Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Chiar daca se discuta despre Astra-H sa va prezint imaginile captate de o camera montata in locul becurilor de iluminare numar:
Asa se vede cu un gard in spate:

Asa se vede intr-o parcare:

O sa incerc sa fac poze in curand, noaptea cu iluminare slaba cat si in bezna.

CristianTM.
Skip ads

  • bz17dth

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:Chiar daca se discuta despre Astra-H sa va prezint imaginile captate de o camera montata in locul becurilor de iluminare numar:
Asa se vede cu un gard in spate:

Asa se vede intr-o parcare:

O sa incerc sa fac poze in curand, noaptea cu iluminare slaba cat si in bezna.

CristianTM.
Este cumva modelul acesta?

este cu senzor ccd sau cmos?
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
bz17dth a scris:este cu senzor ccd sau cmos?

CMOS NTSC Car Rear View Backup Camera

CristianTM.
  • bz17dth

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:
bz17dth a scris:este cu senzor ccd sau cmos?

CMOS NTSC Car Rear View Backup Camera

CristianTM.
Multumesc
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cristian si eu sunt pregatit cu camera ( tot senzor CMOS ). Sper ca saptamana viitoare sa realizez montajul. Mai am nevoie de un singur lucru... Smile
  • gr3go

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:Pe capitonaj ai niste capace de plastic care ascund gaurile in care sunt surubele (torx 25, daca tin bine minte ). Dupa ce desfaci surubele incepi dintr-un colt si tragi mai energic de capitonaj: este prins si in clipsuri de plastic. Dupa ce ai inlaturat capitonajul de plastic vezi piulitele care tin acel ornament cromat....sunt vreo 8 bucati... le desfaci si gata, poti inlatura si acel ornament. Plasticele sunt prinse in clipsuri: incepi dintr-un ciolt si tragi de ele...se desfac toate pe rand. Succes.


Pe astra h caravan, unde sunt capacele alea de plastic?
Sunt eu orb? Razz

Incerc si eu sa dau jos acel ornament pe hayon...
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu te speria..este foarte posibil sa nu le mai ai...astfel vezi surubele mult mai usor. Si la mine a cazut unul din capace Smile Desfaci surubele si apoi incepand dintr-un colt tragi de ornament pânã ce se desfac clipsurile. Succes
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
gr3go a scris:
Edwin a scris:Pe capitonaj ai niste capace de plastic care ascund gaurile in care sunt surubele (torx 25, daca tin bine minte ). Dupa ce desfaci surubele incepi dintr-un colt si tragi mai energic de capitonaj: este prins si in clipsuri de plastic. Dupa ce ai inlaturat capitonajul de plastic vezi piulitele care tin acel ornament cromat....sunt vreo 8 bucati... le desfaci si gata, poti inlatura si acel ornament. Plasticele sunt prinse in clipsuri: incepi dintr-un ciolt si tragi de ele...se desfac toate pe rand. Succes.


Pe astra h caravan, unde sunt capacele alea de plastic?
Sunt eu orb? Razz

Incerc si eu sa dau jos acel ornament pe hayon...


Pentru colegul gr3go:
Am facut eu un mic tutorial in rubrica " Cum sa? " Nu trebuie decat sa cauti topicul meu " Cum sa montezi o camera de marsarier de numar-cablu tras prin haion" .

P. S. - Nu esti orb, chiar nu exista capacele pe capitonaj!
Spor la lucru si numai bine.
Skip ads

  • gr3go

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Blebeanu Lorin a scris:
gr3go a scris:
Edwin a scris:Pe capitonaj ai niste capace de plastic care ascund gaurile in care sunt surubele (torx 25, daca tin bine minte ). Dupa ce desfaci surubele incepi dintr-un colt si tragi mai energic de capitonaj: este prins si in clipsuri de plastic. Dupa ce ai inlaturat capitonajul de plastic vezi piulitele care tin acel ornament cromat....sunt vreo 8 bucati... le desfaci si gata, poti inlatura si acel ornament. Plasticele sunt prinse in clipsuri: incepi dintr-un ciolt si tragi de ele...se desfac toate pe rand. Succes.


Pe astra h caravan, unde sunt capacele alea de plastic?
Sunt eu orb? Razz

Incerc si eu sa dau jos acel ornament pe hayon...


Pentru colegul gr3go:
Am facut eu un mic tutorial in rubrica " Cum sa? " Nu trebuie decat sa cauti topicul meu " Cum sa montezi o camera de marsarier de numar-cablu tras prin haion" .

P. S. - Nu esti orb, chiar nu exista capacele pe capitonaj!
Spor la lucru si numai bine.


Uite, doar acum vad ce tutorial fain am gasit. Idea
Intre timp, cu ajutorul lui Edwin, am reusit sa dau capitonajul jos, urmeaza sa dau si ornamentul cromat jos.
Mersi pentru ajutor.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Pentru putin...
Inca o data spor la lucru si numai bine!
P. S. - Ai rupt din clipsurile albe? Eu am rupt unul si m- am chinuit sa scot doua ramase in gauri pe colturile haionului.
  • gr3go

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Nu am rupt nici unul, au ramas blocate vreo 4, dar am reusit sa le scot cu succes.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
OK. Spor la treaba!
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Poze facute cu telefonu mobil :

Ca si informatie suplimentara linia alba, adica de la indicatia 10 la 50 pe display are exact 50 cm, de la STOP si pana la bara masinii mai sunt 30-35 cm, deci in realitate de la bara pana la cutia din imagine erau 80-85cm.

CristianTM.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut Cristian TM. Eficienta grila de distanta. Ce bine e cand o ai pe imagine...
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@Blebeanu Lorin, revin cu pozele promise.
Camera murdara:

Rezultatul:

Si acum imaginea captata cu camera curata:

Diferenta este mai mult decat acceptabila Wink
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru ele Edwin, cu ocazia asta am mai invatat ceva util pentru viitor, poate candva ma voi folosi de aceste informatii pentru o noua " miscare" de gadget- uri. Sincer sa fiu...tare mult imi doresc un sistem complet asa cum ai realizat tu acum.
Mai am o singura intrebare pentru tine si Cristian TM: Cum e imaginea pe timp de noapte, se simte lipsa ledurilor IR?
Numai bine!
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:
O sa incerc sa fac poze in curand, noaptea cu iluminare slaba cat si in bezna.

Lumina data de becurile de la marsalier este destul de acoperitoare, numai ca la Vectra-C si la pozitionarea actuala (lumina sus, camera jos) bate cam departe de masina, SI exista o zona unde in conditii de bezna nu se vede nimic, DAR acolo suplinesc senzorii de parcare.
Sincer acest sistem, ma ajuta catedata, ma uit pe ecran cand dau inapoi in max 10 % din cazuri, in celelalte 90% ma folosesc de senzorii parcare-fata spate (m-am obisnuit cu ei si fosta masina a avut si cu siguranta si urmatoarea va avea). Utilitatea camerei de marsalier este din punctul meu de vedere un moft, utliitatea ei fiind in foarte putine situatii prezenta, unde senzorii de parcare pot sa nu detecteze anumite obstacole sau unde ai nevoie de precizie nu milimetrica, centimetrica sa zicem Smile si "trebuie" sa si vezi in spate.

CristianTM.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru precizari Cristian TM! Acum am inca o " chestie" de retinut chiar daca e vorba de Vectra C si nu de Astra H.
Vorbind acum de utilitate ( strict) iti impartasesc parerea...de baza tot senzorii raman!

P. S. - ( Off- topic ? ) Inca- mi doresc un sistem complet de la tine dotat si cu interfata video ( si) pentru camera asa ca urmaresc in continuare topicul dedicat.
Numai bine!
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
La Zafira B lumina becurilor de la marsarier si camera sunt aproximativ pe aceasi linie...acesta fiind un avantaj in cazul de fata in raport cu Vectra C.
Intr-adevar cand este bezna, vizibilitatea este mai redusa, dar am observat un lucru interesant: cand te apropii de un obstacol lumina este reflectata si pe CID apare imediat foarte vizibil acel obstacol.
Desigur, nu se vede la fel de departe ca ziua, dar la apropierea de un obstacol este mai mult decat acceptabil.
Pentru mine acest sistem nu este un "moft". Am montat si senzori de parcare pe spate, dar am ramas placut impresionat cat de mult ma ajuta camera. Mai ales ca am si carlig de remorcare, si intotdeauna imi era teama sa nu-l "introduc" in caroseria altei masini. Acum vad pe CID si capatul carligului si pot parca foarte usor. La Zafira B ( fiind foarte inalta ) era practic imposibil sa vad la nivelul carligului de remorcare...acum totul a devenit mult mai simplu.
Parerea mea ( cel putin la Zafira B): acesta camera este de un real folos ( mai ales dupa ce te-ai obisnuit si cu gradatiile )...iar impreuna cu senzorii de parcare iti usureaza mult "munca" Smile
@ Blebeanu Lorin sper sa ti se implineasca "visul" cat mai curand. E un vis frumos Wink
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Asta da urare, multumesc frumos Edwin! Urmaresc topicul lui Cristian TM si cine stie...
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR