Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • MarianDV

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
salutare
Am fost la Opel GTT dupa Theodor Pallady sa repar si sa fac itp la masina si acolo surpriza
aveam aprins in bord becul de avarie motor , au pus tester pe ia nu stiu ce iau resetat si acuma merge
apoi a venit partea "frumoasa" itp , mau programat peste doua saptamini , statia de itp se vedea clar ca e libera si cat am stat acolo nu am vazut nici o masina pe statie cred ca nu au vrut sa imi faca itp-ul masina eeste ia unpic mai veche der este intretinuta ma rog .....
am facut itp vis-a-vis de ei in incita la IOR2 este acolo o statie itp ma costa 100 ron mai ieftin ca la GTT si nu au facut mofturi ca e veche masina , dar si masina este intretiunta

resultat: nu mai vreau sa aud de itp in representata
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Dar cine te pune sa faci ITP in reprezentanta. Sau mai sunt unii care se duc la RAR sa faca ITP...
  • MarianDV

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am zis ca fac si eu o treaba ca e masina de a lor dar sa dovedit a fi prosteala pe fata
dupa ce ca la reparatii cer exagerat mai ai sansa sa te pacaleasca ca ti-a scimbat pesa dar de fapt a reparato pe aia veche sau in cazuri la revizii nici macar nu scimba filtre ulei etc.
acuma si cu itp-ul programare peste doua saptamini ca de era prea "ocupata" statia mama lor de romani ca ma-m saturat
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
buna . am si eu o intrebare! nu sunt in tara si nu stiu cum sa procedez. in luna octombrie imi expira itp ul si nu stiu daca ajung la timp sa l fac. ce risc daca de exemplu ma intorc in tara in luna decembrie? cat platesc amenzi sau alte nebunii!
Skip ads

  • stanstan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
In Romania cred ca-ti ia talonul + amenda.Mai riscant este in unele tari unde ti-o ia pe platforma si o duce in curte la service si platesti amenda,platforma si revizia la sange(masina nu pleaca pana nu este in perfecta stare de functionare).Asa ca mai bine fa-ti ITP inainte sa pleci chiar daca este mai devreme de 2 ani.
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
faza e ca sunt deja plecat. in alta tara gen italia se poate face itp ul? riscul cel mai mare il am in afara tarii austria si ungaria .
  • razzvan

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
ITP-ul nu se poate face decat in tara in care este inmatriculata masina.
Iti asumi riscul de a circula cu el expirat, iar in Romania te opresti la prima statie ITP dupa frontiera.
Sau o aduci pe platforma, tu decizi.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
afara doar daca faci ceva sa te opreasca.altfel nu cred.
in tara iti ia talon+amenda si faci itp-ul numai la rar.
Skip ads

  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu i problema de rar nu ma tem ca ......''.nu ma tem''....si la politist in romania ii spun ca l am uitat acasa iar in alta tara vad eu cum fac merg super regulamentar. am sa vad. multumesc de opinii!
  • ksr00

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
In vama iti verifica sigur ITP-ul, daca ai noroc te intelegi cu vamesul ... daca nu platesti amenda.
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu de fiecare data cand am trecut vama ....am avut nevoie doar de buletin. oi fi eu norocos?
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nu Smile actele masinii ti le cere doar daca i se pare ceva suspect la masina ...
eventual vezi sa n-ai bulina aia de la ITP pe numar ... ca ala e primul lucru care te va da de gol ca n-ai itp valabil (apare anul cand expira) Smile
bulina e doar pt poza de la itp - am intrebat cand am facut itp-ul anul asta ... ca nu lipise bulina pe numar si l-am intrebat pe tipul ala "nu mai am, dar oricum nu-i problema, ca e doar pt poza"
Skip ads

  • DANASTRA

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2017 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
eu am patit-o pe pielea mea, aveam masina cu nr de Spania,se apropia scadenta itp-ului, am sunat in Spania si m-au programat la o saptamana dupa data expirarii, mi-au spus ca e ok daca expira si am programare in urmatoarele 14 zile. Asa ca , cu itp-ul expirat de 2 ZILE, am plecat spre Spania dar la intrare in ungaria: SURPRIZA! imi cere actele masinii vede itp-ul expirat si in 5 secunde eram blocat pe o linie moarta cu 2 jandarmi unguri(sau ce erau aia in uniforma) fiorosi si cu singura solutie: vor suna sa vina o platforma sa-mi duca opelul la un atelier! Crying or Very sad
Si dai frate cu negocieri, cu sunat in Spania ca am programare etc etc etc. ....dupa vreo juma de ora, imi spun ca ma lasa(asta era concesia lor) sa sun in Romania sa vina o platforma si sa-mi duca masina inapoi in Romania..... iar negocieri, c-o fi c-o pati si surpriza: vine un vames(sau politist) ungur, ma cheama in cladirea centrala a vamii cu actele , le studiaza, apoi imi spune direct: aici mai lipsesc acte, ma pun pe cautat in buzunare, aveam la mine vreo30€, ii scot, tipu zice ca ar mai trebui acte, fug la masina iau 2 hartii de 50€, i le dau, el se gandeste, se uita la mine si zice:-Dane(imi citise numele in talon), facem jumi-juma Shocked, imi da inapoi o hartie de 50€ cu sfatul sa trec cat pot de repede ungaria.
in 3 secunde eram in masina si am trecut ungaria cu morcovu de nu se vedeau nici frunzele fara sa opresc macar o data pana-n Austria!
asa ca , colega , GRIJA mare fara itp in vami, mai ales la unguri! Fara sa mai vorbim de orice filtru in care poti pica pe traseu.......
la unguri legea e clara: fara itp masina e luata pe platforma, pasagerii in taxi,proprietarul amendat si multe alte BELELE
  • s_laur

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2011

  • Mesaj Privat
itp rapid pt cine vrea pe bld ferdinand sector 2
  • Melchiade

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
ITP f ok (90 lei pt. motoarele disel sau benzina... nu conteaza): Cobalcescu - Spaliul Unirii (aproape de targul Vitan).
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ce inseamna foarte ok? ITP competent sau care inchide ochii la tot felul de nereguli? Rolling Eyes
  • Melchiade

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Shiva a scris:Ce inseamna foarte ok? ITP competent sau care inchide ochii la tot felul de nereguli? Rolling Eyes


Ce intelegi prin "tot felul de nereguli"?... eu nu am al doilea triunghi reflectorizant iar trusa sanitara este cumparata odata cu masina... altfel, totul este ok la masina...

Pretul este o alta "componenta" de luat in seama... nu stiu cu este in Cj, dar in B sunt f multe statii ITP care au tarife diferentiate (disel / benzina)... ca medie, pt. disel, ITP-ul este 130 lei (apreciere proprie dupa ce am intrebat in 6 locatii).
  • giks25

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Al 2-lea triunghi? N-am auzit sa fie necesar si al 2-lea, stiam ca cel pe care-l ai se pune in spate sa fii vazut, din fata nu e nevoie ca esti pe banda ta, doar nu stai pe contrasens. Luna trecuta am facut ITP, repede si ieftin (60 ron) fara probleme, doar stingator expirat si umblase nevasta prin trusa medicala (doar nu e bibelou, de aceea sta acolo sa fie folosita). Nici n-a pomenit de al 2-lea triunghi. Bafta.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@ giks25 se vede ca nu cunosti legislatia.
Ma intreb ,oare ce alte legi nu mai cunosti,sau nu ai mai auzit de ele.
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
e lasa,acu poate omu stie regulile de circulatie la perfectie dar nu stie de al 2 lea triunghi.
ori l-ai mai prins si alta data ca nu stie altceva si acu ma bag si eu ca musca in lapte.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR