Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • razvanvl

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut!
As dorii sa pun niste proiectoare in bara stok a unui Astra G, insa as dorii sa pun ceva mai de efect nu cele stock. Am sa pun si o poza cu un model care imi place.
Intrebarea mea este oare as putea sa adaptez in bara stock niste proiectoare rotunde?

Va multumesc!
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
cu putin talent eu zic ca se poate
tai in bara o gaura rotunda si inventezi un sistem de prindere


  • razvanvl

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
cangri a scris:cu putin talent eu zic ca se poate
tai in bara o gaura rotunda si inventezi un sistem de prindere



Din cate am inteles au si un sistem de prindere aceste proiectoare!
  • razvanvl

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Mi-ar place sa vina cum este in poza.
Oare grilele de proiectoare de la bara de OPC nu se potrivesc si la bara stock? Confused?
Skip ads

  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Nu cred ca merg alea de opc pe bara stoc de astra G/clasic
dar ai putea sa cumperi grila,plasa plastic/metal si tai dupa conturul proiectorului original...iar in plasa decupezi forma proiectorului, cel rotund

sau decupezi direct formatul proiectorului si il prinzi cumva pe interiorul barei
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
sau ai putea sa incerci cum a facut colegul gabi cu ceva vreme in urma cand avea inca astra
a pus niste proiectoare de logan(valeo)pe fara stok,si din cate a explicat el a dat gaura in bara cu o freza rotunda cat proiectorul iar pentru prinderea lor ,pe interior a facut cate 4 guguloaie de chit de fibra cu poxipol in care sa insurubeze cele 4 surubuir de fixare a proiectoarelor.si au iesit cam asa


si eu am acelasi tip de proiector si ma gandesc cat de curand sa le montez ,mie mi se par mut mai mishto decat cele stok ,mai ales ca eu am la fel farurile cu elemente rotunde ,lupa si locasul de faza lunga rotunde

sio sa dea bine pe masina,
asa ca spor la montaj
o idee buna a avut si colegul care spunea sa iei plasa de metal sau plastic ,sa dai gaura in ea cat marimea proiectorului si sa o pui pe bara.
la fel ma gandeam si eu ca poate se potriveste grila de la bara opc.dar nu prea cred.sau poate cumva cu ajustari sa mearga,dar cred ca mai rau strici grila.
  • razvanvl

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
claudiu-cld a scris:sau ai putea sa incerci cum a facut colegul gabi cu ceva vreme in urma cand avea inca astra
a pus niste proiectoare de logan(valeo)pe fara stok,si din cate a explicat el a dat gaura in bara cu o freza rotunda cat proiectorul iar pentru prinderea lor ,pe interior a facut cate 4 guguloaie de chit de fibra cu poxipol in care sa insurubeze cele 4 surubuir de fixare a proiectoarelor.si au iesit cam asa


si eu am acelasi tip de proiector si ma gandesc cat de curand sa le montez ,mie mi se par mut mai mishto decat cele stok ,mai ales ca eu am la fel farurile cu elemente rotunde ,lupa si locasul de faza lunga rotunde

sio sa dea bine pe masina,
asa ca spor la montaj
o idee buna a avut si colegul care spunea sa iei plasa de metal sau plastic ,sa dai gaura in ea cat marimea proiectorului si sa o pui pe bara.
la fel ma gandeam si eu ca poate se potriveste grila de la bara opc.dar nu prea cred.sau poate cumva cu ajustari sa mearga,dar cred ca mai rau strici grila.


Multumesc!
Ai idee cum putem lua legatura cu Gabi sa ne explice mai exact cum a decurs operatiunea?
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pai ce am scris eu acolo este ce mia detaliat gabi .mai mute nu iti poate spune ,restul depinde de tine cat de indemanatic esti,ca sa zic asa ,
cand mi-a trecut prima data prin minte sa fac asta (sa pun proiectoare rotunde)am luat legatura cu gabi si asta mia spus
"am incarcat bara cu chit de fibra de sticla amestecat cu Poxipol, in asa fel incat sa am unde infige 4 horsuruburi..." citat din pm trimis de el.
tot ce trebuie sa faci este sa faci rost de o freza ,ca cea cu care se da gauri in rigips pentru spoturi,pe marimea proiectorului ,sau cat mai apropiata ,daca e mai mica mai incerci din aproape in aproape cu o lama de cutit ,astfel incat sa intre proiectorul cat mai fix,si sa faci ce a spus gabi in mesaj
deci spor la treaba.
Skip ads

  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
In alegerea frezei potrivite poti face proba in prealabil pe o placa de plastic sa vezi cum intra proiectorul.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Merci claudiu-cld, chiar nu mai gaseam pozele cu pricina... Wink

Pai ce-ar fi de spus, gaura rotunda, montat proiectoare (erau de Logan), legat fire si gata
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
gabi eu am pastrat pozele de cand ma interesam eu ,si am discutat cu tine despre montarea lor ,nici o data nu sti cand sunt de folos.
proiectoarele mele sunt de citroen ,sunt valeo asa cum sunt si pe logan,renault.
cred ca luna asta le montez si eu ,numai ca eu nu am instaltia elctrica si o trebuiasca sa merg la un elctrician sa o faca.nu vreua sa imi bag eu nasul la ce nu ma pricep.
  • alexandru_petcu

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
off-topic : proiectoarele de Astra G OPC sunt ca cele de Logan - sa nu spun identice Wink
Skip ads

  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
diferenta o face grila in care vin montate ,si bine inteles bara,altfel vin montate pe o bara stok si altfel vin pe o bara opc.dar asta e alta discutie.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
gata am montat proiectoarele rotunde pe bara stok ,nu am momentan poze dar daca v-a uitati la masina lui gabi sunt exact la fel .
poate fac maine niste poze .
  • razvanvl

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
claudiu-cld a scris:gata am montat proiectoarele rotunde pe bara stok ,nu am momentan poze dar daca v-a uitati la masina lui gabi sunt exact la fel .
poate fac maine niste poze .



Ok Claudiu!
Asteptam pozele de la tine Smile
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
razvanvl a scris:
claudiu-cld a scris:gata am montat proiectoarele rotunde pe bara stok ,nu am momentan poze dar daca v-a uitati la masina lui gabi sunt exact la fel .
poate fac maine niste poze .



Ok Claudiu!
Asteptam pozele de la tine Smile


daca asteptati poze o sa le aveti.
uitati aici

cam aste ar fi.
  • alexandrusava93

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Buna treaba claudiu .

O intrebare am si eu la voi Very Happy

Se gasesc prin comert proiectoare cu leduri (leduri in linie curbata) ca in imagine .

punctuletele albastre sa fie leduri . ceva in stilul celor de la OOOO . Sub faruri au ledurile pe pozitie in linie curbata exact ca lampa farului .


Sau daca modific o bara stock (dau gauri in locul proiectoarelor si pun leduri ) exista vreo problema cu politia ? Adica nu trebuiesc trecute in certificat acea modificare ?

Multumesc !
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nu stiu daca se gasesc asa proiectoare pentru opel ,dar poti sa iti modifici tu o bara in care sa pui leduri ,sau sa pui banda de leduri ,dar nu stiu cat de frumos o sa se vada .
dar fiecare face ce vrea cu masina lui
  • alexandrusava93

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Am gasit doar faruri cu leduri (DayLine) , dar ma interesa mai mult proiectoarele Very Happy .

Daca e sa le fac manual nu o sa iasa asa cum ar trebuii . Nu vreau sa-i stric aspectul masinii cu lucruri "tiganesti" . Mai bine o lasa asa decat sa o stric .

Multumesc !
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
mai bine mergi pe acele faruri dayline care sunt dementiale ,mie imi plac la nebunie ,si mi-as dori sa am asa ceva pe masina .
numai ca partea financiara nu ma ajuta ,oricum eu am acum nste faruri cu angeleyes la care am schimbat ledurile din galben in albxenon,la care am si lupe pe care am pus xenon si sunt foarte multumit de ele .
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR