Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • paula mircescu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Baieti,

in vacanta de vara plecam cam 17 - 18 zile in franta, in vacanta. avem insa o disputa legata de transport.
ar fi prima optiune sa mergem cu avionul la paris si apoi inchiriata o masina acolo, sau putem merge cu masina de aici.
eu nu am circulat decat pana la Munchen cu masina in zona aia a europei. si nu stiu cat timp sa imi aloc pt drum.
voi ce ne-ati sfatui/ sa mergem cu a noastra sau cu avionul?

multam!
Skip ads

  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Si noi vrem sa plecam in Franta , dar la sfarsitul lui mai. Pentru a alege cel mai bine cu ce sa mergi, trebuie sa faci un calcul sumar. In primul rand cati vreti sa mergeti? Avionul costa 180 euro dus intors de persoana, noi asa am gasit, daca va interesati de acum la agentii de bilete s-ar putea sa gasiti mai ieftin. Daca mergeti 4 persoane s-ar putea sa fie mai ieftin sa mergi cu masina proprie.
In august vrem sa mergem si in italia, la Venetia, si am facut un calcul si iesim mai bine cu masina proprie. Vom merge 4 persoane si un copil. In iulie vom merge si in Turcia la Kusadasi si iesim mai bine cu masina proprie decat cu avionul sau cu autocarul, unde mai pui ca poti calatori in voie. Poti sa faci un calcul al kilometrilor cu saitul www. viamichelin.com
Drum bun si distractie placuta.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ca sa va faceti idee aveti in link un TR (trip reports) cu excursia la Paris de acum 2 ani. Sa fim noi sanatosi si ceva maruntei ca la vara... Paris, venim!
https://www.clubopel.com/vie...77&highlight=
  • sqryn

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
de la münchen la paris mai sunt 800 km. cam 8-9 ore de drum.
de la bucuresti in franta poti sa faci drumul cam in 2 etape, una as zice cu oprire in salzburg si a doua in paris.
sfatul meu: luati avionul. benzina plus taxe (vignete, taxe de autostrada) va costa relativ aproape de costul a 2 bilete de avion dus intors rezervate din timp (poate chiar mai mult). distanta e mare si pierdeti 4 zile pe drum plus oboseala asta in caz ca totul merge bine si nu sunt probleme (aglomeratie, nervi, timp pierdut).
de pe autostrada oricum nu vezi nimic si daca zici ca pana la münchen ati ajuns, mare lucru pana in franta nu mai e de vazut Smile
un concediu placut si vreme buna
Skip ads

  • omega y22dth

  • Mesaje scrise: 667
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2017 1.6DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Si eu vreau sa fac un circuit Paris- Amsterdam -Berlin -Varsovia -Praga -Bucuresti
Sigur merg cu masina ,indiferent cat costa ,ma opresc unde vreau ,si in plus de asta imi place sa conduc.Plec in concediu in perioada 6-7iunie pana pe 23iunie.Mi-am facut program ce sa vizitez,unde sa ma cazez etc.Buget de criza.Cutoate ca am omega si zafira o sa plec cu o astra combi noua ..In fiecare an plec cu masina in vest .E cel mai bine .Nu-mi place cu avionul(nu am fost niciodata).Ca pret te costa cam tot atat,deoarece in perioada de vara biletele de avion sunt mai scumpe.
  • dinu m

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2011

  • Mesaj Privat
iti spun eu din proprie experienta ca nu ai cum sa faci decat doua opriri pana la paris,sunt 3350 de la mine din poareta(bucuresti) pana la turnul lui nea statica(paris),eu am plecat de acolo vineri la 16:30 si am ajuns sambata pe la 23 la arad si asta asa "usor" caci germania am traversat-o in 4ore(pt cei care nu stiu in germania nu sunt limite de viteza,adica ai dai cat poate ea,eu am venit cu un pasat cc din 2010 si l-am tinut mai tot timpul in 230-250,asta daca nu spala autobanda sa bage limitare pe o portiune de drum),iar de la arad si pana la bucuresti am facut ...7ore,jalnic,cat despre opriri numai sa alimentezi opresti de 4 ori,roviniete,cafele,wc-ri....se aduna,oricum sa aveti un drum bun si fara politie.p.s.aveti mare grija in austria cu radarele ca eu am un prieten care a fost acum cateva zile plecat si in austria nu a vazut ca avea o restrictie de viteza si l-au umflat cu 500e
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
sqryn se referea la opriri lungi, de o noapte, nu la cele scurte de cafea, WC, plinul, dezmortire.
Asa si eu, de la Paris pana aproape de Arad am facut 24 ore. Cu Astra F-ul. Am plecat la 03.30 dimineata din Paris si am intrat in Romania tot 03.30 dimineata.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR