Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • valiczc

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
bogdan-cristian a scris:stai linistit exact asa se intampla si la mine doar cand viram usor la stanga se auzea iar iar daca calcam frana destul de tare nu se mai auzea........nu se intampla nimic e doar enervant acel scartait......


nu se intampla nimic nici daca se aude din ce in ce mai des? Dar acum in orice parte as vira tot se aude si in stanga si in dreapta....
Skip ads

  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
am avut si eu aceeasi problema cu scartaitul la roata stanga fata,doar cand viram stanga,am fost la mecanic si dupa ce a verificat cam tot mi-a zis sa merg linistit si sa nu mai iau in seama,asa am si facut...nu am mai auzit scartaitul de vreo 3-4 luni deci nu a fost nimic grav Laughing
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Salut, @valiczc care a fost cauza la problema ta? Sunt in exact aceeasi situatie si cateva informatii ar prinde bine inainte sa ma apuc serios de analiza..
  • nastasaflorin

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am avut si eu problema scartaitului, cand luam spre dreapta, imi scartaia undeva la roata stanga. Dupa multa bataie de cap am descoperit problema: Tabla de protectie a discului (cea care e pe interiorul discului) era putin ruginita si atingea pe disc, insa nu tot timpul, ci doar dupa ce se incalzeau discurile.
Am dat jos rotile din fata si cu o lampa cu led am urmarit fanta de lumina dintre disc si protectia de tabla. Apoi am "modelat" putin tabla cu o surubelnita si acum s-a facut liniste.

Sper sa va fie de folos.
Skip ads

  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
@nastasaflorin recent am schimbat burduful bieletei de directie pe stanga, si daca am avut data roata am dat si placutele jos, curatat, periat imprejur, inclusiv curatat ventilatia discului.. tabla aia e intr-adevar coapta, dar nu freaca. Am facut aseara un clip, in timp ce ma intorceam de la servici a prins-o guitatu'. Se poate vedea si auzi cum scartaie daca misc de volan..


  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Schimbi lichid frana, dai jos pinii culisanti si-i cureti bine de resturi si pui vaselina noua, GM 1948003 ultima si cea mai buna, scoasa de GM pana acuma.
Scartiitul este de la placutele de frana care ating discul.
Este un minim necesar care trebuie facut, mai incearca sa tii piciorul pe frana putin in timp ce iei viraj stanga - dreapta, sa vezi daca dispare zgomotul.
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
nu scartaie la pus frana. e posibila ipoteza ta, placutele si discurile sunt uzate si vor fi schimbate, da'pana atunci imi termina urechile.. de curat e curat acolo, vaselina pe baza de cupru am cumparat si pus,(pe bolturi si piston) lichidul de frana chiar n-am de ce sa-l schimb.. In fine mai vreo 2 saptamani nu mor de urechi, am auzit eu si mai rele la viata mea.. Smile
Multam fain de idei,
Salve!
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Am spus sa incerci sa pui frana ( abia sa atingi pedala ) in timp ce scartie si va disparea zgomotul, si nu ca scartie cand pui tu frana. Ai vreun motiv anume de nu vrei sa schimbi lichidul, ca nu inteleg?
Skip ads

  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
am inteles ce ai spus.. Smile da, am motiv sa nu schimb lichidul de frana, pe care nu-i nevoie sa-l intelegi.. ti-ai spus opinia, eu la fel, ti-am multumit, punct.
  • nastasaflorin

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Corsa timis, e posibil ca la tine sa fie vorba de avertizorul placutelor, daca spui ca-s uzate. Poate fi si de la compozitia acestora, daca-s prea "feroase"
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
ce sa zic.. placutele mai au aprox. 4-5mm material + placa din fier sau ce aliaj o fi.. avertizorul a fost taiat probabil de fostul/a proprietar/a Smile Smile Smile.. cert e ca la frane e buba. cred ca atinge o placuta usor , si intra in vibratie (doar la cald si viteze medii se manifesta, deci cand se dilata ori placuta ori discul) discuri+placute oricum le schimb in 2-3 sapt., am vazut ceva ieftin BOSCH si n-am gasit review negativ.Cert e ca la bujii (FLR8LDCU+) made in russia m-am ars, sper sa nu fie si cazul discurilor(nu stiu unde le fac, dar aflu Smile.

L.E. actualele placute sunt ATE, deci buna calitate, totusi..
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am impresia ca-i acelasi scartait metalic care-l am si io la roata dreapta, din ce mi-am putut da seama. Un scartait metalic de tonalitate inalta; tiuit chiar. Apare mai ales dupa o frana brusca si dispare daca apas frana (pe perioada cat tin frana apasata).
Rulmentul nu-i de bai ca ala face alt zgomot daca-i uzat, pivotul nu-i (io tre sa-l schimb) ca nu se explica tiuitul. Alte piese in miscare la roata ca sa faca zgomotul respectiv ar fi ansamblul disc - placute de frana.
Banuiesc ca etrierul nu retrage complet placutele de frana sau/si uzura placutelor de frana e prea mare (curios, ca anul trecut le-am verificat si erau destul de groase - carnoase).
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,484
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
M-am lovit de ceva asemanator si era protectia metalica a discului.
Legat de frana, de verificat glisierele. NEAPARAT!
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Mi-a mai zis cineva de tabla aia. Posibil. Coincidenta sau nu, scartaiala a aparut dupa ce am dus-o la mecanic ca mi se desfacuse colierul la burduful de la planetara.

Vara asta musai sa ma dau peste cap si sa-i fac cap-coada franele(discuri, placute, saboti si ce mai e prin tamburi, kit etriere, lichid nou, etc, etc) si directia (cu bucse, pivoti, capete de bara, rulmenti amortizoare, etc). Mi-e groaza de scorul final da' trebuie pusa la punct ca de ea tragem zilnic.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am descoperit sursa scartaitului inervant - discul e ovalizat pe dreapta.
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Am cumparat, am schimbat, am scapat de scartaiala. Solutia: 2 discuri BOSCH Made in PRC + 1 set placute BOSCH Made in Italy + lubrefiant permanent pentru frane BOSCH + o durere de spate si una de genunchi..Pretul? 320 de leuti noi, ranjetul dupa reusita? de nepretuit..
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ai schimbat si garniturile la etriere? Aveai discurile ovalizate?
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Discurile nu erau ovalizate(desi cred ca erau cele montate in fabrica) . Pe stanga erau ghidajele in care se aseaza placuta ticsite de piritura si ramaneau blocate, la temperatura discul se dilata si probabil intra in vibratie cu placuta.Pe dreapta mai aveam 1-1,5 mm carne la placuta pe exterior si freca si avertizorul putin. Garnituri n-am schimbat, burdufele de la glisiere le-am intors pe dos, curatat, inspectat, desi originale, n-au crapaturi. Garniturile de la pistonas nu le-am scos dar am tras de ele si erau bune. Sunt kit-uri de reparatie destul de ieftine, dar eu sunt scartar si nu fac alte cheltuieli inutile.. Smile Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR