Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • PAUL_BM

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Lucrez de doi ani jumate la o caricatura de firma care a facut toate smecheriile si artificiile posibile pentru a-si tepui angajatii, a nu-i plati (pe langa ca ofera niste salarii ilare) si m-am saturat de ei. Ultima gaselnita a fost sa desfiinteze un schimb si sa ne puna pe noi restul sa lucram cate 12 ore. Pe acelasi salariu. Si ca sa va faceti o idee de enormitatea acestuia, eu ca si inginer castig cam 950 de lei net pe luna, din care 300 ii dau pe benzina. Iar eu sunt unul din cei cu salarii mari...
Acuma, directorul acestei firme are la randul lui alta firma, de vanzari de jocuri matematice, cu care la randul lui da tepe celor ce lucreaza pentru el. Inclusiv mie. Am vandut jocuri pentru el doua saptamani, iar acum se face ca ploua. A uitat ca trebui sa-mi dea banii pentru jocurile vandute. Ce face dansul in continuare? Da anunturi la ziar ca angajaza agenti de vanzari, promite salarii, fraierii pica in plasa, ii vand lui jocuri o luna si apoi, probabil, se face iar ca ploua. Ca doar lui jocurile ii sunt vandute, banii incasati (se vand in sistem door-to-door) si nici un p..a nu il doare de fraieri. I-as crapa capul, da nu merita sa stau in puscarie pt un dobitoc.

Asadar, ce vreau eu. Vreau sa creez un site, sa-l promovez, in care omul obisnuit sa le poata face "reclama" celor de genul de mai sus. Daca tot ne-au transformat in sclavi, macar sa pice nenorocitii ca ei. Sau macar o parte, ca majoritatea sunt asa in rromania.
Vreau sfaturi, idei, orice m-ar ajuta sa pun pe picioare un asemenea site. Sau daca vreunul dintre voi crede in ideea asta si are posibilitatea sa o dezvolte, din partea mea se poate simti liber s-o exploateze, atata timp cat da liber acces oricui sa-si spuna of-ul.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ai incercat si varianta unei plangeri la ITM? Incepand cu anul 2009, nici un angajator nu poate primi la munca un angajat daca nu i-a inregistrat contractul de munca la ITM cu cel putin o zi inainte de inceperea activitatii. Cu alte cuvinte, daca trebuie sa incepi activitatea la data de 5, angajatorul trebuie sa aiba actualizat revilasul in 4. Dupa aceea, daca nu ti-a platit salariul corespunzator, actiune la Tribunal.
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu e chiar asa simplu, sunt multi care tin la locul lor de munca daca nu prea au unde sa se duca in alta parte, mai ales intr-un oras mai mic, sau la sat.. unde locurile de munca sunt putine...
Exclud varianta ramanerii intr-un loc dupa ce te judeci cu sefu. Eu am plecat de la fostul loc de munca dupa prima cearta cu seful. Pur si simplu nu mai aveam tragere de inima sa lucrez acolo.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD, ce crezi ca rezolvi cu tribunalul sau cu plangerile la ITM? Nimic! Sa nu uitam ca train inca in romania.. Plecand de la premiza ca e criza, au aparut tot mai multe firme de genul celei de care ne spune colegul. E criza, nu sunt bani, dar patronul schimba masina si angajatii in fiecare luna..
Skip ads

  • ionut_lazar2001

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2010

  • Mesaj Privat
din ce mai stiu si am auzit si pe la televizor o teapa ce se mai dadea era un anunt in ziar de genul acesta: "Câºtigaþi 1.200-2.000 de dolari lunar muncind la domiciliu! Angajãm colaboratori din toatã þara! Domenii: confecþionãri plicuri, felicitãri, pungi cadouri; completaþi formulare/fiºe publicitare; înºiraþi mãrgele; coaseþi scutece sau plãpumioare pentru copii, ursuleþi, iepuraºi; asamblaþi plãci electronice."
Sunt firme care par sã fi studiat foarte bine legislaþia ºi sã fi gãsit o breºã de stors bani.
  • radu1966

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
e jale ce la noi cu munca si cu achitarea salariilor stiu ca nu va vine sa credeti eu nu am mai luat bani dupa 15 decembrie, cei de la banca ma suna si ma intreaba ce am de gind eu le spun ca nu am mai primit salariul de anul trecut dar imi spun ca au dat telefon la societatea la care lucrez si ce sa vedeti figurez cu salariul la zi va vine sa credeti!?! astia la care lucrez au contracte de milioane de euro cu apele romane
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@Paul_WPZ
In spiritul legilor scrise ....in tara asta nu rezolvi nimic! Dar daca stii cui sa-i dai 100 de lei Smile il poti vedea a doua zi rezolvat bine! Smile
Na va luati dupa mine ...ca sunt dus cu vaca! Smile
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Inseamna ca eu pot sa ma consider norocos. De 9 ani, de cand lucrez la angajatorul actual, salariul mi-a intarziat o singura data, cu 3 zile, cand una din cele 2 persoane cu drept de semnatura la banca era in concediu de odihna, si cealalta a intrat intr-un concediu medical, din cauza unor probleme acute de sanatate. Si acea intarziere a fost explicata, cu mii de scuze, de catre oamenii din top management.
Skip ads

  • PAUL_BM

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Apoi chiar ca esti norocos. Smile) Unde lucrezi, in Elvetia?
D_M_G nu esti dus cu vaca, ca numa asta va urma in curand. Si acuma nu vorbesc doar de mine, ci de orice trechea-bechea care va vedea ca nu isi primeste banii si nu mai are ce sa le dea copiilor de mancare. Daca acuma vorbeste numa lasitatea romaneasca (inclusiv la mine) in curand va vorbi disperarea. Mult mai violent si mai urat!

Apropo, l-ati auzit azi pe oligofrenul de boc laudandu-se la tv ca el a scapat tara de pericolul comunismului si de colaps economic si ca acuma, datorita masurilor sale, tara iese din criza? Cat de tupeist sau de cretin tre sa fii ca sa declari asa ceva in fata a milioane de oameni care ti-ar manca ficatii cruzi si tie si la ma-ta?
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Stiti care e pericolul adevarat ? Boc (cacat ) chiar crede cu toata inima ce spune , daca mintea nu era o problema , dar asa cand el din tot sufletul lui crede ce spune , este dezastru .
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cu cativa ani in urma am lucrat si eu pentru un angajator (Rodipet SA) care nu a auzit niciodata ca legile sunt altceva decat un text publicat la rubrica "faptul divers". Am fost oarecum norocos ca nu lucram direct cu topmanagementul firmei intrucat imi desfasuram activitatea in teritoriu si nu am avut conflicte personale cu ei, iar cand au inceput sa plateasca salariile cu intarziere, imediat ce am gasit un alt loc de munca, am demisionat. Daca veti cauta pe net, veti gasi zeci de discutii legate de modul in care erau tratati angajatii de top si chiar si asa, nu au dus niciodata lipsa de candidati. Acum, dupa intrarea in faliment a firmei, sunt mii de oameni care au de incasat salariile restante (cand am lucrat eu, aveu peste 3000 de angajati).
De aceea spun ca postarea pe net a unor avertizari cu privire la un angajator neserios nu are nici o finalitate.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Paul , eu zic sa iti faci un blog unde sa scrii si vor adauga si altii continut, oricum nu o lasa asa sa se tepuiasca si altii- ar fi fost bine daca cunosteai vreun primar ceva.
Skip ads

  • farte

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Kadett 1990 16SV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pascaru_val a scris:Paul , eu zic sa iti faci un blog unde sa scrii si vor adauga si altii continut, oricum nu o lasa asa sa se tepuiasca si altii- ar fi fost bine daca cunosteai vreun primar ceva.
Slabe sanse sa cunoasca primarul....acum lo eliberat din parnaie Very Happy ...deci cam asa merg treburile in Baia-Mare.Paul in privinta ca o sa te cuprinda disperare...ai sustinerea mea.Si eu am de luat de la o firma cu care am muncit in Franta 1500 de euro...si tare imi trece prin cap sa-l plimb pe patron,desigur fara vroia lui Very Happy cu opelul meu(in port-bagaj) dar mie frica.ca am copil in intretinere
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cumnata lucra la o firma Romano-Italiana de vre-o 2 luni. Program maret, din ala, zi lumina de luni pana vineri, pe 700 lei, asta cu studii superioare. Initial se parea ca nu are CIM, pentru ca ceea ce semnase nu era inregistrat la ITM, mai exact, se parea ca lucreaza la negru, fara contract.
A gasit in alta parte si nu s-a mai dus de luni. Azi s-a dus sa rezolve problemele si a aflat ca a fost concediata disciplinar Crying or Very sad . De fapt, voia adeverinta medicala pentru medicul de familie(odata pentru ca se gandea sa vada exact daca are contract de munca, si odata ca voia CM). Ce studiai putin, legal tot angajatorul are dreptate.
Influenteaza cu ceva ca i s-a desfacut CIM pe motive disciplinare?!?

Vad ca aveti ceva experienta, asa ca, va rog, cateva sfaturi.
  • PAUL_BM

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Sfat pentru viitor, pentru cumnata ta si pentru toti (eu asa fac): suna lunar ca casa de pensii si intrebi daca ti s-au platit contributiile sociale de catre angajatorul X. Daca da, ai contract valabil. Daca nu... la revedere.

Daca a ta cumnata va gasi in urmatorul angajator o persoana/entitate deschisa la minte care va intelege situatia, atunci nu va avea de suferit. Nu vad de ce ar avea. Numai sa stie sa se protejeze de acum inainte, sa nu o vada sii viitorii angajatori ca pe o "fraiera" si sa mai primeasca o teapa de asta.

O alta modalitate de a te asigura ca esti angajat e sa-ti verifici contributia la pensia privata. Eu am la ING si pot verifica totul pe net printr-un cont ce seamana cu private banking. Acolo imi arata cat s-a platit, cand, de cate ori etc. Wink
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
DB77AAA,
A nu te mai duce la serviciu nu este niciodata solutia corecta pentru un angajat, ci trebuie anuntat angajatorul (modalitatile sunt multiple si in general se regasesc in regulamentul de ordine interioara). Cu toate astea, nu ti se poate desface contractul de munca in 3 zile pentru nici o abatere intrucat trebuie facuta cercetarea disciplinara, fie ea si absentarea nemotivata.
Cat despre efectele unei concedieri disciplinare, eu nu as angaja o astfel de persoana indiferent de explicatiile pe care mi le-ar da. Sfatul meu este obtina o justificare pentru acele absente si sa-si dea demisia iar daca angajatorul ii desface totusi contractul ca urmare a abaterii disciplinare, sa conteste decizia in instanta.
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Paul_WPZ a scris:Asadar, ce vreau eu. Vreau sa creez un site, sa-l promovez, in care omul obisnuit sa le poata face "reclama" celor de genul de mai sus. Daca tot ne-au transformat in sclavi, macar sa pice nenorocitii ca ei. Sau macar o parte, ca majoritatea sunt asa in rromania.


Arunca un ochi AICI.
  • PAUL_BM

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Foarte tare! Very Happy Sa-i dam bataie atunci!
Gabi.B.HD daca as fi german, poate ca nici eu nu as angaja un om concediat pe motive disciplinare. Dar stiind ca angajatorul roman nu e cu absolut nimic mai breaz decat angajatul sau, ca e la fel de smecher, de talhar, de imputit si poate chiar si mai si decat angajatul, atunci eu as da o sansa chiar si unui asemenea om daca l-as simtit capabil in domeniul in care il angajez. Pana la urma, si sfantul petru te poate lasa cu ochii in soare ca si angajator daca are chef.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Gabi! Multumesc de sfaturile oferite la telefon si aici Wink

Ramura in care lucrez este condusa de incompetenti ce promoveaza incompetenti. Asa sa fie si la privat?
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@DB77AAA pai daca nu a fost angajata cum e posibil sa fie concediata?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR