Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • MadFrog

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2012

  • Mesaj Privat
As dori sa schimb si eu rulmentii pe fata la vectra mea. Insa cum nu prea ma pricep la mecanica, as dori sa intreb..sunt de ajuns 2 rulmenti? Unul pe stanga si unul pe dreapta? am gasit pe autokarma rulmenti cei la 47,4 lei. Deci ar veni 2 seturi din astea. Cineva mi-a zis cum ca ar trebui 2 rulmenti pe stanga, doi pe dreapta. Ma puteti ajuta?
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Mai bine du-te la service.Acolo stiu ei de care si cum.
  • MadFrog

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2012

  • Mesaj Privat
La service ma duc sa ii schimb, dar ma gandeam ca poate stie cineva si ma duc cu piesele cumparate direct, sa nu mai platesc si cat se uita aia sa`mi spuna ce si cum. Sa platesc doar schimbatul lor.
  • opel_istul

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 1996 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu te costa nimic sa te duci cu talonul in mana la un service si sa intrebi cat te costa sa schimbi rulmentii!
Skip ads

  • MadFrog

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Ti se pare tie ca ma intereseaza cat costa sa imi schimbe rulmentii?Alta intrebare am pus. Pentru cei care au schimbat si stiu.
  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
un rulment pe fata este format din 2 rulmenti uniti intrun singur corp practic ai 2 rulmrenti in unul singur iar pretul care ti l-a dat acel site(de altfel unul foarte bun si care este mai mereu aproape de pretul real din magazin) este dat pentru fiecare roate in parte adica 1 rulment din acela dublu pe stanga si altul pe dreapta .stima
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
De ce vrei sa schimbi rulmentii pe fata ? ce au ? pe spate sunt 2 rulmenti pe fata e unul singur..daca are joc roata se mai pot regla..daca huruie altii...Vezi unde ii montezi..Nu te du la orice mecanic..vezi sa aiba presa sa nu ii bata la ciocan,ca nu tin mult

uite cum arata:





  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
si ca inca un sfat sa il rogi frumos pe nenea mecanicu sa iti mai bage niste vaselina in interiorul rulmentului caci cei de la fabrica sunt cam economi
Skip ads

  • MadFrog

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2012

  • Mesaj Privat
mocca a scris:De ce vrei sa schimbi rulmentii pe fata ? ce au ? pe spate sunt 2 rulmenti pe fata e unul singur..daca are joc roata se mai pot regla..daca huruie altii...Vezi unde ii montezi..Nu te du la orice mecanic..vezi sa aiba presa sa nu ii bata la ciocan,ca nu tin mult

uite cum arata:







Imi huruie urat, mai ales in viraje. Multumesc mult!
  • MadFrog

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2012

  • Mesaj Privat
nicusor_sef89 a scris:si ca inca un sfat sa il rogi frumos pe nenea mecanicu sa iti mai bage niste vaselina in interiorul rulmentului caci cei de la fabrica sunt cam economi


Am inteles, multumesc!
  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
daca huruie in viraje vezi daca au si joc caci daca nu au e posibil sa fie planetara daca huruie doar in viraje
  • MadFrog

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Daca ar fi planetara ar trebui sa huruie doar cand e in sarcina, daca o scot pe liber tot asa face,
Skip ads

  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
nu e adevarat si cand e pe liber planetara se invarte iar in momentul cand virezi se face acea indoire din articulatie(tripoda) iar daca aceasta este uzata (tripoda) huruie pentru ca se exercita o sarcina mai mare pe articulatie .sper ca m-am facut inteles si spor la surubarit
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ia stanga/dreapta maxim de volan si pleaca usor..daca se aude un clantanit e planetara
  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
sau asa dar ar fi ideal sa fie cineva langa masina afara ca e posibil din cauza zgomotolui de la motor sa nu se auda acel clantanit in habitaclu sau pur si simplu ser da planetara jos si se misca partile componente in sensuri inverse iar daca se simte joc insemna ca e dusa planetara


dar janta se incinde in jurul butucului? ca ar fi normal ca la uzura unui rulment sa se incinda atat de rau incat sa nu poti tine mana pe ea
  • MadFrog

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2012

  • Mesaj Privat
mocca a scris:Ia stanga/dreapta maxim de volan si pleaca usor..daca se aude un clantanit e planetara


Pe loc in viraj maxim..am plecat usor si nu se aude nimic..nici in viraj stanga nici dreapta. voi incerca maine sa vad daca se incind rotile
  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
sa sti ca pe fata se mai incind jantele si din cauza la discurile de frana dar este suportabhila mainii caldura pe cand cea cauzata de rulment se localizeaza cat mai aproape de axul rotii in jurul butucului si este mai accentuata
  • adibaiacos2003

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2007 1.9 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Dar ca idee, ar fi bine sa stim cam care este media de viata a rulmentilor, atat pe fata cat si pe spate. Cei ce au schimbat, sa posteze du[pa cati km rulati au facut acest lucru...
  • costel2406

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1992 16cnz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2013

  • Mesaj Privat
daca incepe a hurui un rulment roata ar trebui sa aiba joc?de la ce altceva poate veni huruiala,?planetara nu huruie asa incet.
  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu este o regula ca un rulment uzat sa aiba joc, poate ramane fara vaselina sau se poate fisura sau ciobi o bila sau mai multe si atunci se aude ca o huruiala dar nu are joc. Creste in intensitate zgomotul pe virajele opuse rulmentului defect pentru-ca se lasa greutatea masini pe el.Planetara uzata are o bataie care se aude pe viraje maxime si creste in frecventa odata cu viteza de deplasare. Media de viata a rulmentilor este de 20k---50k de km in functie de producator , stil de condus, montare ,mediul de exploatare etc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR