Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • cashu21

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1.7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
sal, am cautat un topic in legatura cu acesc lucru dar nu am gasit nimic, scuze daca mai este inca unul...oricum problema mea este cartea service. Am cumparat o astra 17 cdt1 2005, cu 70mii km, cateva zile mai tyarziu m-am uitat in cartea service si nu e trecut decat propietarul undeva la inceput si o stampila, dar parca e facuta la imprimanta...nu are urme de tush(de regula mov, albastru)...si numele primului propietar, parca toto la imprimanta e scris si nici decum cu pixul sau ceva de genu...in rest nimic, nici un schimb de ulei, nimic nimci in plus.... e posibil sa-i fi dat ala kilometraju inapoi si sa fi modificat cartea service? multumesc mult
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu zic sa vorbesti cu iso, te lamureste el complet Exclamation .
  • deleted-29650

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Si masina mea a venit cu o carte masluita. Unde pot gasi una originala. Ca macar eu, de acum incolo, sa am totul la ceaslov?
  • marian_s

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,

Aceeasi problema o am si eu cu cartea de service... nu este completata in totalitate...si in schimb, ceea ce ma nelinisteste pe mine este ca toate datele din carte nu corespund... in primul rand masina este 1.6 16V (in carte apare 1.7DTI), nr de identificare este diferit de cel din Certificatul de inmatriculare... , codul culorii este 94U si ea are culoarea GRI (nu cred ca este acelasi lucru...)

Ma puteti ajuta?

Multumesc mult...
Skip ads

  • TDriver

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca este aproape evident ca ai cumparat o masina si ti s-a dat cartea de service a alteia! Ati gresit amandoi. Vanzatorul a incurcat cartile dar a scapat de masina,tu trebuia sa verifici in momentul in care ai cumparat-o dar banii i-ai dat! Avantaj el! Acum,nu prea ai ce sa mai faci.Datele despre masina ti le va trece RARul in Carte si cu un tester vei putea afla cite ceva despre starea tehnica,km.reali ! Daca masina merge bine,ca sa fii sigur ca nu ai probleme schimbi distributia,uleiul,filtrele,cureaua de alternator si o iei de la 0 !
Din moment ce nr.de identificare,motorul si culoarea sunt altele, fii fericit ca ai cumparat un Opel,putea sa fie un Boeing! Smile
  • marian_s

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Merci... pentru explicatii... acum sunt linistit si fericit in acelasi timp ca am cumparat un Opel... Smile
  • TDriver

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Sa o stapinesti sanatos si cit mai multi km fara probleme.Oricum intretinerea unui Opel e mai ieftina decit a unui Boeing! Smile
In alta ordine de idei pot exista cazuri mai grave!Ce ar fi fost sa fie actele masinii si cartea service bune dar masina masluita?
  • deleted-29650

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Ok. Acum revenim la intrebare: de unde s epot achizitiona si la ce pret carti de service?
  • GL99VRC!

  • Mesaje scrise: 616
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pentru o evidenta corecta ,trebuie sa ai notari de la inceput.Daca vrei evidenta pentru tine ,poti incepe de la ultima notare ,cu specificatia ca de atunci o ai tu.Eu tin evidenta de la inceput,nu nu pentru vinzare ,dar daca o fi,cumparatorul are evidenta notarilor in fata ochilor.Astfel isi poate face o idee despre modul cum a fost intretinuta.Afara se pot cumpara carti service goale pe citiva euro.
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Diesel din 2005 cu 70 000 km ? Smile Nu vreau sa te sperii dar km reali de regula la o masina adusa din afara si 5 ani vechime are lejer 130 000 km + ...
Vad ca ai Astra H fa-i un test cu Tech 2 poate ai norocul sa fie modificati decat in bord iar in ECU sa apara cei reali.
Am avut tot un Astra H cu 151 000 km pe bord.Bine eu stiam dinainte sa o iau ca nu sunt reali ,real avand undeva la 200 000.
Carte service originala nu ai de unde sa mai iei.Se livreaza intr-un singur exemplar cand este cumparata masina.Incearca pe la bisnitari si poate gasesti una copiata bine.
Pacat ca bisnitarii modifica km dupa aceea noul proprietar zice ca Opel-ul nu este fiabil si ca i-a picat nu stiu ce piesa la numai 80 000km.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Bisnitarii au profit la maxim de lipsa de experienta a romanilor si au exploatat la maxim nevoia de carte service a acestora.
Toata lumea invatase ce e cu cartea service si tot intrebau de ea cand cumparau masini.
Dar culmea, nimeni nu stia sa se uite pe ea, simpla prezenta a unei carti service asigura linistea cumparatorului.
Si bisnitarii au zis, vreti carte service, carte service va dau.
Costa cam 300 lei sa faci una , plus ca sunt o gramada de metode pentru a "cosmetizata" una existenta, cea originala cu 250.00 km Wink
Niciodata un diesel de 3-4 ani cu o utilizare normala nu va avea niciodata sub 120.000-130.000 km , iar cele care au intradevar mai putini vor costa intodeauna mai mult, peste pretul pietei.
Nu umbla cainii cu covrigi in coada prin Germania, nemtii nu sunt prosti.
H-ul meu fabricatie 06.2005 l-am cumparat in 11.2008 si avea dupa 3 ani si vreo 5 luni de utilizare 127.000 km pe bune, verificati.
Cu parere de rau ptr colegu cashu, eu nu cred in basme cu printese.
Un diesel de 5 ani cu 70.000 km si cu carte service "coafata" e mai mult decat dubios.
Sunt tare curios cat ai dat pe ea....
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Ai dreptate...pe multi (de obicei cei care sunt la prima masina) ii sperie cifra 150 000 km+ de pe bord.
Oricum bisnitarii nu prea mai aduc masini pentru vanzare din Germania...prefera Franta sau Belgia.
Dupa ce o aduc incep sa o cosmetizeze si eventual sa o descompleteze:jante aliaj inlocuite cu tabla,carlig remorcare,faruri xenon(scumpe) inlocuite cu normale(ieftine) etc. totul pentru profit.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR