Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Avram Adrian

  • Mesaje scrise: 654
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Este vorba de Rompetrol un bidon alimentat pe soseaua de centura langa rond Mogosoaia si una pe autostrada Bucuresti Constanta
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Tocmai ce vroiam sa te intreb daca respectiva "firma" contine un "o" sau doi de "o",insa ai fost mai rapid...
Este de retinut si de evitat pe cat posibil,multumim de atentionare... Respect!
  • Avram Adrian

  • Mesaje scrise: 654
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu sunt inca in dilema care este mai buna. Bidonul inchis la culoare este de pe autostrada, iar transpatenta de pe centura
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Eu zic ca cea mai deschisa la culoare,sigur nu are adaugat nimic("aditiv" Smile )...
Skip ads

  • eddy andrei

  • Mesaje scrise: 455
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Taica-miu acu vreo cativa ani a fost detasat la Petrobrazi Ploiesti detasat vreo 2 saptamani. În gluma l-a rugat pe un inginer sef sa-i dea o canistra cu benzina, omul a ras si i-a spus ca nu poate iesi cu ea pe poarta rafinariei daca i-o da. Insa daca vrea un vagon de 40 t se rezolva, ala trece fara probleme. Deci....multe benzinarii sunt francize, dar la cat combustibil se fura si cata evaziune se face de catre rafinarii si benzinari, va dati seama ca fiecare francizat isi trage si el cate un vagon fara acte din cand in cand sa castige cum zice bisnitarul: BAN LA BAN.
  • eddy andrei

  • Mesaje scrise: 455
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Avram Adrian a scris:Eu sunt inca in dilema care este mai buna. Bidonul inchis la culoare este de pe autostrada, iar transpatenta de pe centura


Apoi e clar, aia de pe centura e din vagonul iesit pe naspa din rafinarie, pe autostrada cam bate la ochi cand vine cisterna sa faca plinul benzinarului cu franciza.
  • Avram Adrian

  • Mesaje scrise: 654
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Bidonul inchis la culoare este sacrificat pt aprins focul la gratar, gata am hotarat
  • Attreyu

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Ori voi sunteti cu totii niste soferi dati naibii de experimentati, ori eu sunt un norocos fara pereche, pentru ca in 10 ani de soferie in Spania, Franta si Romania, nu am nimerit niciodata vreo benzina si acum motorina de la care sa sesizez probleme in mers. Am bagat si clasice, si "extra", iar masinile au mers bine si nu am sesizat nicio diferenta. Poate la voi e si placebo...
Skip ads

  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Claaar placebo! Norocosule!
mishu88 a scris:Încep sã-mi dau seama de ce în 4700 de km am schimbat 7 injectoare, 2 pompe de înaltã și o rampã comunã (Corsa C Z13DT). Uitați câtã apã am în filtru dupã doar 900 de km, când am schimbat filtrul de motorinã. Alimentez doar de la OMV. Pãreri?


  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Avram Adrian a scris:Salutare la toata lumea.
In joaca si din pura curiozitate ...
Ce parere aveti? care este motorina mai de calitate?

1. Motorina in bidoane
2. Culoarea plasticului de la bidoane identica
3. Alimentata de la pompe diferite dar de la aceeasi companie (nu fac reclama)
4. Alelasi tip de carburant (varianta normala la pompa)


Am bagat eu motorina de-asta verde (bidonul din stanga) de la GazProm. Dupa 2 zile mi-a terminat doua garnituri din pompa de injectie : cea de sus de la capacul acceleratiei (asta se schimba fara scule speciale, am facut-o eu) si cea de la capul hidraulic (pentru asta se demonteaza capul hidraulic de pe pompa, apoi se debiteaza obligatoriu pompa de injectie pe banc). Curgea pompa de injectie exact ca o sita, in 2min mi-a facut balta de motorina pe jos. A trebuit sa schimb pompa de injectie cu alta care o aveam de rezerva (motor diesel clasic, cu pompa de injectie BOSH VE fara electronica pe ea). Din acel moment, nu am mai alimentat de la GazProm ca mi-am invatat lectia (alimentez doar de la MOL sau OMV, sau daca e urgenta bag si de la Petrom dar alimentez putin doar pâna ajung la o alta pompa MOL sau OMV din drum).

Am bagat de la GazProm ca era mai ieftin, dar mare greseala am facut si oricum acum e prea tarziu sa mai regret.
  • Avram Adrian

  • Mesaje scrise: 654
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu cu aia verde am alimentat si totul este ok, am impresia ca este mai uscata dar nu au fost probleme
  • eddy andrei

  • Mesaje scrise: 455
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Nu este recomandat sa puneti motorina uscata, cea de iarna este uscata. Eu nu am pus motorina de iarna anul trecut si nu am avut probleme. Intamplator am descoperit un lucru: ultima oara am pus motorina de la MOL, vreo 25l peste vreo 15-20 Rompetrol. In 300 km parcursi(190 in afara pe A2 si 110 in Bucuresti), DPF-ul e la 28%. Deci eu zic ca la MOL si/sau Rompetrol motorina e buna.
Skip ads

  • eddy andrei

  • Mesaje scrise: 455
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2014

  • Mesaj Privat
De obicei masina mea isi face regenerarea intre 250 si 6-700 km parcursi, depinde unde sunt facuti acei km.(oras sau autostrada).
  • Avram Adrian

  • Mesaje scrise: 654
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
masina este EURO 5, teoretic nu o deranjeaza motorina uscata
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Postul meu a fost pentru cei cu motor diesel care au pompa de injectie (motoare nonEURO, EURO2, Euro3).

Ceilalti colegi (cu motoare EURO4, EURO5 cu rampa comuna) pot sa bage linistiti motorina asta verde, care in opinia mea e mult prea aditivata, si care se gaseste inclusiv la PECO GazProm.

ADEVARAT, si eu am patit-o tot pe iarna, era in februarie. Probabil pe vara folosesc un alt aditiv, dar pentru mine nu mai e relevant.

Pentru cei ce nu stiu, pe perioada de iarna nu se poate folosi BIODIESEL pentru lubrefierea pompei de injectie pentru ca acesta se ingroasa incepand cu +10grade C si deci pe perioada toamna tarziu-inceput de primavara se foloseste un aditiv pentru ca motorina sa nu inghete (in general KEROPUR). Unele statii PECO folosesc un aditiv (eu unul nu stiu exact de care) care face motorina verde, ca in poza colegului de mai sus. Daca are cineva mai multe informatii sa ne lumineze si pe noi, aici.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum este la ceilalti dar in cazul omv sau petrom o sesizare si apoi o constatare poate sa-i zboare din locurile caldute pe care le ocupa. Nu cred sa-si permita sa mai faca magarii.
Eu nu bag decat omv petrom si nu am avut probleme in ultimii ani ....iar daca se intampla aveti un tel verde ceva si sesizati la sediul central problema, cu siguranta cineva va da curs problemei. Chiar au tot interesul sa nu mearga prost lucrurile.
  • deleted-100538

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Alimentez in mare parte de la Rompterol, rareori de la OMV. Cat despre Lukoil nu mai calc in viata pe acolo, dupa ce am fost furat la poma de 2,3 ori mai au si motorina varza (dovada ca e cea mai ieftina dintre Rompetrol si OMV) si masina consuma mai mult, numai aveam aceeasi autonomei de km fata de Rompetrol sau OMV. Acuma incerc sa fac distinctia intre Efix 51 si Efix 55 pentru ca nu simt diferenta decat la pret...
Cat despre benzinariile anonime sau mai putin cunoscute am alimentat o singura data de la BulromGAS si sincer am fost multumit de prestatia masinii si a carburantului. Baietasii sunt cu regulile lor.Cand a fost ieftinirea de carburant se pare ca ei uitasera sa deie inapoi pretul si cand a crescut inapoi idem ramaserera cu pretul cel mai mic Smile) La dansii urca si coboara greu. Daca la Rompetrol si OMV vad diferentele de pret la saptamana urca sau coboara la BulromGAS urca odata la 2 saptamani si coboara pe la alte 2,3 saptamani. Smile)))
  • evelyn

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2015

  • Mesaj Privat
la vectra c 2007 bagam motorina cu bidonul ( motorina de peco) si nu am avut probleme cu ea, am bagat chiar si de locomotiva mult timp, sa fac asta si cu insignia model 2012 , 160cp ecoflex?
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Azi votez Rompetrol, cel putin pt j. G-ul nu simte diferente.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Cel mai bun carburant de pe piata este de la OMV Petrom.
Evelin, setul de injectoare este cateva sute de euro ...merita sa incerci motorina second hand... te scoti....pana o sa plangi langa ea.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Chestionar

De unde alimentezi Insignia ta?
Petrom 18%
Rompetrol 24%
OMV 24%
Lukoil 10%
MOL 16%
Agip 1%
Alte statii 0%
Nu merg la o statie anume 4%
183 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR