Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare banala, dar as vrea sa clarific situatia ,pt ca toti vin cu versiuni diferite. Am luat ieri o amenda de 8 mil de la politia rutiera. Mai am la fisc vre-o 6-7 mil de plata. Se mai prescriu amenzile dupa 5 ani ? Ce mi se intampla daca nu le platesc?
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu am platit amenzi din `92-`94 tooocmai in 2004,deci nu cred ca s-au prescris vreodata.Insa daca atunci cand le primisem insemnau o suma frumusica,inchipuiti-va ce insemna in 2004 sa ma duc la ghiseu pt.a achita o amenda de 15-20.000 lei vechi...Cu zambetul pe buze m-am bucurat de devalorizare.Desemenea pot sa-ti spun ca din 8-10 amenzi pe care le aveam,(pastrasem P.V. in original,chiar daca nu-l platisem) au venit numai 2.Cred ca de fapt multe se pierdeau pe drum,intre politia din cine stie ce colt al tarii,pana la Financiarul meu de sector.E mai greu acum cu reteaua informatizata,nu cred ca se mai pierd pe drum.
  • Kitty

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2004 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2006

  • Mesaj Privat
amenzile se prescriu dupa 5 ani!
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Amenzile nu se prescriu. O sa ai surpriza ca atunci cand vei vrea sa vinzi masina sa nu poti. Daca la fisc ai amenzi inregistrate nu ti se va elibera nici un certificat fiscal pana nu vei plati datoriile. Sotia lucreaza in domeniu, am intrebat-o si de cativa ani buni amenzile nu se mai prescriu.
Skip ads

  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Teoretic se prescriu, practic nu se prescriu. Cei de la fisc pot sa trimita o instiintare prin care maresc termenul de prescriptie cu 2 ani. O pot trimite de cate ori e nevoie, si din cate am auzit in ultimii ani nu mai lasa nimic la prescriere. Si eu am platit amenzi vechi ,si m-au sunat si de la banca ca am amenzi si ca o sa mi le i-a de pe card.
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
javrele ordinare ,,vrei nu vrei bei Grigore aghiazma'' o sa ne ia si codru de la gura cu forta maine poimanie
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pai nu ti-o ia ei , ti-o iei singur din moment ce iei amenzi. Din ce stiu , permisul auto e un drept nu o obligatie.
  • ionut codreanu

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2010

  • Mesaj Privat
eu am facut de curand 5 ani decand am luat o amenda si tot figurez cu ea,am fost la trezorerie si nu mi-au dat actul respectiv pana nu am platit
Skip ads

  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
aaa, asta se rezlva ca sunt prieten destul de bun cu cel de la trezorerie. sper sa nu il dea afara. cel mai bine sa il intreb direct pe el.
  • raduf1

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Cu prescrisul nu am o informatie concreta ,dar va previn in situatia de vreti sa vindeti masina si aveti orice fel de datorie la ei,nu iti vor elibera fiscalul decat dupa ce achiti .
Am patit-o acum 6 luni cand am vandut o masina ,aveam o amenda la disciplina in constructi (spart perete la bucatarie ,reclamatie vecini,etc... ) 1000ron
o aveam de 2 ani si nu m-au lasat pana nu am platit ,dupa o interventie la seful ce la amenzi cu un prieten care lucreaza la administratia financiara.
Sunt pusi pe facut banii de cand cu criza asta .
Asta la sectorul 3 s-a intamplat
  • ionascu pavel

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Zafira 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Amenzile nu se prescriu dar daca nu iti platesti impozitul auto timp de sapte ani la rand, iti vor scoate din evidenta masina.
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Dupa 5 ani se prescrie dreptul de a isi recupera statul banii prin executare silita. Amenda ramane acolo toata viata ca debit fata de stat.
Skip ads

  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
nu au voie sa-ti ia banii cu japca, la vanzarea unei masini, esti obligat sa platesti doar datoriile acesteia, adica impozitul ei, nu si alte datorii, impozitul pe cladiri, amenzi auto sau de alta natura, sunt alte cai de a te obliga sa platesti
amenzile ce privesc ordinea publica se transforma in munca in folosul comunitatii, cele ce privesc regimul circulatiei pe drumurile publice, nu
la aceste amenzi se declanseaza procedura executarii silite si se poate ajunge pana la ati lua bunuri din casa sau a te declara insolvabil
dar e mai usor sa mearga la intimidare
daca se prescrie dreptul si ramai debitor in continuare, inseamna ca esti dator, totusi
administratia financiara din raza careia faci parte, adica domiciliezi, este obligata ca in anul fiscal urmator in care ai ramas cu debit sa declanseze procedura de executare silita in vederea recuperarii debitului restant
adica in acesti 5 ani trebuie adusa o dovada ca s-au luat toate masurile pt a se recupera creanta
daca ai scapat in acesti 5 ani, salut, esti sters ca ai mai avea datorii.
intreb, daca ramai dator, in continuare, la stat, prin ce metoda va incerca statul sa-si recupereze, totusi, datoria?
daca platesti o parte din ea, termenul de prescriptie se mareste
dar va spun sigur, ca banii cu japca nu au voie sa ti-i ia
ia amenintati-i ca veti depune o plangere, precum ca va conditioneaza eliberarea unei hartii, care este un drept al tau, cu plata unui debit, care nu priveste strict taxa acelei hartii
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
La mine aici la tara este ca in jungla. Pe oricine ai intreba cat are datorii la fisc 60% dintre ei iti vor spune ca au 70-100 mil datorie. Mai ales rromii , merg cu breck-uri d-alea distruse fara itp si asig si cand ii opresc politia dau cu subsemnatul. Chiar am ramas uimit cand l-am intrebat pe unu zilele trecute si mi-a zis ca are 120mil.Inseamna ca eu sunt mic copil cu 16 mil. Laughing
  • raduf1

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2010

  • Mesaj Privat
virgil grigoras a scris:nu au voie sa-ti ia banii cu japca, la vanzarea unei masini, esti obligat sa platesti doar datoriile acesteia, adica impozitul ei, nu si alte datorii, impozitul pe cladiri, amenzi auto sau de alta natura, sunt alte cai de a te obliga sa platesti
amenzile ce privesc ordinea publica se transforma in munca in folosul comunitatii, cele ce privesc regimul circulatiei pe drumurile publice, nu
la aceste amenzi se declanseaza procedura executarii silite si se poate ajunge pana la ati lua bunuri din casa sau a te declara insolvabil
dar e mai usor sa mearga la intimidare
daca se prescrie dreptul si ramai debitor in continuare, inseamna ca esti dator, totusi
administratia financiara din raza careia faci parte, adica domiciliezi, este obligata ca in anul fiscal urmator in care ai ramas cu debit sa declanseze procedura de executare silita in vederea recuperarii debitului restant
adica in acesti 5 ani trebuie adusa o dovada ca s-au luat toate masurile pt a se recupera creanta
daca ai scapat in acesti 5 ani, salut, esti sters ca ai mai avea datorii.
intreb, daca ramai dator, in continuare, la stat, prin ce metoda va incerca statul sa-si recupereze, totusi, datoria?
daca platesti o parte din ea, termenul de prescriptie se mareste
dar va spun sigur, ca banii cu japca nu au voie sa ti-i ia
ia amenintati-i ca veti depune o plangere, precum ca va conditioneaza eliberarea unei hartii, care este un drept al tau, cu plata unui debit, care nu priveste strict taxa acelei hartii


Intimidare am crezut si eu prima ora ca este ,dar in momentul in care am apleat la u n prieten bun cu care am mers la seful de la amenzi ,si a fost foarte ferm ca trebuie sa achit aceea amenda la disciplina in contructii,ca sa mi se elibereze fiscalul.
Plus ca nu mergea nici varianta achitari esalonate .
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
(5) Pentru instrainarea dreptului de proprietate asupra cladirilor, terenurilor si a mijloacelor de transport, contribuabilii trebuie sa prezinte certificate de atestare fiscala prin care sa se ateste achitarea tuturor obligatiilor fiscale locale datorate autoritatii administratiei publice locale pe a carei raza se afla inregistrat fiscal bunul ce se instraineaza. Actele prin care se instraineaza cladiri, terenuri, respectiv mijloace de transport, cu incalcarea prevederilor prezentului alineat, sunt nule de drept...

Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/con...tml#ixzz1FUYi3AHq
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR