Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • dany77ro

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2011

  • Mesaj Privat
jE a scris:gumecs, da' pe proiectoare de ce ai pus csenoane? te-ai saturat de regimul vegetarian, iti place sa ai frigiderul plin?

Este mult mai frumos cu xenon....,dar politia romana ce zice...?Ps:In italia nu le pot folosi,mi-au facut o amenda frumoasa si dupa aia am pus h3 normale a plasma... Evil or Very Mad
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai daca-ti place ce-i frumos si inutil, pune-ti si un ghiveci de flori pe capota. Ca oricum, cu csenoane in ele, tu nu mai folosesti veci pururi proiectoarepe pentru ce ar trebuis a le folosesti.
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
dany77ro a scris:
vlad-OPC a scris:
dany77ro a scris:
ag10tit a scris:Cel mai frumos model dupa parerea mea este primul, aduce mult cu cel original doar ca nu-mi place deloc angel eye-ul

Ai dreptate,dar nu schimba cu nimic aspectul masinii(si daca pui xenon nici nu se observa angel_ul)celelalte modele se observa de la distanta (ziua si noaptea)ca ceva ai schimbat la masina... Very Happy


Poti sa faci un filmulet scurt cu masina ta ? sa vedem cum se vad noapte farurile ?

Ps:Este un video mai vechi facut pt.audio,video astra,dar am filmat si farurile...sper ca se vede bine(daylight)... Razz



Cred ca totusi ma arunc la acest Dayline.. dar pentru inceput cu un bec obijnuit in ele Smile
  • dany77ro

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2011

  • Mesaj Privat
jE a scris:Pai daca-ti place ce-i frumos si inutil, pune-ti si un ghiveci de flori pe capota. Ca oricum, cu csenoane in ele, tu nu mai folosesti veci pururi proiectoarepe pentru ce ar trebuis a le folosesti.

Esti c-am rautacios...parerea mea e ca 'gusturile difera'si apoi unul isi pune pe masina cei place... Wink ,chiar si un ghiveci de flori(a plasma in 3D)... Very Happy
Ps:Daca nu ma amendau cretini aia eu aveam si acum xenon in faruri de ceata(ca tare imi placea_noaptea_dar nu pt.a face impresie cu masina mea ci pt.comoditate,locuiesc intr-o zona plina de curbe nasoale si cu un supliment de lumina era ok...O zi buna si tie... Twisted Evil
Skip ads

  • dany77ro

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2011

  • Mesaj Privat
[quote="vlad-OPC"][quote="dany77ro"][quote="vlad-OPC"]
dany77ro a scris:
ag10tit a scris:Cel mai frumos model dupa parerea mea este primul, aduce mult cu cel original doar ca nu-mi place deloc angel eye-ul
Ai dreptate,dar nu schimba cu nimic aspectul masinii(si daca pui xenon nici nu se observa angel_ul)celelalte modele se observa de la distanta (ziua si noaptea)ca ceva ai schimbat la masina...

Poti sa faci un filmulet scurt cu masina ta ? sa vedem cum se vad noapte farurile ?

Ps:Este un video mai vechi facut pt.audio,video astra,dar am filmat si farurile...sper ca se vede bine(daylight)...


Cred ca totusi ma arunc la acest Dayline.. dar pentru inceput cu un bec obijnuit in ele Smile

Ps:Important...cumpara Dayline cu motoras inclus ca altfel e nasol(le cumperi separat si platesti o caruta de bani)... Embarassed Pt.becuri poti folosi alea de la philips-ce imita xenon si au mai multe culori(alb gheata,albastru sau viola)ca la urma nimeni nu-si da seama ca ai sau nu xenon,iar noaptea lumina e aproape identica... Razz
  • gumecs

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2010

  • Mesaj Privat
jE a scris:Pai daca-ti place ce-i frumos si inutil, pune-ti si un ghiveci de flori pe capota. Ca oricum, cu csenoane in ele, tu nu mai folosesti veci pururi proiectoarepe pentru ce ar trebuis a le folosesti.


1. informativ,sunt xenoane de 3000k , galbene,special pentru ceata,asta pentru a'ti contrazice ideea k xenoanele nu sunt folositoare pe ceata.
2. nici cand e vreme de ceata , eu nu aprind proiectoarele , de orice forma ar fi ele (bec halogen , 3000k , 4300k , 6000k). asa ca , uneori , le mai aprind , doar pentru aspectul estetic care il au(cum ar fi in pozele care le-am facut,ar fi aratat aiurea cu becurile normale si lupe).
3. oricum ar fi , acele "csenoane" le-am cumparat din banii mei si nu din a altcuiva , deci , e decizia mea daca imi pun sau nu.
4. nu cred ca ai vazut ceva grotesc la mine pe masina incat sa spui ca ar trebui si un ghiveci cu flori.

Concluzie: Atata timp cat nu deranjez,si masina chiar arata f bine , nu vad care e problema
  • dany77ro

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2011

  • Mesaj Privat
gumecs a scris:
jE a scris:Pai daca-ti place ce-i frumos si inutil, pune-ti si un ghiveci de flori pe capota. Ca oricum, cu csenoane in ele, tu nu mai folosesti veci pururi proiectoarepe pentru ce ar trebuis a le folosesti.


1. informativ,sunt xenoane de 3000k , galbene,special pentru ceata,asta pentru a'ti contrazice ideea k xenoanele nu sunt folositoare pe ceata.
2. nici cand e vreme de ceata , eu nu aprind proiectoarele , de orice forma ar fi ele (bec halogen , 3000k , 4300k , 6000k). asa ca , uneori , le mai aprind , doar pentru aspectul estetic care il au(cum ar fi in pozele care le-am facut,ar fi aratat aiurea cu becurile normale si lupe).
3. oricum ar fi , acele "csenoane" le-am cumparat din banii mei si nu din a altcuiva , deci , e decizia mea daca imi pun sau nu.
4. nu cred ca ai vazut ceva grotesc la mine pe masina incat sa spui ca ar trebui si un ghiveci cu flori.

Concluzie: Atata timp cat nu deranjez,si masina chiar arata f bine , nu vad care e problema

Ps:Vorbim aceiasi limba,iar masina ta chiar imi place,imi plac ideile noi care ajuta(comoditate si aspect si asta cu putini bani se poate face),ca daca toti am fi patroni si plini de bani ne-am cumpara toti masini noi_Full_Optional.Eu cred ca Corect ar fi in acest FORUM sa ne ajutam unul cu altul,nu sa folosim'expresii'(ghiveci cu flori)... Crying or Very sad ...Ps:I-ai dat o Dreapta frumoasa(replica)....O zi Buna... Very Happy
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
gumecs, concluzia ta face toti banii: atata timp cat nu deranjez
senzatia data de o pereche de proiectoare cu csenoane, care vine noaptea, pe contrasens, in combinatie eventual cu un asfalt ud, e deosebita.

In fine, nu incerc eu sa fac educatie. Din ce in ce mai multi cunoscuti de-ai mei cocheteaza cu diverse idei practice, de genul plantarii unui csenon intr-o lampa libera pe triplele din spate, sau a montarii unei lumini stroboscopice in fata, pe care sa le foloseasca pentru a le atrage atentia celor care cred ca e important doar sa vada EI bine, ca nu e chiar asa, si ca pot fi pusi in situatia de a fi de celalalta parte a gardului.

csenoane de 3000K... simpatic... sa stii ca si un far cu halogena, reglat de baietii de la antiaeriana, are acelasi efect de orbire. Vorbim aici de cantitatea de lumina care ajunge in ochii celorlalti participanti la trafic.
Skip ads

  • gumecs

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2010

  • Mesaj Privat
jE: Corect! Nimic de contestat in legatura cu farurile reglate pentru MIG-uri. In fine. Eu le-am lasat cat de jos s-a putut , pentru a nu oribi pe nimeni. Sunt doar "pentru impresie totala" cum spune si melodia Very Happy. In rest...utilizarea lor=0.
  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
a mai pus cineva lupe dastea? sunt curios cum vin la astra g
  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
ce parere au politistii referitor la alte faruri, in afara celor originale ... de ex. cele prezentate mai sus?
  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
ce parere sa aiba atat timp cat nu deranjeaza pe nimeni?
Skip ads

  • robert_o

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salutare. As vrea sa imi pun si eu pe vectra B 98 acest tip de faruri, cu xenon de 6000k 35w pe faza scurta, intrebarea mea este daca se merita sa dau 240e pe acest tip de faruri?
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu prea sunt stralucite.. Din toate marcile astea aftermarket cica Dectane ar fi cele mai bune. In ceea ce priveste xenon-ul, daca vrei sa vezi bine pe sosea pune de 4300K. Spor!
  • robert_o

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2011

  • Mesaj Privat
rstefan, ai avut tu genul acesta de faruri si nu ai fost multumit , sau de ce zici ca nu sunt stralucite?
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Am vrut sa imi iau, dar dupa ce am citit parerile celor care au avut am renuntat si am ramas la halogene pe Astra. Problemele principale sunt cu focalizarea proasta a luminii si aburirea lor.
Tu la Vectra poti cauta o pereche de faruri cu lupa originale (se gasesc pe la dezmembrari, cu sanse de a le gasi echipate gata cu bec de xenon si balast).
  • robert_o

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Te referi la cele de B2 farurile nu, ce au xenon din fabrica? am vazut aici pe forum ca sunt multi nemultumiti de acele faruri , nu bat destul de bine pentru ca au lupa prea mica
  • robert_o

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2011

  • Mesaj Privat
m-am uitat acum la garajul tau, la acele faruri te referi, cum ai avut pe fosta vectra?
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Da, la alea ma refer. M-am plans si eu la un moment dat de luminozitate la ele, dar dupa ce le-am polisat cu Xerapol si am pus becuri noi de 4300k au fost ok. Conteaza foarte mult acei 4300k la luminozitate. E temperatura de culoare cu cei mai multi lumeni.
  • robert_o

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2011

  • Mesaj Privat
ok , mc mult de ajutor. Mai sus spuneai ca din cele mai bune marci de faruri aftermarket ar fi cele Dectane, m-am uitat acum si asa e firma si la cele care vreau sa le iau, acum fie ce o fi . MC
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR