Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Da nu m-am contrazis cu nimeni, stiu si eu cine are traditie si succes in 4x4 si de asemenea cunosc si sunt constient de limitele marcii Opel.
Il felicit pe Bertone pentru toate argumentele aduse, chiar ma bucur ca avem printre noi un coleg cu surse veritabile, cu acces la astfel de informatii, acum o sa inteleg mult mai bine unele aspecte, e bine de stiut.
Pe mine de exemplu ma interesa de foarte mult timp cate Dacia 1300 Sport functionale, mai sunt in tara, acum cu ajutorul colegului Bertone poate o sa reusesc sa aflu.

marian , degeaba nu e tot una cu nefiabil. Intre ele trebuie sa fie un "si" , iar daca e asa inseamna ca aia care lucreaza la Opel sunt niste fraieri si niste incompetenti cu totii de la muncitori la top-management.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
discutia asta cu alegerea intre 4x4 si tractiune fata are legatura foarte mult cu ce ai de gand sa faci cu masina
daca esti un gen de om care merge agresiv da,
dar ca masina de familie cred ca nu intereseaza pe nimeni sa faca liniute ci mai degraba o masina economica, ieftina la intretinut, si cu un confort sporit

dintre cele 3 masini enumerate de autorul topic-ului eu as alege clar un Opel...
la VW nu vreau sa ma gandesc pentru ca nu-mi plac ca masini...

dintre Astra J sau Insignia in conditiile expuse as alege Insignia
si stiti de ce?
pentru ca pur si simplu e o gama superioara de masini
cand le pui cap la cap o sa observi ca daca vrei sa ajungi la dotarile insigniei pe astra j trebuie sa dai mult mai mult decat 2000 de euro...
si pe langa 17000 de euro diferenta reprezinta maxim 15%

eu am vazut pe cineva zilele astea comparand Astra G 2007 cu Passat 2002...
la acelasi pret si numar de km (am zis daaaaaaa, passat de 9 ani are aceiasi km a astra 2007) passat are nu stiu ce dotari in plus si nu stiu ce motor si alte alea
l-am sfatuit sa faca o comparatie Passat cu Vectra, care e in aceeasi gama...
eventual Astra G cu VW Golf 4...
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Slash a scris:
Il felicit pe Bertone pentru toate argumentele aduse, chiar ma bucur ca avem printre noi un coleg cu surse veritabile, cu acces la astfel de informatii, acum o sa inteleg mult mai bine unele aspecte, e bine de stiut.
Pe mine de exemplu ma interesa de foarte mult timp cate Dacia 1300 Sport functionale, mai sunt in tara, acum cu ajutorul colegului Bertone poate o sa reusesc sa aflu.


1. o stii pe aia cand doi iti zic ca esti beat, ar cam fi cazul s-o tai la culcare?
2. dar pe aia cu pisatul contra vantului s-ar putea sa provoace niste stropi pe proprii pantaloni ?
3. nu am "expertiza" la dacia sport, am fost fan oltcit
4. sfaturile is moka o perioada, apoi iti tai factura

oricum esti haios, nici nu zici ca ai fi ploiestean Very Happy
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
bertone a scris:
1. o stii pe aia cand doi iti zic ca esti beat, ar cam fi cazul s-o tai la culcare?
2. dar pe aia cu pisatul contra vantului s-ar putea sa provoace niste stropi pe proprii pantaloni ?

Inca nu, nu obisnuiesc sa umblu beat si nici sa ma pis in aer liber, folosesc de obicei o toaleta, dar cred ca vorbesti din experienta si nu te mai "contrazic"

bertone a scris: 3. nu am "expertiza" la dacia sport, am fost fan oltcit

Da-le pe-alea cu Olcit, sunt la fel de interesat.
Du-te pe topicul de fotbal si vezi ca mai e unul care este "informat" si este "pasionat", are surse , care vorbeste la telefon cu Hagi, merge la gratar cu Messi si afla tactica de joc a Barcelonei, pe care-l suna Arsene Wenger sa-i comunice ca-l vor fura arbitrii in nu stiu ce meci, care bea cafea la Madrid cu Ronaldo...Cred ca v-ati intelege bine, eventual il chemati si pe Miki Alexandrescu sa va vorbeasca despre ce i-a soptit Alonso cand au mers la piscina.
Eu nu zic sa fii modest, am observat ca nu poti, dar poti folosi exprimari : din experienta mea" " din cate stiu" " de-a lungul timpului a aapratu problema X" si tot asa
Cat esti asa categoric trebuie sa vii si cu justificari.

bertone a scris: 4. sfaturile is moka o perioada, apoi iti tai factura

Ce inseamana "moka" ? Rolling Eyes
E amuzant sa auzi un moldovean cum vorbeste ardeleneste cu "is"

bertone a scris: oricum esti haios, nici nu zici ca ai fi ploiestean Very Happy

As putea sa spun ca e abordare tipica pentru un buzoian, aroganta ieftina, glume proaste, limbaj de sofer de TIR, te pricepi la spalat varza si la....... cam atat, dar nu o sa spun.Laughing
Nu trebuie sa o iei personal, am si eu rude in Buzau
Mai zi-ne niste statistici si cu alte modele Opel din Romania daca detii, pentru tot suntem pe forum Opel, eu unul le voi astepta.
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
offtopic: in mod normal, ar trebui sa nu ma tina pipota si sa continui cu flame-ul, mai ales dupa ce te umfli si ma jignesti...adica hai sa fim seiosi, eu scriu 4 randuri si tu reversi rauri de spuma si voma pe tastaturile alea, facandu-ma moldovean, ipocrit, mincinos, lipsit de modestie, etc. fara sa fii jignit, la randul tau....

deci din nou zic, fara sa fi fost jignit in mod direct, ai debitat alea de mai sus.
In mod normal, avem doua variante:
1. ori sa continui discutia, in termenii impusi de tine si sa incep sa te iau la p***, ceea ce NU O FAC, pt ca lumea nu va mai observa diferenta intre noi(vezi legile lui murphy daca nu m-am facut inteles)

2. sa vorbesc in continuare, on topic pe acest subiect, sa-ti trimit documentatia referitoare la oltcit si sa ma doara la cuc ca ti-ai revarsat tu frustrarile jignindu-ma mai sus ploiestene Laughing ...ehh atunci diferenta va fi clara


ps:
pt probleme de furie comportamentala si dezvoltare personala, am vazut un cabinet de psihologie in pistol, la Ploiesti. Nu vei rezolva nimic daca iti canalizezi frustrarile in continuare, inspre jignirea mea. Tu trebuie sa tratezi cauza, nu efectul ! Oricum te sustin, bafta
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Eu as vrea documentatia Oltcit...
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Nu te mai victimiza, in alte discutii pe-aici nu te mai opresti din arogante si talente, acu' te-a lovit ratiunea.
Si nu te mai leza ca o domnisoara pentru 3 randuri + sau -, ca nu esti deloc chiar daca vrei sa pari, lasa problemele de furie comportamentala si dezvoltare personala pentru alte ocazii ( stiu ca esti un fin cunoscator al psihologiei umane, abordeaza-le in particular ) si da-ne fratemeleu niste documentatii fundamentate despre Oltcit, Dacia 1100, Opel si despre orice alta marca mai detii pentru ca despre asta discutam, de aici am plecat.
Vorbe goale si procente din burta scoate si bunica-mea.
Sa vina documentatiile....
Ai Opel ( de care presupun ca esti mandru si multumit dupa atatea detinute, dupa vechimea si numarul de posturi de pe clubopel) , dar n-ai cumpara un Opel 4x4 ca cica n-are traditie si succes. De ce nu-l vinzi si sa-ti iei un 4x4 adevarat, de traditie si succes ? De ce te mai "chinui" cu marca asta care nu e in stare sa faca un 4x4 veritabil ?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
bertone a scris:
acu daca vrei sa discutam de 4x4 si perfectiune, putem sa incepem sa vb despre subaru, toyota, xdrive sau quatrro, dar suntem offtopic
daca vrei sa discutam de statistici in privinta fronterei, inainte de a vedea daca 20% mai au 4x4 functional ca in prima zi, hai sa vedem urmatoarele:


Ce frumos era sa raman in varful muntelui iarna asta datorita unui cadavru de toyota landcruiser cu 4x4 nefunctional. S-a afundat dulapu de-a curmezisul drumului in zapada si acolo a ramas pana l-a scos alta masina. Rolling Eyes

Toti meseriasii adunati pe acolo ziceau ca-i o problema tipica la modelul asta cu 4x4 nefunctional.
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Slash a scris:Nu te mai victimiza, in alte discutii pe-aici nu te mai opresti din arogante si talente, acu' te-a lovit ratiunea.
Si nu te mai leza ca o domnisoara pentru 3 randuri + sau -, ca nu esti deloc chiar daca vrei sa pari, lasa problemele de furie comportamentala si dezvoltare personala pentru alte ocazii ( stiu ca esti un fin cunoscator al psihologiei umane, abordeaza-le in particular ) si da-ne fratemeleu niste documentatii fundamentate despre Oltcit, Dacia 1100, Opel si despre orice alta marca mai detii pentru ca despre asta discutam, de aici am plecat.
Vorbe goale si procente din burta scoate si bunica-mea.
Sa vina documentatiile....
Ai Opel ( de care presupun ca esti mandru si multumit dupa atatea detinute, dupa vechimea si numarul de posturi de pe clubopel) , dar n-ai cumpara un Opel 4x4 ca cica n-are traditie si succes. De ce nu-l vinzi si sa-ti iei un 4x4 adevarat, de traditie si succes ? De ce te mai "chinui" cu marca asta care nu e in stare sa faca un 4x4 veritabil ?


pai vezi ca suntem amandoi niste ipocriti..... eu ma victimizez si fac pe domnisoara aici, in conditiile in care sunt un arogant de felul meu si un nesimitit, pe cand tu nu poti dormi noaptea de documentatiile alea de la oltcit si vrei sa pari un baiat care tine la caterinca, in conditiile in care m-ai injura si spurca de nu se poate(vezi doua posturi mai sus unde "promiteai")

Ontopic nu mai am opel si nu as cumpara nici antara si nici insignia 4x4. Nu am ce sa vand, pt ca deja am un 4wd, de la unii care au mai multa traditie decat opelul. Nu ma mai chinui cu marca asta, asa cum zici tu si singura ratiune pt care am ramas pe forum, este ca sunt aici din 2005 si imi faceau placere discutiile. asta pana acum 2-3 ani, cand s-a umplut forumul de calitate indoielnica, dar nu are a face.

sistemul 4x4 de la insignia, am inteles ca defapt a fost dezvoltat de saab pt 9-3/9-5 aeroX si este destul de revolutionar. sa vedem in timp, cat stie si saab-ul sa faca 4x4 fiabil, pt ca spre diferenta de conationalii volvo nu prea s-au ocupat de asa ceva.
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
On-topic, tocmai am vazut ca o Skoda Superb pleaca de la 14800 fara TVA (pret de lista). Cred ca e cea mai buna alegere posibila in ceea ce priveste raportul calitate-pret, dar si devalorizarea in timp !
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Slash, bertone, va potoliti singuri, sau aveti nevoie de ajutor?
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
nu Very Happy
Skip ads

  • Anca Zamfir

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2011

  • Mesaj Privat
alegerea intre Insignia la 19200 , astra I la 17100 si jetta 18800 este clar in favoarea insignia.. diferenta de pret intre insignia si jetta este de 300 euro, dar diferenta intre masini este foarte mare. Vorbim de clase diferite, de mult mai mult spatiu, mai multe dotari pe Insignia...masina aceasta aduna premii neincetat....ziceai de fiabilitatea mai scazuta a Opel comparativ cu VW...pana una alta, Opel insignia a iesit cea mai fiabila masina cf Dekra, jetta nu se poate lauda cu prea multe, decat cu marca in sine. Iar daca compari Insignia cu Astra I in ce priveste pretul, e adev ca exitsa o diferenta, dar pe la un leasing pe 5 ani, diferenta ins 30 euro pe luna ?! e o suma mai mult decat rezonabila, iar castigul nu se compara.
Ai afirmat ca nu-ti place un break, varianta sports Tourer de la Astra...insignia iti ofera acel spatiu necesar ( plus dotari mai multe ) la numai 30 euro pe luna Smile...suplimentar, ma rog Smile
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca ai vazut sau citit ceva despre promotia Toyota Avensis Optimo. Ai urmatoarele motorizari si preturi:
1. Avensis 1.6 L Executive: 16.200 euro (TVA inclus).
2. Avensis 1.8 L Executive: 17.000 euro (TVA inclus).
3. Avensis 2.0 L D-4D Executive: 18.290 euro (TVA inclus).
La ora actuala consider ca sunt cele mai avantajoase oferte de pe piata. In locul tau nu as sta prea mult pe ganduri.
Mai multe detalii gasesti pe site-ul Toyota.
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:
bertone a scris:
acu daca vrei sa discutam de 4x4 si perfectiune, putem sa incepem sa vb despre subaru, toyota, xdrive sau quatrro, dar suntem offtopic
daca vrei sa discutam de statistici in privinta fronterei, inainte de a vedea daca 20% mai au 4x4 functional ca in prima zi, hai sa vedem urmatoarele:


Ce frumos era sa raman in varful muntelui iarna asta datorita unui cadavru de toyota landcruiser cu 4x4 nefunctional. S-a afundat dulapu de-a curmezisul drumului in zapada si acolo a ramas pana l-a scos alta masina. Rolling Eyes

Toti meseriasii adunati pe acolo ziceau ca-i o problema tipica la modelul asta cu 4x4 nefunctional.


Niste jafuri Landcruiserele astea pe langa orice Opel Very Happy Ce sa-i faci, nu orice japonezi sunt in stare sa se ridice la standardele supreme de calitate si fiabilitate ale GM... Very Happy Banuiesc ca ai scos din zapada "jaful" cu Signumul tau care e mai bun decat orice Toyota, Merecdes, Porsche la un loc, nu ?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Andrey, citeste te rog despre ce se discuta si dupa aceea intra in discutie.

Produsele GM sunt mai bune doar decat Ford. Si doar atat e necesar...

  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:

Produsele GM sunt mai bune doar decat Ford. Si doar atat e necesar...


Cum ai tras u concluzia asta, dintr-un filmuletz de pe youtube ? De ce crezi mereu ca parerea ta este suprema, in timp ce parerile altora sunt gresite ? Ai avut vreodata Ford ? Pe ce argumente obiective te bazezi cand faci afirmatia de mai sus ? Detii vreo statistica cu privire la procentele posesorilor de Ford si Opel nemultumiti sau a defectelor majore in conditii NORMALE DE EXPLOATARE ale produselor Ford si Opel ?

M-am saturat de stereotipii fara niciun argument concret la baza... Asa si eu pot sa zic k Loganul e mai bun decat un BMV seria 7 ptr ca asa am eu kef sa scot niste cuvinte din taste pentru a dezinforma. Nici eu , nici tu si nimeni de pe forumul asta nu cred ca e in masura sa aprecieze ca Opel e mai bun decat Ford sau decat Toyota sau invers, deoarece "bunatatea" unei masini este relativa mai ales cand detii una dintre marci(atunci aia e cea mai buna, orice ar fi , ptr ca ceilalti care au alte marci sunt niste prosti Embarassed )
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Nu stiu daca ai vazut sau citit ceva despre promotia Toyota Avensis Optimo. Ai urmatoarele motorizari si preturi:
1. Avensis 1.6 L Executive: 16.200 euro (TVA inclus).
2. Avensis 1.8 L Executive: 17.000 euro (TVA inclus).
3. Avensis 2.0 L D-4D Executive: 18.290 euro (TVA inclus).
La ora actuala consider ca sunt cele mai avantajoase oferte de pe piata. In locul tau nu as sta prea mult pe ganduri.
Mai multe detalii gasesti pe site-ul Toyota.

La pretul asta as lua 2 Very Happy
http://www.toyota.ro/Images...cm420-1046779.pdf
1. Avensis 1.6 L Executive: 18900
2. Avensis 1.8 L Executive: 19700
3. Avensis 2.0 L D-4D Executive: 20990
E un pic de diferenta.
LE : ai dreptate, http://www.toyota.ro/cars/n...oyota_optimo.aspx probabil ca daca te uiti pe lista preturi e una daca te uiti dupa program e alta. Curios is ce au scos din dotari sa ajunga la -2700 euro(am o vaga banuiala ca sunt 3 rable....?)
LLE : Preturile promotionale iau in calcul 3 tichete valorice valabile prin Programul de stimulare a innoirii Parcului auto national 2011. Preturile includ reducerea oferita de catre Toyota Romania si reducerea oferita de catre partenerul local. Oferta este valabila in limita stocului disponibil.
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Pentru initiatorul topicului : anul trecut cand mi-am luat Insignia, aveau asa pe lista de reduceri 3400 eur discount de campanie, 9% pentru categorii sociale(medici, profesori, militari) sau membrii ACR. La mine asta a insemnat 6000 euro(aproximativ, ar trebui sa ma uit pe factura sa iti dau cifrele exacte). Plus 3 rable 2700 euro ar veni 8700. La mine a facut cam 29000 si am platit 20200. Cat mai putea lasa dealerul cred ca depinde de cat de abil esti; oricum fiecare iti va spune ca ca iti vinde el nu se compara cu restul lumii. La orice capitol.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@andreyyy Tu ai incarcat sa demonstrezi ca opelul nu e o masina buna postant o poza cu o masina trosnita, reparata prost, caruia ii aparuse rugina.

Cred ca ideea de baza nu este ce masina este cea mai buna, ci ce masina este cea mai potrivita.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR