Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • liviu71_opel

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am un Opel Astrag G 1.7 CDTI, si cred ca am o problema la cutia de viteze, la 60km/h apare un zgomot (la fel ca cel de la troleu), si dupa dispare, tocmai ce am scimbat uleiul si a I a si a II a intra greu (mai ales cand e rece), a patit cineva asa? se merita reparata sau SH ? si ce costuri ?
Multumesc!
Skip ads

  • Giolgau11

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2011

  • Mesaj Privat
[quote="liviu71_opel"]Salutare,
Am un Opel Astrag G 1.7 CDTI, si cred ca am o problema la cutia de viteze, la 60km/h apare un zgomot (la fel ca cel de la troleu), si dupa dispare, tocmai ce am scimbat uleiul si a I a si a II a intra greu (mai ales cand e rece), a patit cineva asa? se merita reparata sau SH ? si ce costuri ?
Multumesc![/quote
Salut cunosc pe cineva care are o corsa din 2002 si a patit acelasi lucru. Mecanicul la care a mers la pus sa schime timoneria. Dupa cutia mergea perfect. da a dat vreo 4 milioane pe timonerie.
  • liviu71_opel

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Giolgau11 a scris:
Salut cunosc pe cineva care are o corsa din 2002 si a patit acelasi lucru. Mecanicul la care a mers la pus sa schime timoneria. Dupa cutia mergea perfect. da a dat vreo 4 milioane pe timonerie.

Ok, multumesc de raspuns, o sa incerc si asta.
  • gimims

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z17cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut am si eu 1.7 CDTI ,la care am schimbat si eu cutia. Problema mea a fost ca pe la 60 km/ora imi trepida masina foarte putin apoi dupa un timp a inceput sa sune ca un vuiet. Cat ulei m/ai aveai in cutie cand ai schimbat uleiul ?. Eu recomand schimbarea uleiului in cutie la 2 ani.

PS:verifica daca face la fel (60 km/ora ) indiferent de treapta de viteza, daca da atunci este sigur cutia.
Skip ads

  • liviu71_opel

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
gimims a scris:Salut am si eu 1.7 CDTI ,la care am schimbat si eu cutia. Problema mea a fost ca pe la 60 km/ora imi trepida masina foarte putin apoi dupa un timp a inceput sa sune ca un vuiet. Cat ulei m/ai aveai in cutie cand ai schimbat uleiul ?. Eu recomand schimbarea uleiului in cutie la 2 ani.

PS:verifica daca face la fel (60 km/ora ) indiferent de treapta de viteza, daca da atunci este sigur cutia.

Ti-am lasat un PM, te rog verifica.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ca intra greu in treapta 1 si a 2-a e problema de timonerie. sigur ai eliminat din calcul un rulment dus sau o anvelopa deformata. Eu am avut un uruit (vuiet) care se auzea numai pe la 60 -70 la ora in orice treapta de viteza si era un cauciuc deformat. In plus face zgomot doar cand e in viteza ..pe liber cand o lasi mai face?
  • liviu71_opel

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
alre a scris:Ca intra greu in treapta 1 si a 2-a e problema de timonerie. sigur ai eliminat din calcul un rulment dus sau o anvelopa deformata. Eu am avut un uruit (vuiet) care se auzea numai pe la 60 -70 la ora in orice treapta de viteza si era un cauciuc deformat. In plus face zgomot doar cand e in viteza ..pe liber cand o lasi mai face?

Am rezolvat, azi s-a spart cutia, si am luat un SH la 300 de E, maine ma duc la service ca sa o iau...
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Asa am patit si eu! Ce cutie e? F17 cumva, ai grija sa verifici rulmentul de presiune de pe cutia asta sh, ca eu am schimbat sapt asta rulmentul de pe cutie, ala cu care a venit cutia era mai prost ca ala vechi! Alti bani alta distractie!
Skip ads

  • liviu71_opel

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
cristyliviu a scris:Asa am patit si eu! Ce cutie e? F17 cumva, ai grija sa verifici rulmentul de presiune de pe cutia asta sh, ca eu am schimbat sapt asta rulmentul de pe cutie, ala cu care a venit cutia era mai prost ca ala vechi! Alti bani alta distractie!

Da F17 este, am schimbat tot la ea.
  • zr250

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2011

  • Mesaj Privat
liviu71_opel a scris:
cristyliviu a scris:Asa am patit si eu! Ce cutie e? F17 cumva, ai grija sa verifici rulmentul de presiune de pe cutia asta sh, ca eu am schimbat sapt asta rulmentul de pe cutie, ala cu care a venit cutia era mai prost ca ala vechi! Alti bani alta distractie!

Da F17 este, am schimbat tot la ea.





am patit si eu la fel , am schimbat cutia cu un sh si acum pierde ulei ( din cate am citit pe forum il pierde pe la semeringu de palier, deoarece imi uda discu de ambeaiaj si imi patineaza )
intrebearea mea e : ce trebuie sa schimb la cutie ca nu mai am nici o problema ? ( rulmenti semeringuri etc.) intetionez sa o dau jos sa sa stiu ce sa cumpar dinainte sa schimb

opel astra g y17dt 2001

multumesc
  • DeejayB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema cu cutia.Cand sunt in miscare si vreau sa cuplez treapta 1 intra greoi.Daca sunt pe loc intra foarte usor.Mentionez ca ambreiajul a crapat fix pe mijloc acum 2 ani si a fost schimbat.Ce pot ii face sa intre usor cand ma aflu in mers?
  • robert/motanu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2010

  • Mesaj Privat
liviu71_opel a scris:Salutare,
Am un Opel Astrag G 1.7 CDTI, si cred ca am o problema la cutia de viteze, la 60km/h apare un zgomot (la fel ca cel de la troleu), si dupa dispare, tocmai ce am scimbat uleiul si a I a si a II a intra greu (mai ales cand e rece), a patit cineva asa? se merita reparata sau SH ? si ce costuri ?
Multumesc!
[align=justify]
Ce tip de cutie ai pus? Acelasi lucru am patit si eu (astra g17cdti), merge cutie de 1.7 dti?
Skip ads

  • liviu71_opel

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
@robert/motanu Eu am pus acelasi tip de cutie, nu stiu daca se potrivesc cutiile de la motoarele dti pe cdti.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR