Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut. Am o astra GTC si as vrea sa o incalt cu jante pe 17' in primavara asta. Am mai multe variate de jante si pt asta as vrea si parerea voastra. Care credeti ca s-ar potrivi cel mai bine? primele doua sunt GM iar restu de diferiti producatori. Variantele ar fi:
Janta GM Sport 17"

Janta GM Dynamic 17"

Janta producator 17"

Janta producator 17"

Janta producator 17"

Janta producator 17"

Skip ads

  • lillejhon

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2009

  • Mesaj Privat
E chestie strict de gusturi, mie personal imi place a 3 a de sus in jos.
  • valydraku

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salut Dynamic 17 cred ca sunt cele mai potrivite
  • valydraku

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
dar tine de gustul fiecaruia
Skip ads

  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Si eu tot la dynamic ma gandeam...singurul lucru care ma cam dezamageste este ca par "micute", cel putin par mai mici decat cele Sport(prima poza), asta cand sunt montate pe masina. Este doar o impresie de-a mea? Parca as opta pentru una din cele GM...frumose sunt si cele din poza 3 dar si un pic mai scumpe(noi fiind). Deci ce spuneti? Dynamic VS SPORT
  • cornel f

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 16 XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2010

  • Mesaj Privat
"Dynamic" cred ca ii sta cel mai bine GTC-ului tau.
  • valydraku

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
DYYYYYYNAMIIIIIIIC FRATE!
Sunt mai rezistente, au mai multe puncte de sprijin(transfer greutate,socuri). Spitele nu sunt asa iesite in exteriorca si la SPORT.
Echipeazale cu gume cu protectie pt janta (au o bordura)ce intra prima in contact cu bordurile primarilor.
  • TyByShor

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2010

  • Mesaj Privat
eu am dynamic si sunt super ok , imi place cum ii sta ....
Skip ads

  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Si eu tot Dynamic pe 17 am pe masina.Dau bine tare.


  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pe un GTC "dau bine" si primele ( GM sport ) Eu am pe zafira acest model si imi plac foarte mult Wink Dar pana la urma este decizia ta Wink
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Ambele sunt frumoase...dar parca inclin mai mult spre Dynamic pt ca sunt mai "deosebite". Cele sport sunt destul de "banale". se vad frumos cei drept dar parca mi se par mai elegante cele Dynamic. Acum sa vedem si la ce pret le gasesc si in ce stare. Va multumesc tuturor pentru pareriri si ajutorul acordat. Sper ca acest topic sa ne ajute in a lua o decizie asupra modelelor de jante OEM 17".
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Apropo de jante...Credeti ca o sa fie mare diferenta intre 205/55/16 si 225/45/17 pentru confort? Dupa cum spuneam si mai sus eu am un GTC iar in cartea masini am trecut ca si dimensiuni 16' si 17'. Am mai citit pe pe forum si am vazut pareri pro si contra despre jantele pe 17". In concluzie am vazut ca multi fug de jantele de 17"...chiar asa de rau o fi cu ele? asa mare diferenta sa fie la confort? chiar nu se poate merge in Romania cu dimensiunea asta? Voi ce credeti? 16"-au un confort OK dar cred ca sunt cam micucute pentru GTC. 17" - as vrea sa iau pentru cum arata pe GTC dar daca ar fi sa pierd atat de mult la confort, imi pun pofta in cui Smile(eu sunt si omul care merge saptamanal la pescuit, unde nu sti peste ce drum dai, care merge ca oricare altul la mare la munte. Cu alte cuvinte folosesc masina in mod mormal- in medie 10.000 km pe an)
Skip ads

  • marius_radu1

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2010

  • Mesaj Privat
mie mi se pare ca cele mai aratoase jante pe astra h sunt astea:


sau astea:


asta ultima e masina mea si ca sa vedeti diferenta de aspect atasez si o poza cu rotile de iarna:

stiu ca nu am zis de nici una din lista ta, dar am zis si eu un fel de off topic
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Marius, dupa ce am vazut poza nr. 2 nu mai pot sa dorm noaptea ! Smile))))

Vreau neaparat si eu jantele alea ! Cam cat ma costa ?
  • marius_radu1

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2010

  • Mesaj Privat
jantele sunt astea:
http://www.okazii.ro/catalo...-5j-18-et37-.html
dar nu stiu ce e cu pretul asta! m-am si speriat cat vrea asta pe ele
la mine sunt jantele originale, dar am mai vazut care aduc astra h din germania dinastea mai full option si le convine sa le vanda cu rotile de iarna si sa dea jantele astea faine separat
incerca pe okazii.ro si 4tuning.ro
daca ai pe cineva in germania le gasesti mai ieftin pe ebay.de
dar adevarul e ca sunt un magnet jantele astea, se intoarce lumea dupa masina(ceea ce nu se intampla si acum cu rotile de iarna)
m-a oprit unul la intesectie sa ma intrebe daca vand masina
am ramas masca
ma gandeam ca vrea sa ma ia la bataie cand a venit asa la geamul meu
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
marius_radu1 stiu jantele alea dar ambele modele sunt pe 18". Si mie imi place cum se vad pe masina(credca toti sunt de aceeasi parere) numai ca eu cu masina vreau sa circul, nu sa o tin la expozitie. Cred ca pe 18 sunt probleme mari la noi in Romania(talon de 40 la anvelopa), si pana la urma avem masini cu care vrem sa circulam macar "regulamentar" si nu cu 30-40 prin oras ca mi se indoaie jantele sau ca-mi sar plombele. Ideea e ca eu nu mi-as pune jante mai mari de 17", dar am auzit si citit ca si de astea de 17" lumea se plange ca ar fi prea rigide pe masina ca nu se poate circula chiar bhine cu ele si mai toti am vazut ca sfatuiesc sa se mearga cu 16"(asta daca vreai sa mergi normal). Intrebarea mea pentru posesorii de jante pe 17" este daca intradevar sunt asa de "nefolosit"?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu am pe masina ( vara ) cele pe 17" "Sport" ( 225/45/17 ). Se comporta excelent, poti circula linistit cu ele. Orice jante ai avea, daca "nimeresti" o groapa se indoaie, nu numai cele pe 17" Rolling Eyes
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Baiatu de pe ocazii cred ca e de pe Marte ! cu pretul care e afisat imi cumpar 8 jante de 18' !

ICF_156 ai si tu dreptate, stiim cum e sa mergi repede pe drumurile dupa o iarna frumoasa cu jante 18' cu talon de 40 la anvelopa... o mica neatentie si poc !
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Ai dreptate vlad-OPC in privinta marimii, tocmai deaia vreau sa fie un compromis intre aspect si confort iar pentru asta m-am hotarat la jante de 17". Sa vedem in schimb ce model voi alege Dynamic sau Sport. Iar despre cel ce vinte jantele penta la 6.000ron fara cauciucuri, nu pot sa spun decat ca omul nu e sanatos( o sa le vanda in 2025). Edwin apreciez foarte mult sfatul tau, mai ales ca m-am convins din cea ce am citit despre tine , ca esti un tip super ok, care nu vb din auzite.
  • marius_radu1

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2010

  • Mesaj Privat
da, recunosc ca tre sa fi atent cu jantele de 18, este mult mai practic sa ai jante pe 17, stai mult mai linistit cu balonajul mai mare
am noroc cat de cat ca in Brasov sunt drumurile mai bune decat in alte orase
am fost in bucuresti si m-am crucit! acolo chiar iti strici masina pe drumuri laturalnice
dar le indragesc mult cum arata si le pastrez daca tot asa au venit
in curbe si la frane sunt mult mai bune rotile de 18 mai ales cu cauciucurile astea originale dunlop sport, pui frana si te doare pieptul de la centura,
dar, no, nu avem masini de curse, ci sa le folosim zi de zi si la asta sunt mai bune cauciucurile cu balonaj mai mare

in cazul acesta Dynamic imi plac si mie din cele pe 17
la astea aftermarket e riscant ca pot sa arate super cand te uiti asa la ele dar cand le pui pe masina sa nu se potrivesca(vizual ma refer) sa nu mearga impreuna
................
mie imi mai plac si astea:

nu stiu daca sunt 17 sau 16''


Ultima modificare facuta de marius_radu1 la Joi 03 Mar, 2011 8:46 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR