Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu la Astra H dar la Vectra B stiu sigur ca frana de mana este pe tamburi nu pe discuri.

Skip ads

  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
mariusgmg a scris:Nu stiu la Astra H dar la Vectra B stiu sigur ca frana de mana este pe tamburi nu pe discuri.




La modelele mai vechi , opel a avut acel sistem, acum are direct pe disc.Asa a zis mecanicul.
  • adigei

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

o intrebare: la ce pret ati gasit cablul pentru frana de mana de Astra H?

Multumesc!
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu exista o regula stricta in privinta franei de stationare(de mana) exista automobile cu frana cu tamburi pe spate si ambele sisteme de franare de serviciu si stationare pe acel tambur,exista sisteme de franare doar cu disc si etrier spate cu ambele sisteme de franare pe acel etrier,exista sistemul combinat disc pentru frana de serviciu si in interior tambur si sabot subdimensiont pentru ca lucreaza doar pentru stationare cum e la Opel...dar toate se regleaza pana cand materialul de frictiune ,sabot ori placuta se uzeaza si atunci este necesara schimbarea lor.De preferat sa faca cineva care stie cat de cat sistemul la care lucreaza,adica disc,tambur ori disc si tambur obligatoriu se verifica dupa reglaj daca odata lasata frana de mana roata se invarte usor fara sa fie franata pentru ca la drum lung se va incinge destul de rau cu distrugeri de rulmenti roata spate ori mai rau griparea rulmentului exterior din butuc roata prinsa de butuc poate sari in mers modelele Opel cu sistemul de franare doar pe tambur(spate).
Skip ads

  • catalijns

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salutare,
Am un astraH din 2007, daca discurile de pe spate au ceva rugina pe ele pot sa folosesc frana de mana pentru a le"curata" putin? Masina ruleaza de obicei o data pe saptamana maxim, merg destul de mult in afara orasului si folosesc putin frana (anticipez traficul, etc) - din acest motiv nu prea sunt folosite discurile pe spate si desi au maxim 2 ani sunt ruginite. Ma gandeam sa merg cu frana de mana trasa la un 80% cativa km (2, 3) pe drum drept si asfaltat la maxim 50km/ora si sa le incing putin si curat cu ocazia asta. M-ar ajuta opiniile voastre, masina nu are tambur pe spate, franeaza direct pe disc cu frana de mana.
multumesc
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Discurile se curata si cu frana de picior.
Eu unul stiam ca daca pui frana de picior, frana actioneaza pe toate 4 roti (discuri).
Daca vrei ne aparat sa le stergi stratul de rugina foloseste frana de picior mai des.
Mers cu frana de mana trasa 80% eu nu recomand se poate rupe, slabi cablul de frana.
(Si ajungi din lac in put, alti bani alta distractie).
Rolul franei de mana este sa blocheze rotile din spate nepermitand, deplasara masini.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
catalijns a scris:salutare,
Am un astraH din 2007, daca discurile de pe spate au ceva rugina pe ele pot sa folosesc frana de mana pentru a le"curata" putin? Masina ruleaza de obicei o data pe saptamana maxim, merg destul de mult in afara orasului si folosesc putin frana (anticipez traficul, etc) - din acest motiv nu prea sunt folosite discurile pe spate si desi au maxim 2 ani sunt ruginite. Ma gandeam sa merg cu frana de mana trasa la un 80% cativa km (2, 3) pe drum drept si asfaltat la maxim 50km/ora si sa le incing putin si curat cu ocazia asta. M-ar ajuta opiniile voastre, masina nu are tambur pe spate, franeaza direct pe disc cu frana de mana.
multumesc

Poti demonta discurile si sa le pastrezi in casa si ai scapat de problema !

Prietene , pete de rugina apar pe orice disc chiar si la citeva ore dupa o vreme ploioasa ...... astea sint probleme ,,inchipuite,, !

Tie ti se pare normal sa mergi cu frana de mana trasa 80% ? Cum deduci ca ai juns la 80% ? De ce fix 80 % ?
Daca nu-ti pasa de motor, ambreiaj, si planetare , mergi cu frana de mana trasa ! Rezultat garantat de ,,curatire,, pana la prima parcare cu discurile ude.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Nu le uda ca se ovalizeaza. (daca sunt incinse)
Mai bh13ncu vrei sa patiasca ca colegul.
https://www.clubopel.com/vie...p=1685247#1685247
Skip ads

  • catalijns

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2008

  • Mesaj Privat
80% era o estimare, am mers maxim 3 km cu maxim 50km/h, nu cred ca e asa sensibila masina asta. Cand spun ca este ruginita nu ma refer la 2-3 pete, acum 2 saptamani mecanicul mi-a recomandat sa schimb discurile (desi au mai fost schimbate de maxim 2 ani). Am specificat ca merg nu folosesc masina zilnic, merg corect si nu folosesc franele prea mult (anticipez trafic, frana de motor, etc.). Evident stiu ca nu trebuie sa pun apa pe ele atunci cand sunt incinse, de evitat balti, vreme cu ploaie, etc.
Observ ca avem multi "pretini" pe forumurile astea (in special cele romanesti), daca aveti un sfat de ajutor e binevenit oricind altfel la caterinci suntem campioni, probabil daca am trata mai in serios unele lucruri ne-ar merge mai bine tuturor. Nu inteleg ce resort psihologic ne "impinge" sa ne simtim superiori doar pentru ca stim mai multe info pe un anumit subiect.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Discurile le cureti cu frana de picior. Iesi la drum prin oras, folosesti frana. Utilizare normala, fara sa umbli cu frana de mana semi trasa, si alte alea. In max 10 km ar trebui sa fie luna (mai ales la traficul din Bucuresti).
Daca alea de spate nu ti se curata, ai o problema cu sistemul de franare, si e cazul sa ii faci o revizie.
De ce ti-a recomandat mecanicul sa schimbi discurile? Ma indoiesc ca doar de ruginite ce erau. Poate sunt prea uzate, poate au facut cant...
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
catalijns a scris:
Observ ca avem multi "pretini" pe forumurile astea (in special cele romanesti), daca aveti un sfat de ajutor e binevenit oricind altfel la caterinci suntem campioni, probabil daca am trata mai in serios unele lucruri ne-ar merge mai bine tuturor.


Ai afirmat ca ,,discurile au ceva rugina pe ele ,,. Ce sa inteleg de aici ? Ca doar n-o fi rugina pe ele de 2 degete !
Indiferent cat de mult ai prevedea traficul , tot esti nevoit sa pui frana la un moment dat !
Eu am banuit ca e vorba despre acea rugina ,,normala,, care am sesizat-o si eu la mine uneori. Adica parchez masina ......vine ploaia ....sar stropi pe discuri ....si 5 ore mai tarziu discurile toate sint patate de rugina ....pete care dupa 2-3 franari dispar.

Obisnuiti-va sa intrebati mecanicii DE CE ! ....Ti-a recomandat sa schimbi discurile ? DE CE ! ?......
De obicei discurile necesita schimbare in cazul ,,subtierii,, sau a ovalizarii ....... rugina iese cu frane uzuale.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
catalijns a scris:salutare,
Am un astraH din 2007, daca discurile de pe spate au ceva rugina pe ele pot sa folosesc frana de mana ......
. Ma gandeam sa merg cu frana de mana trasa la un 80% cativa km (2, 3) pe drum drept si asfaltat la maxim 50km/ora si sa le incing putin si curat cu ocazia asta. M-ar ajuta opiniile voastre, masina nu are tambur pe spate, franeaza direct pe disc cu frana de mana.
multumesc


"Pretene" la "misto" se raspunde cu "misto". Am vrut doar sa-ti arat ca tu ai inceput cu misto-urilre. Asa o afirmatie nu poate fi considerata serioasa nici de catre un copil mic dara'mite de un sofer.
Sunt convins ca raspunsurile la bascalie ti se datoreaza asa ca pe viitor incearca sa fi rational daca vrei sa ti se raspunda cu seriozitate.
Skip ads

  • catalijns

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Discurile nu sunt subtiri, nu sunt ovalizate, s-a mers cu ele maxim 20000 km in aproape 2 ani doar ca din 2 in 2 saptamani si in general pe autostrada deci cam fara..frane. Masina franeaza foarte ok, chiar brutal daca apesi cat nu trebuie frana. O sa incerc sa le scot prin oras
Dorin, cred ca doar tu ai perceptu "misto-ul" in afirmatiile mele, nu am glumit deloc, mecanicii mi-au recomandat asta si astea sunt cunostintele pe care le detin in materie de mecanica. Acum tine probabil si de tipul de umor dezvoltat, ma gandesc ca "ciobanul Ghita" land o fi ceva mai fin si nu il percepe lumea in partile "astilalte" mai irationale....
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Inseamna ca mecanicul a facut misto de tine iar tu, nefiind din zona mea, nu te-ai prins. Asta e. Sper doar sa nu asculti sfatul cu frana de mana trasa ca sa nu iei foc sau sa topesti vaselina din rulmenti. Poti insa sa urmezi sfatul cu schimbatul discurilor. La fel de bine poti sa iei in considerare si sugestiile colegilor de forum care zic sa le lasi in pace pentru ca, daca nu rulezi masina, este normal ce se intampla la masina.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Inseamna ca mecanicul a facut misto de tine iar tu, nefiind din zona mea, nu te-ai prins. Asta e. Sper doar sa nu asculti sfatul cu frana de mana trasa ca sa nu iei foc sau sa topesti vaselina din rulmenti. Poti insa sa urmezi sfatul cu schimbatul discurilor. La fel de bine poti sa iei in considerare si sugestiile colegilor de forum care zic sa le lasi in pace pentru ca, daca nu rulezi masina, este normal ce se intampla la masina.
  • catalijns

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ok, multumesc mult, am inteles ideea, nu este recomandat sa procedez asa. O sa incerc sa merg mai des cu masina prin oras desi stiu ca doar franele mai puternice actioneaza si mecanismul de frana de pe spate. Cea mai mare temere este evident sa nu am un meanism de franare eficient altfel nu ma deranjeaza in mod special rugina respectiva.
Dincolo de diferitele divergente datorate probabil si experientei diferite eu va multumesc frumos, ma ajuta sa inteleg mai bine situatia.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR