Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • SilQ

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Se discuta numai unde se monteaza si cum, cum se trag firele, pe unde etc.
Pentru detalii tehnice si sfaturi achizitie se va consulta si posta in discutia
:Cum sa aleg o statie radio pe masina, CB


Nu stiu daca voi ati instalat astfel de echipamente pe agilele voastre dar eu am facut-o si este super utila. Am ramas cu permisul in buzunar si am stiut din timp de controalele de pe drum si de carutele si biciclisti nesemnalizati de pe carosabil + ca este o cale de socializare care te tine tare activ la volan.

O sa va prezint mai jos cum am montat statia Midland Alan 220 pe agila + antena Litle Will pe cupola. ( Este o antena foarte comoda de 1m care incape si in picioare in spate si este o antena foarte performanta cu un castig mare de decibeli si rezista la viteze de peste 220km/h )


Inainte de toate am montat antena radio cu prindere magnetica sus pe centrul geometric al cupolei, apoi am coborat cu cablul in portbagaj si l-am adus pe langa schimbator (pe partea pasagerului ) pana in spatele statiei. Pentru alimentarea electrica a statiei am preferat o legatura directa la bornele bateriei si am tras astfel 2 fire prin burduful dintre habitaclu si motor.
Statia am montat-o sub bord ( vezi foto ) cu ajutorul suportului in forma de "U" care insoteste orice statie. ( Suportul U se prinde de bord prin 2 sau 3 suruburi iar apoi statia culiseaza in el oferind posibilitatea de demontare foarte rapida )
Microfonul l-am montat folosindu-ma de surubul de siguranta al radio-casetofonului, (evitand astfel gaurirea bordului ) am scos surubul acela si am pus unul cu cap care sa prinda suportul de microfon.

Skip ads

  • iuliu_s

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Niste preturi poti sa ne spui?Cat te-a costat investitia,daca este necesar si o statie de amplificare a semnalului?si daca trebuie calibrata antena... Sincer mi se pare foarte cool,mai ales sa avem totii agilistii asa ceva....te saluti,schimbi impresii si mai ales afli informatii despre trafic...Toate cele bune si asteptam mai multe detalii.
  • SilQ

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Foarte faina idea de a ne saluta prin ele Smile Am facut multe "analize" si cercetari pana sa imi cumpar una deoarece si lucrez in telecomunicatii iar acum continuu in discuti despre aceste statii CB ( citizen band (26 to 28 MHz), ) pe alte forumuri.

Pe mine investitia m-a costat 700 de lei deoarece imi doream o statie puternica cu o raza mare de emisie. Statia are putere 15w emisie iar receptia este aceeasi la fiecare statie si depinde de antena pe care o ai deoarece ea face receptia. Sunt si statii cu anumite filtre care reduc zgomotul de fundal. In acesti 700 de lei am luat statia Midland alan 220 antena Little Will de 1m. Este ce-a mai performanta antena din clasa ei, am comparat-o personal cu o antena de 1,65cm midland ML 145 dar nu am obtinut rezultate spectaculoase iar antena little will ne avantajeaza si la viteze mari, pozitia ei ramanand verticala si la viteza mare asigurand acoperire 380 de grade, normal pozitionata pe centru geometric al cupolei pentru randament maxim de emisie si erceptie. ( Orice antena trebuie calibrata/acordata in functie de suprafara de dispersie a plafonului. Calibrarea se face prin ridicarea si coborarea spicului antenei si apoi se fac diferite masuratori cu un reflecometru, intrebati orice taximetrist din oras si va poate trimite la un tip care face calibrari si nu costa peste 15-20 lei )
M-ai intrebat de amplificatoare de semnal adica de putere, acestea sunt necesare atunci cand doi tiristi vorbesc vrute si nevrute pe canalul 22 si tu vrei sa ceri o informatie despre trafic si nimeni nu te aude din cauza lor, ei bine in acest caz daca ei transmit cu 4w ( puterea majoritatea statilor ) si tu emiti cu 15 ii acoperi si ti se aude intrbarea, dar nu sunt multe astfel de situatii. La un buget mai mic adica de 400 de lei am cumparat pentru o cunostinta statia Maxon Cm 10 + anetna Midland Ml 145 si rezultatele sunt foarte bune, sunet clar si emisie foarte buna, statia a fost modificata de la 4 w la 6 w. ( de asta se ocupa magazinul de unde o cumperi, unele statii pot fi marite altele avand finalii mai slabi nu se poate ) Nu va recomand sa cumparati din supermarketuri, se vand foarte mult cobra 19 care nu exceleaza in domeniu CB accesibile si antene copiate dupa marci de renume, o sa gasiti antena ML 145 dar nu de la midland ca de la o alta firma necunoscuta iar preturile sunt inselatoare mai mici. Va recomand pentru cumparare sa va uitati pe www.cbmania.ro si www.statiiradiocb.com , eu am cumparat de la ambele si am fost foarte multumit. Daca mai sunt intrebari incerc sa le raspund cu placere.

PS: statia maxon cm10 e atat de mica incat incape in locul de sub casetofon la agila Smile putin cred ca trebuie decupat fundul cutiei sa intre si in lungime si adaugat un difuzor extern deoarece la statia asta difuzorul este sub ea si sunetul ar fi opturat , dar nu e problema are mufa pentru difuzor extern.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
@SilQ - inainte de a deschide aceasta discutie trebuia sa cauti nitel pe forum. Este un topic maaaareee despre statii CB - doar 72 de pagini: https://www.clubopel.com/vie...14012&start=0

As zice ca un moderator sa uneasca discutiile.
Skip ads

  • SilQ

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Vorbeam doar de cum arata aceste jucarii pe Agilutele noastre Smile o discutie inofensiva
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Se va discuta numai unde se monteaza si cum, cum se trag firele, pe unde etc.
Pentru detalii tehnice si sfaturi achizitie se va consulta si posta in discutia
:Cum sa aleg o statie radio pe masina, CB
  • iuliu_s

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Se va discuta numai unde se monteaza si cum, cum se trag firele, pe unde etc.
Pentru detalii tehnice si sfaturi achizitie se va consulta si posta in discutia
:Cum sa aleg o statie radio pe masina, CB
Ok,sunt de acord,dar daca nu era subiectul expus de Silq trecea mult timp pana dadeam de aceste statii minunate...avand in vedere ca intru destul de rar pe forum.Am in plan asa ceva desi sunt un sofer de Duminica...dar pentru pasionati e super;bugetul sa-mi permita... Sad de meritat merita oricum Very Happy Toate cele bune
  • SilQ

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Revin cu ceva nou, statie maxon cm10 integrata in bord agila , mai intai se scoate dacio-casetofonul din locas si se demonteaza usor tavita de sub.
In poze nu am mai aratat dar trebuie facuta o gaura in spate la statie ( in tabla din spatele radio casetofonului(vezi poza)) pentru a se scoate cablu de antena deoarece acesta este mai tare si nu se poate indoi in spate astfel incat statia sa fie la linia bordului.



Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR