Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Imi poti face o oferta Smile))
Skip ads

  • Luci Sefu

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Mie unul imi plac jantele din poza nr4 cele cu spite mai groase, si nici acelea nu-s cine stie ce. In rest nu imi place nici una. Nici cele pe 18 nu imi plac, niciun model. Jantele pe 17 de bertone turbo cred ca ar da foarte frumos pe astra h. Dotz Hanzo iar ar fi interesante.Asa ca sunt fan jante aftermarket pt astra h.


Acum fiecare cu gusturile lui.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat

  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
34KLA a scris:Imi poti face o oferta Smile))


Eu am dynamic pe 16.Daca iti plac vedem noi cum facem Smile
Skip ads

  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Inainte am avut un bmw si la fel am avut si eu o dambla si i-am pus si eu jante pe 17' M style cum sunt pe bmw dar dupa cateva luni le-am dat jos si le-am vandut.Nu avem noi drumuri pentru jante de la 16' in sus.Nu mai zic aici de bucuresti care e plin de gropi,linii de tranvai ,borduri si altele....Cum ziceam,estetic erau super,dar trebuia sa merg cu ochii cat cepele la asfalt si cu inima cat un purice sa nu dau in vreo groapa mai maricica.Ideal ar fii 15' cu talon de 65,dar sa zicem ca se vede urat si atunci pui niste jante pe 16' cu 55 talon.....Dar mai mari eu unul nu o sa mi iau vreodata,cel putin nu in romania si mai ales nu in bucuresti!Am luat acum pe 16',modelul asta si se vede super.
Oricum sa iei jante cat mai spitate ca sa ai o aerisire cat mai buna la frane si neparat sa le iei din aluminiu.Sa nu iei din alea din antimoniu sau ce dracu aliaj chinezesc or fii ca daca cumva dai in vreo groapa mai mare alea se fac bucatele.Se sparg zici ca e sticla....Alea de aluminiu de obicei se indoaie si mai ai o sansa sa le indrepti pe cand la celelalte...direct gunoi!

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
george modelul asta este de zafira a si are et49, tu ai nevoie de Et39 sau Et37
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
George, ai perfecta dreptate ! Nu avem drumuri pentru Jante de 17" ! Am mers , stiu cum e . Si nu vreau sa merg 300-400 km cu gandu la costuri de jante/anvelope si etc. 16" cu talon de 55 - este ideal .
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
34KLA a scris:george modelul asta este de zafira a si are et49, tu ai nevoie de Et39 sau Et37
Sincer habar-nam ce et are si nici nu m-am uitat...Mi-au placut si le-am luat.Cel care le vindea nu le dadea fara cauciucuri asa ca le-am luat cu totul.Ca idee vad ca au puse pe ele 205/55/16, iar cand le-am luat m-am dus la vulcanizare am dat o roata jos de pe astra H-ul meu si am pus una din aia si s-a potrivit la fix!Multi vand jante sh si zic ca e nu stiu pentru ce model si de fapt nu e,sau datele stantate pe ea nu mai sunt lizibile si te trezesti ca iei o janta care nu e buna....etc.Asa ca prefer luate cu proba...Pentru 5 lei cat i-am dat aluia la vulcanizare si 5 minute eu zic ca e mai bine asa...
Referitor la ce ziceai tu cu et-ul,la ce te incurca ca ai de 37/39 sau 49?
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Pai prinderea 5x110 este aceeasi, ET-ul in functie de masina. In principiu e bine sa ai acelasi ET cu cel pus de producator, altfel roata va fi mai in exterior (la ET mai mic) sau mai in interior (la ET mai mare). in cazul tau ET49 va fi in interiorul aripei, ai astra h trebuia sa cumperi jante de astra h(mai ales ca sunt de vara).
  • mycky22

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2011

  • Mesaj Privat
buna

am un opel astra h culoarea gri sobolan si vreau sa imi vopsesc si eu jantele si inca nu sunt hotarat ce culoare sa le fac. le-am dus la service si sunt aproape gata de vopsit. ma puteti si pe mn cu niste pareri. Atasez poza cu modelul de jante

multumesc!
  • Luci Sefu

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Argintiul original cred ca ar da foarte bine la o masina gri sobolan, dar daca ti s-a pus pata sa le vopsesti parerea mea ar fi sa le faci negre.
  • kskdoru

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2012

  • Mesaj Privat
vlad-OPC a scris:Em am ales acum 1 an , jante pe 16' Producator din 3 motive :
1) Costruri reduse la anvelope si la jante noi
2) Preturi exagerate la toate jante GM - SH cu sau fara zgarieturi. ( preturile se pastreaza si acum )
3) Comfort ( fata de jante pe 18' )


Eu pot sa spun din cat am mers pana acum...ca diferenta intre 16 (cum am avut iarna asta) si 18 (vara), pentru mine este insesizabila (sasiu sport, IDS+)...cu ambele scutura de ma ia naiba Laughing ...iar pe butonul SPORT...e crima Shocked
Mai am un prieten care are tot GTC fara sasiu sport, si trece de la 15 (iarna) la 18 (vara) si la fel mi-a spus, ca diferenta este insesizabila.

Cat despre costuri...sunt perfect de acord cu tine.
Skip ads

  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
@ kskdoru - Daca se gasesc inca 2-3 useri care confirma ca e diferenta insesizabila intre 16' si 18' imi vand masina si merg cu RATB Mr. Green
  • kskdoru

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2012

  • Mesaj Privat
vlad-OPC a scris:@ kskdoru - Daca se gasesc inca 2-3 useri care confirma ca e diferenta insesizabila intre 16' si 18' imi vand masina si merg cu RATB Mr. Green



Laughing Laughing tare
Acuma sper sa nu ma fi inteles gresit...eu m-am referit strict la cum se simt denivelarile in masina...in rest diferentele sunt multe...directia se simte altfel...sunetul rularii...ca sa nu mai vorbim de stabilitate.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
kskdoru a scris:...ca diferenta intre 16 (cum am avut iarna asta) si 18 (vara), pentru mine este insesizabila (sasiu sport, IDS+)...cu ambele scutura de ma ia naiba Laughing ...iar pe butonul SPORT...e crima Shocked

Inspecteaza presiunea rotilor Shocked
  • kskdoru

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Inspecteaza presiunea rotilor




Wink sunt bine...
poate eu merg doar pe drumuri bune (glumesc)...sau poate ca eu le simt asa...deoarece cum am spus am spus...masina scutura foarte tare oricum ar fi Laughing
  • Andrei Constantin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salut,
Eu sunt un pic mai conservator sa zic asa si cel mai mult imi place PRIMUL MODEL DE JANTA si respectiv a IV-a VARIANTA DE MASINA. Zic eu cele consacrate tip STELUTA cu 5 SPITE.

Bafta, alegerea este a ta si "gusturile nu se discuta"
  • b13jyz

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Pe 16 am avut de iarna 205/55 si era clar mai moale suspensia,puteai sa iei o groapa si simteai masina ca se lasa dupa ea,dar in schimb era mai balena,scartaia mai usor si la plecare si in curbe,se lasa,era moale.Acum simt orice denivelare,tot,dar la cat de agila e,nu am nicio problema cu asta.Merg cu treapta 1 la relanti peste denivelari,dar cand prinzi un drum bun...iti da alta satisfactie.Precizez 225/45/17 cu IDS+
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am sa incep prin a-mi expune punctul de vedere folosind un cliseu: <<parerea mea>> este ca jantele de aliaj vor arata cel mai bine indiferent de marime atat timp cat sunt de origine. Si cele after au particularitatile lor, dar parca le lipseste ceva. In alta ordine de idei, duminica am facut inlocuirea anvelopelor de iarna cu cele de vara. Nimic special ve-ti spune, dar ...... dilema mea abia acum a inceput sa se rezolve si sa-mi dau seama de ce masina mea odata cu inlocuirea cauciucurilor de iarna cu cele de vara devine mai puturoasa si implicit gurmanda. Datorita faptului ca motorul este de cilindree mica simte foarte repede orice schimbare de greutate a masinii. Asadar o sa vi se para ciudat, dar jantele de aliaj model elegance - vara(de astea am eu) sunt aproape duble ca si greutate fata de cele de tabla - iarna. Dimensiunile rotilor sunt aceleasi 205/55/16 pentru ambele seturi de cauciucuri. Ca si o concluzie personala cred ca cel mai indicate jenti pentru tipul de motorizare de 1.3 sunt cele de tabla si eventual pe 15. Asa ca oricat de frumuoase ar fii cele de aliaj cu parere de rau am sa ma despart de ele, deorece am o dorinta mai speciala Very Happy vreau sa pot pleca cu masina de pe loc de la semafor fara sa ma injure taximetristii cu logane Mad Mad
  • Luci Sefu

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca discutia era de aspect, nu de performantele masinilor in functie de jante.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR