Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
stelea a scris:Nici mie nu imi mai merge pe dreapta, dar astept caldura ca sa umblu acolo.


Si cum venise vara, m-am apucat sa demontez oglinda ... Asa cum credeam, rezistenta intrerupta. Cum nu am gasit doua becuri in cutiile de maruntisuri, am apelat la 10 rezistente pe care le-am dispus cat de cat uniform pe spatele oglinzii:


O sa vad la iarna ce randament are ...
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai poti sa verifici si acum,leaga-le la baterie,cu fire SUBTIRI cat ai la oglinzi (0.75 cred).Ar fi bine sa le uzi inainte,si sa le bagi 5 min la congelator.Daca ies aburi in 10-15 sec,fara sa se sparga,e ok.De asemenea,trebuie sa nici nu se topeasca plasticul care le tine.Daca pui fire mai groase pentru proba,nu e bine,ca te pacalesti.Prin ele va trece curent mai mare (Ah)decat prin cele de pe masina.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
De testat le-am testat pe ploaie ... si merg; la chestia cu congelatorul nu m-am gandit Laughing
  • valy_200x

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y20DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2009

  • Mesaj Privat
este f buna ideea, numai ca eu nu stiu cum sa o demembrez, imi este frica sa trag de oglinda ca poate o rup dak a-ti putea sa ma ajutati si pe mine cum as putea sa o dezasamblez v-as fi recunoscator
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
valy_200x a scris:este f buna ideea, numai ca eu nu stiu cum sa o demembrez, imi este frica sa trag de oglinda ca poate o rup dak a-ti putea sa ma ajutati si pe mine cum as putea sa o dezasamblez v-as fi recunoscator

La avatar vad o Vectra..Vb.de oglinzile ei,sau ai si Frontera?Daca vb.de Vectra,nu se merita,sunt dezmembrarile pline de ele..La Frontera bagi o surubelnita in partea de sus si tragi usurel.Nu se va sparge nimic,pe spate are plastic,dupa cum se vede in pozele de mai sus.
  • valy_200x

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y20DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2009

  • Mesaj Privat
scuze am uitat sa scriu ce masina am un opel astra g y20dti
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai daca ai Astra G,e topic deschis pt.probleme tehnice/electrice special pt acest tip.Poate acolo sa te lamuresca cineva macar cum se scoate sticla.
Sper din toata inima ca ti-ai rezolvat problema de la ultima postare pana acum.
  • nino

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Frontera 2000 X22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2007

  • Mesaj Privat
SI eu as vrea sa schimb sticla (cu incalzire, oglinda cu reglaj electric) la oglinda stanga la Frontera B, dar nu stiu cum o scot pe cea existenta fara sa stric ceva... Am vazut pozele de aici, as vrea un tutorial sau o explicatie exacta, ca pentru <<nepriceputeanu'>> ce sunt...
Multumesc!
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca la cea existent nu ai nici reglaj electric,mai bine ii iei SH sa le aiba pe ambele.De scos le scoti din partea de sus,cu mare grija-ies relativ usor.Te prinzi imediat cum se baga la loc.
  • FloriB

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Eu nu am vazut pana acum Frontera cu reglaj manual la oglinzi, poate sa fie unicat! Very Happy
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nici eu,dar nu pot sa ma pun creanga cu omu`.. Smile
  • nino

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Frontera 2000 X22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu am scris ca n-ar avea reglaj electric... Chestia e ca oglinda (sticla) a inceput sa se dezlipeasca de suportul incalzit si in locul unui contact s-a "ars" putin depunerea reflectorizanta...
Skip ads

  • badsykes

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Frontera 1996 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Oglinda de la sofer nu se mai incalzeste la mine ... mersi pentru pont Smile
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Atentie insa la scos-la Frontera cel putin,chiar daca le-am mai scos de nenumarate ori,tot am deusit sa sparg una.Sticla este FOARTE subtire,si se crapa cand nu te astepti.Pe original (am intrebat ieri) una este 270 ron numai sticla.La dezmembrari incepe de la 200 ron ( completa)
Contactele care ies din rezistenta nu pot fi lipite cu fludor,se va topi plasticul pe care e desenata.Singura solutie-becuri sau alte oglinzi noi,ca SH e posibil sa sufere de aceeasi boala..
  • nino

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Frontera 2000 X22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Din (ne)fericire, pe drumurile (exceptionale... puneti voi ghilimelele...) catre Apuseni, oglinda cu probleme s-a dezlipit complet si a cazut (nu povestesc prin ce am trecut aprope 1000 km cu cioburile prinse cu banda adeziva...), desi primise tratament cu solutii gen "picatura"... Am schimbat-o cu alta de la o oglinda completa (de alta culoare), dar, pentru a preveni alte dezlipiri, am aplicat pe ambele oglinzi, pe marginea lor, un strat subtire de silicon negru din cel pentru "garnituri" motor si pot fi sigur ca cel putin 5 ani (estimare...) nu mai am probleme.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Incalzirea iti merge sau ai ajuns in acelasi punct ca mine..?
  • nino

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Frontera 2000 X22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut Dragos, incalzirea merge si pentru ca m-ai avertizat in legatura cu siliconul, am intarit "lipiturile" si cu putin adeziv pentru lipirea oglinzii de parbriz plus inca un strat de silicon... pare solid acum, mai urat un picut pe margini, dar la spalatorii o sa fiu atent sa-i pun pe baietii sa nu mai dea direct cu jetul in ele...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR