Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • cosmin_sibiu

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 2.2 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salut

am o problema la franare - trepideaza volanul de sa-mi sara in brate, nu alta. asta daca franez cam intre 50 si 80 km/h. la viteze de peste 80 km/h nu se simte asa tare iar la viteze mai mici de 50 km/h masina are tendinta de a se opri sacadat, in smuceli. schimbat pana acum coloana de directie. fara succes. am tot gasit posturi cum ca ar fi de la discurile de frana ovalizate.
inainte de a le schimba am vreo metoda de a verifica daca sunt sau nu ovalizate? cumva acasa, fara mers la service.
eu m-am gandit la urmatoarea metoda - sa dau pe discuri cu vopsea tip spray dupa care sa fac vreo 2-300 metri cu masina cu franari dese, sa vad daca raman portiuni din disc pe care vopseaua nu se sterge. subscrie cineva la metoda?
Skip ads

  • chybryt

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut, poti incerca si prin varianta propusa de tine dar daca se simte asa la franare 90% sunt discurile...mai poti incerca cu roata data jos si suspendata si proptesti o surubelnita de metal in etrier de exemplu si pe fata discului in timp ce-l invarti surubelnita va oscila daca este oval, mai poti incerca sa scoti discurile si sa mergi cu ele la un strungar care le monteaza pe aparat si isi da seama imediat daca sunt ovale si chiar le poate "lua o fata" pentru a le indrepta daca nu sunt ovalizate rau, acum depinde de tine eu unu mi-as cumpara altele noi care nu sunt chiar asa de scumpe. Bafta
  • cllaudiu87

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2011

  • Mesaj Privat
am sezizate recent o trepidatie in pedala de frana si am zis ca sunt discurile leam dus la strung leam rectificat si degeaba pana la urma am luat unele noi placute noi si degeaba tot asa de la ce ar putea fii daca stie cineva sau a mai patit
  • adishoru

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Le-ai schimbat toate 4?
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca tot asa e si cu discuri si placute noi atunci e posibil sa fie din caseta de directie.
  • bogdangts

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2011

  • Mesaj Privat
fugiti de discuri si placute trw. eu l-am luat de noi si trepideaza masina. am fost sa le duc inapoi dar le-am montat singur acasa, nu in service autorizat si nu au vrut sa le mai primeasca inapoi. ma tenteaza sa le pun pe cele vechi inapoi . am auzit ca unele bune-bune sunt brembo dar si scumpe
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
daca a-ti schimbat discurile si face la fel atunci 90% sunt fuzetele de regula se rectifica impreuna cu discul de frana asta daca o sa gasiti si strungarul , eu am schimbat la o nova trei randuri de discuri noi si dupa 500 de km. mi le ovaliza , m-am dus la service pe Magheru la subsol au strungaria lor si dl. de acolo mi-a zis sa vin si cu fuzetele ,erau varza m-i lea rectificat pe toate si nu au m-ai facut probleme niciodata SE POT VERIFICA CU UN CEAS COMPARATOR SE GASESTE IN OBOR IN SPATE
  • .ro123

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
PROBLEMA asta o am si eu la vectra a 1992 fara discuri spate e pe partea stanga am discu ovalizat cand am schimbat rulmentu am observat la o viteza de peste 70 80 km incepe se trepideze foarte rau e dupaia nu mai trepideaza cum ar fi mai bine sa fac sa schimb ambele discuri+placute si la catii km se schimba stima? s au doar discu stanga
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
cosmin_sibiu a scris:salut
inainte de a le schimba am vreo metoda de a verifica daca sunt sau nu ovalizate? cumva acasa, fara mers la service.
eu m-am gandit la urmatoarea metoda - sa dau pe discuri cu vopsea tip spray dupa care sa fac vreo 2-300 metri cu masina cu franari dese, sa vad daca raman portiuni din disc pe care vopseaua nu se sterge. subscrie cineva la metoda?

Shocked Discurile nu sunt chiar atat de ovalizate incat sa vezi ceva cu metoda asta..Incearca sa o ridici pe cric,de fata,o acc.pana la 80-100 si calci usor frana,DUPA ce o scoti din viteza.In felul asta vei vedea si care e mai ovalizat din cele 2.Eventual iei 2 discuri SH,pe proba,care nu sunt merse prea mult.SAu 2 discuri de la vreun prieten,care se inmoaie la 2-3 beri,intr-o sambata..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR