Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Emyl91

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salutare.Am si eu o problema ,si anume:am indoit tabla la masina in zona de deasupra rotii spate.Am sa pun o poza cu un semn unde este indoita.Indoitura este cam de 7-8 cm in diametru fara zgarieturi.Intrebarea mea este cum as putea ajunge prin interior in acea zona ca sa o indrept?
Skip ads

  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
@Emyl91 ,fa rost de o ''minge'' de piele,o desumfli de tot,o ''pliezi'',introduci in valva ei acul de umflat racordat la o pompa sau un minicompresor auto si o imfli incet.O sa vezi rezultatul.Daca este atinsa in zona de nervura atunci trebuie sa mergi la service. Incearca mai intai prima varianta.NU INCERCA cu alte prostii metalice sau lemne.Ca sa introduci mingea acolo trebuie sa demontezi motorasul de la capac rezervor(are doua suruburi).
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
din cate stiu zona aceea ar tebui sa fie acesibila din portbagaj sau prin rabatarea canapelelor
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Este foarte greu accesibila zona...in plus daca te gandesti sa exerciti o presiune din interior catre exterioir cu un corp dur...metal sau lemn...mai rau o sifonezi! O metoda usoara care merge cu siguranta, este o instalatie de vacum cu ventuze de cauciuc! Din pacate nu o gasesti pe toate drumurile!
Skip ads

  • Emyl91

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am sa revin maine cu poza reala.Parerea mea este ca daca am acces la acel loc prin interior o pot indrepta si cu mana.Este foarte putin indoita
  • radu1966

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
cangri a scris:din cate stiu zona aceea ar tebui sa fie acesibila din portbagaj sau prin rabatarea canapelelor
ai si ceva de munca trebuie sa dai jos capitonajul din portbagaj
  • Emyl91

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat
In 5 minute urc poze reale Smile
  • Emyl91

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat


Nu se vede chiar bine , pozele sunt facute cu telefonu.Muchia nu este afectata.
Skip ads

  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Din ce vad eu in poza 3, nu scapi fara sa vopsesti aripa. A fost lovita cu ceva ascutit, tabla e deformata acolo. Daca ai acces poti incerca cu cu un ciocan de cauciuc sau ceva asemanator, dat tot va ramane sifonata. Perfect nu iese decat daca o inderpti, nivelezi cu chit si revopsesti.

Eu am avut o mica infundatura pe nervura aripii spate. M-am chinuit cateva ore cu diverse scule cu bucati de cauciuc... In final am adus-o la forma initiala, dar tot se vedeau niste mici denivelari cand era curata si lucioasa asa ca tot a trebuit sa revopsesc aripa spate ca-mi statea pe creier. Lumea nu vedea nimic dar eu numai acolo ma uitam Smile
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Mda ,daca puneai pozele de la inceput cu ''lovitura'' nu iti mai spuneam de minge(am crezut ca este doar infundata).Asa cum a scris anterior @cristidb...trebuie sa freci vopseaua,chituiesti la nivel si vopsesti TOATA aripa(niciun vopsitor nu cred ca iti recomanda sa o vopsesti ''local'').
  • Emyl91

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat
De ce imi recomandati chituire? Dupa parerea mea nu e o varianta buna,eu zic ca se poate indrepta ,nu este vopseaua sarita si nici prea adanca nu este indoitura.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pentru ca tabla s-a intins acolo. N-o sa ti-o mai indrepte nimeni perfect. Pentru a fi perfect neteda trebuie nivelat cu putin chit dupa indreptare si apoi vopsita toata aripa. Asa o sa-ti spuna orice vopsitor.
Skip ads

  • 13RAW

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Emyl91 a scris:De ce imi recomandati chituire? Dupa parerea mea nu e o varianta buna,eu zic ca se poate indrepta ,nu este vopseaua sarita si nici prea adanca nu este indoitura.


Cel mai bine se indreapta cu ventuze ( nu iti sare vopseaua, nu se zgarie, s.a.m.d). Sunt cativa baieti in Craiova care indreapta prin metoda aceasta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR