am cumparat masina mi-au zis ca nu trebuie sa se faca nimic in schimb un mecanic de incredere la de la un alt concesionar opel pe care il cunosc de ani buni mi-a zis sa merg cu masina la el ca trebuie neaparat resetat motorasul adica trebuie pus la zero, salutare
  • for_win32

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Cred ca aceeasi problema o am si eu la roata stanga spate. Se aude un zgomot puternic, ca si cum ti-ar fi intrat o piatra intre rosturile de la cauciuc si nu mai iese. Nu stiu ce sa fac?
  • mm7163

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...p=1544152#1544152
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR