Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • stasi

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: IASI
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2006

  • Mesaj Privat
am facut comanda de un termostat... am cerut explicit original GM... a venit... intr-o punguta... are pe ea 2 etichete... pe cea de dedesubt scrie made in poland si, daca pun punga in lumina, scrie thermostats pe ea. Pe cea de deasupra scrie GM, tot ce trebuie, made in belgium. Mai exista si o a treia eticheta, a magazinului. Pana la urma, ce am luat? Plasa? de ce sunt 2 etichete?
pe termostat scrie 89 grade
Skip ads

  • evilbrain

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pune o poza sa ne elucidam si noi. Din cate stiu eu GM are furnizor Behr pentru termostate. Cat ai dat pe el din curiozitate?
  • stasi

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: IASI
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2006

  • Mesaj Privat
e in portbagaj... si oricum nu l-am scos din punga... am mai remarcat pe el initialele F.T. ... 120ron am dat... un amic m-a servit. imi propusese un behr la 60 ron sau original la 120... intr-un moment de inspiratie am ales original... ce-am primit.. naiba stie.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Este un termostat produs in Polonia,adus al noi de o firma din Belgia iar o firma din Romania ti l-a vadut ....unul in efectele globalizarii.Opel nu produce termostate ci foloseste firme cu renume gen BEHR ca furnizor de prim montaj faptul ca apare GM pe punga poate fi o piesa fabricata pentru a fi comercializata prin reteaua GM...
Skip ads

  • stasi

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: IASI
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2006

  • Mesaj Privat
in cazul asta cred ca mai bine luam behr.. ieseam la jumatate de pret...
asta e termostatul.. l-am adus in casa sa-i fac o poza... cu telefonul...

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cre' ca 'Made in belgium' se refera la eticheta Smile
Scuze de off
  • SorinRomaItalia

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Italia
  • Masina: Zafira 2005 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Si eu voi cumpara un termostat electronic marca Gm-Opel, pe ebay Italia. Astept vreo 2-3 zile sa-mi ajunga si voi face o poza. Am schimbat recent termostatul cu unul marca Meat si nu functioneaza bine. Meat platit pe ebay €60, Gm pe ebay €90. Fingers crossed.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cine a lipit a doua eticheta in mod clar nu a fost prea inteligent, in sensul ca trebuia sa acopere complet eticheta cu ,,made in Poland,,. Oricum, treaba asta e o tziganie marca GM, in sensul ca am ajuns sa cumparam piese cu cod GM original dar de o calitate cel mult medie. Si sunt si scumpe pe deasupra. Mai bine cumparai unul original GM ,,new, old stock,, de pe eBay, ala era 100% original fabricat de Behr.

Eu nu l-as fi cumparat, era de refuzat in situatia data (cu o eticheta mincinoasa, defapt un ,,rebranding,, esuat). Cand am schimbat termostatul la Astra G 1.7cdti am comandat unul BEHR si unul pe original GM, cel GM a fost mai ieftin cu 3 lei si parea mai bine lucrat, cel putin garnitura de cauciuc de la interior pe care inchide termostatul era in mod clar mai groasa. Asadar l-am luat pe cel GM, dar in mod evident nu mai era fabricat de Behr.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca te uiti atent pe termostatul in sine ar trebui sa fie stantata firma care posibil sa fie Behr sau alta firma care fabrica asa ceva. Eu tind sa cred ca este un Termotec (firma poloneza) asa ca daca poti mai bine il returnezi si cumperi acel Behr ca este mai sigur. Asta este parerea mea... oricum vezi prin punga fara sa o desfaci daca iti poti da seama ce scrie pe termostat prin zona unde scrie si temperatura ar trebui sa scrie...
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Mai stiu be unul care a vrut injectoare, si i-au fost recomandate bosch, dar el a vrut pe original.Si au venit in cutie originala iar pe piesa scria Bosch.
Original costa dublu fata de Bosch.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Asta-i o chestie cunoscuta de catre ... cunoscatori! E la mintea cocosului ca un producator de automobile(chiar foarte mare), cu productie de masa, nu produce sisteme de franare, directie, ambreiaje, aprindere, iluminare, injectie, rulmenti, role, curele, anvelope, etc, el se adreseaza unor producatori consacrati gen Bosch, Delphi, Lucas, Continental/Contitech, TRW, LUK, Brembo, ZF, Beru, Behr, etc...
  • Bogdan.george

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Am o problema am un Opel astra G din 2003 benzina si am schimbat radiatoarele si ventilatorul ...problema este alta in bord unde ar trebuisa sa indice temperatura apar ----C nu stiu de ce ...dar cate odata imi apar si temperaturi olosale gen ( -40 C , -50 C ) dar nu mereu ....va multumesc
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
@Bogdan.george
N-are legatura cu topicul acesta ... dar e in legatura cu senzorul tau de temperatura exterioara(a mediului) sau cu conexiunile pana la el ... Trebuie verificate toate, daca cauti pe forum. gasesti ce citi ... Deci nu are legatura cu temperatura lichidului de racire!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Bogdan.george a scris:Am o problema am un Opel astra G din 2003 benzina si am schimbat radiatoarele si ventilatorul ...problema este alta in bord unde ar trebuisa sa indice temperatura apar ----C nu stiu de ce ...dar cate odata imi apar si temperaturi olosale gen ( -40 C , -50 C ) dar nu mereu ....va multumesc

probabil faci referire la instrumentul de pe consola centrala unde iti apare in mod normal temperatura. daca nu mai afiseaza nimic (liniute) sau temperaturi ciudat de mici sau de mari atunci ai senzorul de temperatura exterioara din bara fata stricat. schimba acel senzor si totul va fi ok. merge si second dar recomand nou Smile
  • SorinRomaItalia

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Italia
  • Masina: Zafira 2005 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Mi-a ajuns azi termostatul electronic original Gm cumparat pe ebay. Pare intr-adevar original, nu fabricat de alta firma ptr opel. Poate asa o fi , dar e stantat Gm si are codul original. Platit aprox 90€ cu tot cu livrare.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ei, asta nou e cu totul altceva !
  • SorinRomaItalia

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Italia
  • Masina: Zafira 2005 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Da, asa e. Acum nu-mi ramane decat sa-l montez. Sincer mi-e cam teama sa-l montez singur, cred ca voi apela la un mecanic. Cu toate ca am vazut un tutorial, nu chiar pe motorul asta, si nu pare extrem de greu.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR