Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • Roshket

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor, am un opel corsa C 2002, 103k km cumparat de vreo 3 luni. Am o problema cu ea si anume ca scartaie ca naiba in mers ceva de pe la roata, daca tin volanul drept nu am nici o problema dar daca il mut 2 cm la stanga incepe sa scartaie asa usurel si ma scoate din sarite. Stie cineva ce ar putea fi ? Poate ceva de la frig ? Nivelul uleiului l-am verificat si e ok
Skip ads

  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Si la mine face asa..cred ca e ceva rugina pe undeva..curios e ca numa la viraje..poate e de la anotimpul rece..verifica totusi si placutele de frana..vezi cum sunt..au un senzor de metal...
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
departe a scris:Si la mine face asa..cred ca e ceva rugina pe undeva..curios e ca numa la viraje..poate e de la anotimpul rece..verifica totusi si placutele de frana..vezi cum sunt..au un senzor de metal...

Corsa C n-are nici un senzor la placutele de frana. Mai degraba o pietricica ajunsa pe unde nu trebuie sau rulmenti/bucse. Si mie imi fluiera la viraje roata fata dreapta dar inca n-am descoperit cauza (cu mecanic cu tot)
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
are senzor..e vb de o tablitza..nu e senzor in bord..in fine...
Skip ads

  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
departe a scris:are senzor..e vb de o tablitza..nu e senzor in bord..in fine...

Detailaza un pic pentru ca io nu-mi aduc aminte sa fi vazut asa ceva prin TIS.
  • aecrim

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Dragii de ei fac referire la acele clipsuri metalice care vin cu placutele de frana si se prind pe etrier. Nu cred nici in ruptul capului ca acele clipsuri au rol de "senzor". Eu stiu ca placutele au un strat mai dur si care reprezinta limita minima pana la care se pot utiliza. Cand placutele se tocesc si se ajunge la acel strat, cand pui frana, scartaitul-zgomotul este foarte puternic.
Acel scartait pomenit mai sus de @roshket este posibil sa apara atunci cand placuta de frana nu mai culiseaza perfect in locasul din etrier si ramane intr-o pozitie de semi-contact cu discul de frana. De aici si scartaitul.

LE. Si mie mi se intampla asa ceva din cand in cand. Daca pun frana imediat, scartaitul dispare.
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
tin sa contrazic un pic , exista doua clipsuri care tin placuta fixa si inca un clips care se monteaza pe placuta , cel din urma are rolul de a atentiona ca placutele trebuie schimbate . spun asta din proprie experienta , in vara am umblat la roti si am vazut ca nu prea mai am "carne " pe placute insa am zis ca ma mai tin macar o luna , dupa o saptamana la franare se auzea un zgomot metalic , se auzea cum ar freca fier pe fier si imi era teama sa ma pun frana , cand am schimbat placutele am observat ca zgomotul provenea de la acel clips montat . mai aveau putina "carne" insa nu ajunsesera la metal .
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu va suparati ca intervin si eu....
Daca problema colegului ar fi fost cea cu placutele de frana nu credeti ca ar fi scartait si la franare? Nici el nu da prea multe detalii, dar oricum nu stie de unde vine zgomotul pentru ca a verificat uleiul....
Problema lui ar mai putea fi si de la comprimarea curelei de accesorii de la frig si apoi cand misca volanul si alternatorul este suprasolicitat pe fondul consumului mare de curent al servodirectiei electrice sa scartaie., sau vreo rola care nu functioneaza corect tot din aceasta cauza...
Nu va suparati ca imi dau cu parerea asa peste discutia voastra.
Oricum cred ca a rezolvat problema intre timp...
Cu respect, George!
Skip ads

  • aecrim

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Nu ne suparam sub nicio forma, dar avand in vedere felul in care a fost expusa problema, nici noi nu ne putem permite decat sa dam cu presupusul. La mine sunt sigur ca scartaitul in cauza este determinat de placuta care nu se retrage mereu (1% din cazuri) si ramane intr-un contact fin cu discul de frana. Mai impartasim si noi una alta Laughing

LE. Off topic : M-am uitat mai atent la motto-ul tau. Esti cumva stupar ? Razz
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pai da asa e dar e frumos sa-ti ceri scuze cand te bagi in discutia oamenilor... in alta ordine de idei, am in parcare un passat care pleaca la serviciu in acelasi timp cu mine si ii face cureaua un zgomot de nu poti sa-l confunzi cu altceva si cand ia de volan se amplifica foarte tare si nu vad sa fie alta explicatie, nu am vorbit cu el dar cand e cald se aude mai incet sau nu se mai aude... nu bag mana in foc ca problema colegului ar fi asta dar asa ca o asemanare ar fi cam aceleasi simptome, cu toate ca passatul nu are eps, dar cand sunt solicitari pe o fulie apare scartait....

Off topic: Da e o pasiune a mea mai veche decat opelul, dar nu cea mai mare, de fapt nici eu nu stiu care e prima ca deriva una din alta....cu banii de la stupi mi-am luat opel, deci.... Razz
Multa sanatate!
  • Roshket

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut, multumesc pentru raspunsuri.@departe abia ma descurc sa desfac o conserva, nu stiu ce ar iesi daca as incerca sa verific placutele de frana Smile @Bluecorsa-PDG : nu prea stiam cate detalii puteam sa dau despre un scartait. Problema nu cred ca e de la frig, am observat zilele astea ca nu scartaie niciodata dimineata pana ajung la scoala, dar tind sa cred ca e ceva pe la placuta de frana acolo pentru ca duminica seara scartaia incontinuu de nu mai suportam, m-am oprit am aruncat cu niste zapada prin janta asa sa ajunge intre placuta si discul de frana si o perioada nu a mai scartait Very Happy Astept acum sa se topeasca zapada asta sa o duc la spalatorie si o sa le cer sa curete mai bine pe la roata pe acolo, dupa care sper sa nu mai am probleme. De asemenea, incep si eu sa cred ca o fi vre-un firicel de nisip, sare sau cine stie ce prostii pun ei pe strada. Multumesc inca o data pentru raspunsuri, o sa va mai zic daca mai scartaie dupa spalare Very Happy
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Mai bine desfa roata si invarte la mana si cu volanul stanga si cu volanul dreapta sau daca poti sa suspenzi rotile amandoua bagi in viteza si o invarte motorul si atunci tu asculti, daca o mai lasi mult asa s-ar putea sa ai nevoie de placute sau de discuri..... o sa faca sant pe ele daca e piatra sau o sa le uzeze daca nu mai revine etrierul si e roata blocata. Sa urmaresti daca se invarte usor la mana. Succes!
Skip ads

  • bogdan-cristian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
un coleg care a rezolvat problema descrisa in acest topic sa ma ajute si pe mine va rog... am exact aceeeasi problema cu scartaitul cand iau un pic stanga si nu vreau sa desfac roata sau sa schimb piese aiurea

merci
  • valiczc

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salut!
Si eu am aceeasi problema la Corsa mea Z 10 XE , 2002, 1.0 . Am cumparat masina acum o luna si ceva....
Nu e chiar un scartait e mai mult un fluierat....dar am observat ca face asa doar dupa ce am rulat cativa kilometrii si e mai calda masina. Inainte facea asa doar la viteza peste 70km/h acum face aproape tot timpul cand e mai calda.... si la semafor cand o scot din viteza si merg din inertie incet cand franez fluiera...
  • bogdan-cristian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
eu am rez am schimbat placutele cu unele cu textura moale
  • valiczc

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
bogdan-cristian a scris:eu am rez am schimbat placutele cu unele cu textura moale

cat te-a costat?
  • bogdan-cristian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
eu am dat 70 pe placute si le-am schimbat singur ...... dar nu stiu sa iti zic ce marca sunt pr ca ambalajul a ramas acasa iar eu sunt in franta ......dar nu sunt o super marca ceva italian de pe piata
  • valiczc

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
am inteles....astazi am ascultat mai cu atentie scartaitul si am observat ca face doar atunci cand virez cat de putin spre stanga...
nu ar fi o mare problema dar imi e sa nu se agraveze in vre-un fel....blocarea rotii sau eu stiu...
  • bogdan-cristian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
stai linistit exact asa se intampla si la mine doar cand viram usor la stanga se auzea iar iar daca calcam frana destul de tare nu se mai auzea........nu se intampla nimic e doar enervant acel scartait......
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Si la mine a aparut o scartaiala/trancaneala pe spate interior , am demontat ca fraierica cam tot pe partea stanga si am ajuns la concluzia ca de la centura de pe spate s-ar auzi .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR