Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • giks25

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2010

  • Mesaj Privat
cangri a scris:@ giks25 se vede ca nu cunosti legislatia.
Ma intreb ,oare ce alte legi nu mai cunosti,sau nu ai mai auzit de ele.

Interesant. Cam aspru comentariu. Chiar crezi ca nu cunosc legislatia pentru simplul fapt ca am specificat ca nu stiam de necesitatea celui de-al 2-lea triunghi la masina. Eu te intreb oare ce alte legi mai stii asa de bine pe langa cea rutiera. Puteai sa argumentezi raspunsul cu articolul unde specifica si eram multumit, nu era nevoie sa arunci cu noroi. Nu are rost acum sa-ti raspund la intrebarea ce alte legi nu cunosc sau cunosc, sincer sunt in concediu si tocmai de un maldar de dosare si legi am fugit. Imi pare rau insa asta e parerea mea. Sper ca stelutele acelea nu le-ai luat pe raspunsuri din astea ajutatoare.
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu am auzit nici eu ca trebuiesc 2 triunghiuri reflectorizante!
Unde scrie! Am mers cu vreo 2 masini anul asta la ITP si nu mi-a zis nimeni de acolo ca trebuie 2 triunghiuri. Mi-au atras atentia ca era stingator expirat sau trusa medicala dar atat.


SECTIUNEA 1
Conditiile privind circulatia vehiculelor si controlul acestora

Art.7. - ....

Art. 8. – Pentru a fi conduse pe drumurile publice, autovehiculele si tramvaiele trebuie sa fie dotate cu truse medicale de prim-ajutor, triunghiuri reflectorizante si stingatoare de incendiu, omologate.

Art.9. - ...


Scrie aici de triunghiuri, la plural, dar toata fraza este scrisa la plural - ca sa zic asa! Smile

Haideti sa vedem cum e corect. Eu am citat de pe www.codulrutier.ro. Care zic ca ar trebui sa fie corect.
Asta vara am colindat Europa de la est la vest si viceversa si peste tot unde am vazut masini in pana (vreo 10 cred) toate aveau triunghi numai in spate. Vreo 2 am vazut si in Romania. E drept ca legea in felul in care e scrisa - a la vanghelie (cu v mic Wink ) - da loc de interpretare.
Si inca ceva: eu am facut scoala de soferi chiar dupa aparitia noului cod rutier si nu s-a pus in discutie treaba. Erau inclusiv in chestionare intrebari cu dotarea obligatorie a unui vehicul si la raspunsuri nu erau 2 triunghiuri. Or mai fi ceva adaugiri?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@ mariusgmg nu o sa-ti spuna nimeni ce-ti trebuie sau nu.
E datoria ta ca cetatean sa te informezi.

@giks25 nu mai pune totul la suflet ca nu-i bine pentru sanatate.

Intr-adevar legea spune ca trebuie sa ai "triunghiuri" dar nu spune si cate.Dar legislatia din afara cere 2.Deci banuim ca si la noi trebuiesc tot 2,cel putin.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pai atunci trebuiesc si 2 truse, 2 stingatoare, etc.

Si tot nu sunt convins. Voi intreba eu, stiu eu unul. Si afara tot un triunghi trebuie. La nivel de UE trebuie numai un triunghi cu exceptia Spaniei unde sunt obligatorii doua. Acum, se pare ca e si Romania. De trei ani ma plimb prin Europa si m-am documentat bine - zic eu! Smile
Veniti si voi cu un articol de lege in care scrie clar doua triunghiuri.
Cel mai bine ar fi de luat din monitorul oficial. Cum e scris acolo e lege. Cine are?

LE:
Am mai sapat nitel si am gasit pe auto.ro:

Art. 8 Pentru a fi conduse pe drumurile publice, fiecare autovehicul si tramvai trebuie sa fie dotat cu trusa medicala de prim ajutor, doua triunghiuri reflectorizante si un stingator de incendiu, omologate.



Deja intram in ceata! Shocked
Nu-i nimic, eu am vreo 4 dar trei sunt la serviciu. Imi voi dota masina pe fiecare latura cu cate un triunghi! Very Happy
Skip ads

  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Urmeaza in maxim 2 saptamani sa fac ITP-ul...intrebarea mea este: unde pun ei stampila de efectuare a itp-ului pe talon daca nu mai au spatiu....a intampinat cineva problema asta?
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Iti mai dau ei o foaie cu locul de inspectie, fii linistit! Aveam la foi din alea la Dacia veche de belea! Wink)
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Dariescu Claudiu a scris:Iti mai dau ei o foaie cu locul de inspectie, fii linistit! Aveam la foi din alea la Dacia veche de belea! Wink)
Ok mersi!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
readuc la viata acest topic...
sunt curios, daca legea din romania cere ca o masina sa fie echipata cu 2 triunghiuri reflectorizante, de ce masinile noi vin doar cu 1 trunghi?

cunosc pe cineva care a cumparat o masina noua de curand, si a cumparat si pachetul care continea triunchi, stingator si trusa
surpriza, era doar un triunghi inauntru...

apoi, in iarna trecuta am facut ITP-ul la opelul meu si mosulica ala s-a uitat la triunghi, a desfacut cutia, a vazut ca e doar unu si a inchis cutia la loc.
intentionat l-am intrebat daca e nevoie de 2 si a zis ca nu... unul e suficient...
s-a uitat apoi si la trusa si stingator sa nu fie expirate si cam atat...
apoi daca el nu stie regulile astea, la soferi sa ne asteptam la ce?
Skip ads

  • gena09wow

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2018 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2011

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:readuc la viata acest topic...
sunt curios, daca legea din romania cere ca o masina sa fie echipata cu 2 triunghiuri reflectorizante, de ce masinile noi vin doar cu 1 trunghi?

cunosc pe cineva care a cumparat o masina noua de curand, si a cumparat si pachetul care continea triunchi, stingator si trusa
surpriza, era doar un triunghi inauntru...

apoi, in iarna trecuta am facut ITP-ul la opelul meu si mosulica ala s-a uitat la triunghi, a desfacut cutia, a vazut ca e doar unu si a inchis cutia la loc.
intentionat l-am intrebat daca e nevoie de 2 si a zis ca nu... unul e suficient...
s-a uitat apoi si la trusa si stingator sa nu fie expirate si cam atat...
apoi daca el nu stie regulile astea, la soferi sa ne asteptam la ce?

in reglementarile lor scrie "triunghiuri" pentru ca trebuie unul pus in spatele masinii si unul in fata masinii
si cind cumparam au inceput sa le faca pachet de doua, cat este minimul necesar
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
aici nu ma refeream la ce se cumpara separat din magazine ci ce se cumpara odata cu masina (ca sa zicem asa o dotare)
nu sunt mai mult de 2 luni de cand amicul respectiv a luat masina de noua de la reprezentanta...
  • Luci Sefu

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:readuc la viata acest topic...
sunt curios, daca legea din romania cere ca o masina sa fie echipata cu 2 triunghiuri reflectorizante, de ce masinile noi vin doar cu 1 trunghi?

cunosc pe cineva care a cumparat o masina noua de curand, si a cumparat si pachetul care continea triunchi, stingator si trusa
surpriza, era doar un triunghi inauntru...

apoi, in iarna trecuta am facut ITP-ul la opelul meu si mosulica ala s-a uitat la triunghi, a desfacut cutia, a vazut ca e doar unu si a inchis cutia la loc.
intentionat l-am intrebat daca e nevoie de 2 si a zis ca nu... unul e suficient...
s-a uitat apoi si la trusa si stingator sa nu fie expirate si cam atat...
apoi daca el nu stie regulile astea, la soferi sa ne asteptam la ce?

Cu siguranta cel de la itp nu stia legea. Asta vara m-a oprit un politist pe A2 sa imi atraga atentia ca trebuie sa circul cu faza scurta NU cu proiectoarele aprinse, ocazie cu care m-a luat la buchisit - folie, stingator, trusa, triunghi, etc. Dupa ce le-am scos din portbagaj pe toate ce imi spune omul - Stii ca nu sunt bune, si ca pot sa te amendez. La care eu intreb socat de ce?
Daca esti noaptea pe un drum cu 2 benzi, 1 pt fiecare sens, se strica masina - trebuie sa pui un triunghi reflectorizat si in fata masinii pt ca cei care vin din contrasens sa nu intre in depasire. (logic si din punctul meu de vedere). Ai 2? Mmm... Nu.
Trusa medicala stii ca are termen de valabilitate? Mmmm.... Nu, nu m-am uitat niciodata la acest aspect.
Autorizatie ai doar pt folia spate - geamurile din fata? N-am dar asa arata masina mai bine, dvs nu sunteti de aceeasi parere?. Ce-am facut am omorat pe cineva? Si chiar daca as fi omorat eu m-as fi dus la puscarie, nu si cel care a pus-o, sau dvs ca nu m-ati prins.Nu? Mda, ai dreptate.
Pana la urma am scapat, a ajuns si el la concluzia ca masina arata mai bine cu folia aia, si ca n-am facut o crima k n-am avut al 2 lea triunghi si trusa medicala expirata, nu mi-a dat nici macar avertisment dar mi-a adus la cunostiinta, intr-un mod civilizat, aspecte minore ale legii pe care nu am fost interesat sa le citesc si pt care pot fi amendat. Din pacate sunt putini politisti ca respectivul, care se mai gandesc si la bietii oameni, nu numai la target(sau poate deja il facuse Smile).
Sper k te-am lamurit cu triunghiurile reflectorizante. Bafta
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
e logic sa ai nevoie de 2 bucati...
chiar si eu am 2 insa unul sta in dacie pentru ca nu am unde sa-l pun in portbagaj si nu-mi place sa stea aruncat aiurea...
pe cel din masina l-am bagat langa roata de rezerva insa nu mai incape inca unu decat daca-l las fara cutie...
am sa vad cum fac si-l iau si pe al doilea
pana acum am avut mereu trusa sanitara in perioada de valabilitate insa urmeaza sa expire
am sa-mi printez o hartiuta autocolanta si am s-o lipesc pe trusa medicala in locul celei cu data (una identica cu cea originala) si apoi refoliez trusa medicala sa para sigilata...

apropo, daca iei loganele politiei o parte dintre ele nu au nici triunghi, nici stingator, nici trusa...
am avut odata tupeu ca ma oprise unu si se tot uita pe la masina sa ciupeasca ceva (aveam toate actele in regula, pentru folie, anvelope, tot era in regula, totul complet functional) si nu gasea nimic
si l-am intrebat: acum daca tot m-ai cautat pe mine si nu am nimic, vreau si eu sa stiu daca ai pe masina trusa medicala...
el ca nu-i trebuie, ca nu are unde sa le foloseasca
eu zic "sigur?" si scot un cutter din torpedou: "uite ca o sa ai" si desfac lama de la cutter si simulez ca ma tai la mana
s-a facut vanat la fata si a facut o fata de ziceai ca e la televizor...

sunt convins ca a zis ca sunt nebun dar asta e...
Skip ads

  • Antrenorul

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2011

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:e logic sa ai nevoie de 2 bucati...
chiar si eu am 2 insa unul sta in dacie pentru ca nu am unde sa-l pun in portbagaj si nu-mi place sa stea aruncat aiurea...
pe cel din masina l-am bagat langa roata de rezerva insa nu mai incape inca unu decat daca-l las fara cutie...
am sa vad cum fac si-l iau si pe al doilea
pana acum am avut mereu trusa sanitara in perioada de valabilitate insa urmeaza sa expire
am sa-mi printez o hartiuta autocolanta si am s-o lipesc pe trusa medicala in locul celei cu data (una identica cu cea originala) si apoi refoliez trusa medicala sa para sigilata...

apropo, daca iei loganele politiei o parte dintre ele nu au nici triunghi, nici stingator, nici trusa...
am avut odata tupeu ca ma oprise unu si se tot uita pe la masina sa ciupeasca ceva (aveam toate actele in regula, pentru folie, anvelope, tot era in regula, totul complet functional) si nu gasea nimic
si l-am intrebat: acum daca tot m-ai cautat pe mine si nu am nimic, vreau si eu sa stiu daca ai pe masina trusa medicala...
el ca nu-i trebuie, ca nu are unde sa le foloseasca
eu zic "sigur?" si scot un cutter din torpedou: "uite ca o sa ai" si desfac lama de la cutter si simulez ca ma tai la mana
s-a facut vanat la fata si a facut o fata de ziceai ca e la televizor...

sunt convins ca a zis ca sunt nebun dar asta e...


Pai sa stii ca omu avea dreptate , daca il taiai cu cutterul tocmai se asigurase ca ai tu tot ce este necesar in trusa medicala! Idea
Singurul lucru cu care nu erai pregatit era ''macar o suma mica de banuti pt. "spaguta" "
Nu mai fi si tu rau ca au si ei deficit la buget! atat profesional cat si personal Laughing
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
sincer sa iti zic nu ma intereseaza deficitul lor de buget personal (asta este situatia)
insa sa vedem cand or iesi pe gheata cu masinile lor cu anvelope de vara uzate si vai de mama lor...
  • Antrenorul

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum e pe la voi dar in Bucuresti daca stau sa ma gandesc nu stiu daca au fost anul trecut mai mult de 3-5 zile toata iarna strazile (vb de cele principale- pe care stau baietii) acoperite de zapada.
Probabil ca nu vor iesi in zilele alea!
Si iti mai zic ceva - am auzit alte variante (de cand cu bugetul redus la benzina) daca nu iesi cu masina nu ciugulesti nimic - asa ca din spaga se aloca si pt. combustibil.
Poate procedeaza in acelasi fel si fac investitie in cauciucuri Laughing ca sa poate iesi la produs Evil or Very Mad
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Offtopic pt ca s-a adus in discutie faza cu politia si anvelopele de iarna: treceam acum vreo 2 saptamani prin fata sectiei 2 si erau aliniate pe o parte si pe alta a strazii cca 10-12 Logane de politie. Mergandu-se incet, m-am uitat la fiecare masina de politie (la rotile care erau inspre mine) si nici macar una singura nu avea anvelope de iarna. Asta da exemplu pentru cetateni, ca tot s-a dat lege obligatorie... La fel cum jumatate din Loganele de politie au becuri arse (pozitii, faze scurte, stopuri, semnalizari), dar daca are cetateanul de rand si este luat in vizor, imediat se ofera o mica amenda si, eventual, o scurta saltare de talon...

Revenind on topic, desi m-ar injura minim 80% din posesorii de autovehicule (inclusiv eu m-as injura, cred Laughing), as prefera ca inspectiile tehnice sa se efectueze pe bune 100%, fara niciun fel de exceptii. Dar asta numai in conditiile in care cerintele se stabilesc in limita bunului simt si nu se fac sub nicio forma discriminari in baza vechimii masinii, atata timp cat corespunde dpdv tehnic si estetic.
Ca exemplu de exagerari, pentru un proiector de ceata mi se pare anormal sa nu ti se acorde ITP; proiectoarele de ceata sunt optionale, nu le au toate masinile, se poate circula fara ele, iar prin amplasament nici nu afecteaza imaginea estetica a vehiculului.
Mi-era scarba de mentalitatea (care probabil si acum persista) gen "ai masina din '98, tre sa iti dau revenire ca e an vechi si bate la ochi" si "masina e din 2006, e an recent, iei din prima".... Masina aia din 98 poate fi in stare perfecta dpdv tehnic si estetic fata de una din 2006 si tot nu conteaza
  • Melchiade

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:e logic sa ai nevoie de 2 bucati...
chiar si eu am 2 insa unul sta in dacie pentru ca nu am unde sa-l pun in portbagaj si nu-mi place sa stea aruncat aiurea...
pe cel din masina l-am bagat langa roata de rezerva insa nu mai incape inca unu decat daca-l las fara cutie...
am sa vad cum fac si-l iau si pe al doilea
....
...


Logic ar fi ca unul sa fie alb iar celalalt rosu... daca sunt ambele rosii, care mai este logica?!....
  • Antrenorul

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Buna seara ,
Stie cineva daca pt . ITP care tr. facut obligatoriu la RAR (daca putem face in service nu ma mai interesa)
trebuie sa am obligatoriu saptamana viitoare cauciucuri de iarna pe masina?

Sau baietii n-au treaba cu asa ceva !

Multumesc !
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
dupa cum ti-e norocul. Daca ajungi la ei si afara e zloata, etc, adica conditiile in care se stipuleaza ca trebuie sa ai gume de iarna, se pot lega de tine. Altfel, nu
  • Antrenorul

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Oare au baza legala pt. asa ceva?
Eu poate vreau sa fac ITP , dupa care sa bag masina in garaj pana la primavara (mi-e frica sa conduc iarna ! sunt fara experienta !) - masina corespunde tehnic! - NU DE AIA II SPUNE INSPECTIE TEHNICA ?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR