Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • blade4014

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2010

  • Mesaj Privat
In primul rand salut, iar in al doilea rand sa dezvolt titlul. Am patit azi o problema cand m-am dus sa fac ITP la un Mercedes Sprinter. Cand s-au uitat la seria motor pe motor apare 0620321 iar in cartea masinii apare doar 620321 fara 0. Eu nu aveam cartea in original ca masina era de la firma si mi s-a zis ca imi trebuie cartea originala a masinii. Acum intrebarea cheie, ce trebuie sa fac cu cartea orginala, sa ma duc la RAR sau se poate a orice atelier ITP sa ma rezolve. Masina mai are un singur ITP facut in 2008.
Multumesc anticipat.
Skip ads

  • Kitty

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2004 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2006

  • Mesaj Privat
blade4014 a scris:In primul rand salut, iar in al doilea rand sa dezvolt titlul. Am patit azi o problema cand m-am dus sa fac ITP la un Mercedes Sprinter. Cand s-au uitat la seria motor pe motor apare 0620321 iar in cartea masinii apare doar 620321 fara 0. Eu nu aveam cartea in original ca masina era de la firma si mi s-a zis ca imi trebuie cartea originala a masinii. Acum intrebarea cheie, ce trebuie sa fac cu cartea orginala, sa ma duc la RAR sau se poate a orice atelier ITP sa ma rezolve. Masina mai are un singur ITP facut in 2008.
Multumesc anticipat.


trebuie mers la RAR sa iti corecteze in CI si nu costa mult,doar ca e pierdere de vreme
  • blade4014

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Ai idee daca tre sa-mi daca tre sa-mi fac rezervare sau merge si fara? Ca nu am mai vizitat RAR de cativa ani.
  • siirm

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 3.0 CDTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Trebuie sa sunisi sa-ti faci rezervare (cel putin asa e in Bucuresti)
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cam peste tot e cu rezervare
PArtea nasoala e ca ai sanse sa iti faca rezervare la Sfantu Asteapta, deoarece acum sunt multe masini la inmatricult (umbla lumea sa rateze taxa de anul viitor)
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Nu, programarea se face de pe o zi pe alta, sunt mai multe masini, dar in niciun caz cum erau in 2008 cand te programa dupa o luna jumatate, daca suni azi, te programeaza maine.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
La RAR Bistrita pe data de 10 noiembrie se faceau programari pentru data de 15 decembrie. Si se lucreaza cu program prelungit Rolling Eyes
  • RCarlos

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2010

  • Mesaj Privat
la arad e plin pana la sfarsitul anului
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Stimati colegi, solicit si eu ajutorul vostru in vederea rezolvarii unei probleme destul de grave Very Happy.
Am un astra G y1,7dt de 2 ani. Peste cateva saptamani trebuie sa ii fac ITP-ul, problemele sunt urmatoarele:
Masina are un pic inclinat volanul spre dreapta(am lovit o groapa plina de apa dupa topirea zapezii) insa nu trage nici stanga, nici dreapta, mi-a fost recomandat sa efectuez geometria.
Mai nou am probleme si cu etrierul de pe partea stanga fata, ramane pistonasul blocat + urmarile ( jante incinse etc) si inainte de problema cu etrierul observasem ca daca apasam de mai multe ori frana se intarea pedala, dar daca apasam ambreiajul isi revenea.
Deci masina pica din start.
Ce credeti, daca fac etrierul merita sa ma prezint cu ea la ITP, asa cu volanul un pic inclinat, daca nu trage stanga sau dreapta? sau si cu pompa de vacuum defecta? S-a prezentat cineva la ITP cu probleme la pompa?
Si mai am o rugaminte, spuneti-mi va rog si mie care sunt procesele de testare a franei sau a directie efectuate de cei din statiile ITP? Mentionez ca acum 2 ani nu am fost eu cu masina la ITP.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu am facut verificarea ieri: la doua masini. Primul lucru este identificarea: se verifica seria caroseriei si anvelopele ( sa corespunda cu cea ce este trecut in CI ). Urmeaza noxele, si pe urma franele +lumini si stergatoare. Au facut o poza si cu asta a fost totul gata. Pret: 100 Ron / masina.

L.E. Ti-am mutat intrebarea intr-un topic cu acelasi titlu si subiect.
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos @Edwin, crezi ca daca am probleme la pompa de vacuum pot trece ITP-ul?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daca totul este in regula la cele scrise de mine in postul anterior atunci nu se uita nimeni la pompa de vacuum.
Masina va trece ITP-ul. Succes
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nu ma refeream la pompa in sine, dar cand aia v-a actiona frana si pedala o sa fie tare? stiu ca nu se vor uita la pompa, mie de simptomele defectiunii pompei imi e frica.
Vreau mai intai sa ii fac etrierul, de fapt sa iau altul nou, si poate fac si geometria daca tot o duc in service... oricum si cu astea in regula tot am emotii la ITP Very Happy .
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Da, am inteles la ce te referi Wink Masina franeaza bine la apasarea pedalei? Pe cei de la Statia ITP nu-i intereseaza daca pedala este "tare", doar ca sistemul de franare sa fie conform normelor. Daca pedala "se intareste" la apasare si in acelasi timp masina nu franeaza ca inainte..s-ar putea sa apara eroare la testarea franelor. Daca masina franeaza bine..nu trebuie sa ai emotii Wink
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Franeaza bine ! ba chiar mai mult in acest moment ramane si blocata! Very Happy
Sa lasam glumele la o parte, masina frana bine inainte sa apara problema cu etrierul si dupa cum am mai spus, daca apasam ambreiajul odata pedala isi revenea la normal, nu mai era tare. sper sa ii fac cat mai repede etrierul si apoi sa vad ce fac.
Multumesc frumos Edwin, sanatate multa!
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
rezolvati-va problemele la masini in primul rand pentru siguranta voastra, a pasagerilor vostri si nu in ultimul rand a noastra co-participantii la trafic.
Cand o sa se vindece romanul de mentalitatea asta de a face lucruri de frica BAU-BAU-ului (cazul de fata bau-bau=ITP) ?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR