Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
De Laguna I nu stiu mare lucru insa pe Laguna II, datorita garzilor, am ajuns sa o apreciez foarte mult pentru cum stie sa isi protejeze ocupantii. Cine isi ia Renault ii va aprecia foarte mult confortul. Intretinerea e dupa cum ai norocul sa nimeresti masina.
Skip ads

  • ascatrix

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Senator 1980
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2012

  • Mesaj Privat
cangri a scris:@ ascatrix mai ales daca gentile sunt de firma.(Versace, L.V., YSL, D&G)
Tu unde le ti?Agatate de ogilnda retrovizoare sau pe bancheta din spate?

Cat despre Laguna 1 vs. Vectra B caci despre asta vorbim aici,nu cred ca are rost sa comentam.
Iar daca aducem Loganul in discutie cred ca mai corect ar fi sa facem Logan vs. Trasura.


eu gentile le tin in sifonier

tu unde le "ti"?

cat despre logan vs trasura....sa stii ca nemtii nu sunt de aceeasi parere.

incet-incet ma convingeti sa-mi iau si eu o vectra B.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Laguna I a fost si este o masina destul de buna,nu excela la toate capitolele,dar per total a fost seducatoare frantuzoaica prin inovatiile sale,se vede ca francezii au pus mult suflet in dezvoltarea modelului la timpul lui.De ce?Are un design ok,destul de decent,dar si destul de sportiv,iar la capitolul dotari nu cred ca are rivali in clasa sa.De diesel nu stiu prea multe,dar cele pe benzina sunt f.silentioase,economice si usor de intretinut.Unii se plangeau de caroserie,ca ar fi aparut rugina mult prea devreme la aceasta masina,dar s-ar putea sa fie si cazuri izoate,am intalnit proprietari cu si fara probleme de genul.
Vectra B a fost si este considerata o masina extrem de atragatoare,mai ales pentru vremea in care a fost conceputa,si acum inca imi atrage atentia designul oglinzilor. Embarassed .Confortul e sporit,iar interiorul e placut,se observa cu usurinta proiectarea germana prin cat de robust este,dar foarte calitativ.
Ca si motoare diesel,cel de 1.7TD de Isuzu e destul de ok,foarte fiabil fara probleme specifice,si cele de 2.0DTI si 2.2DTI stim bine cu totii,mai necesita un EGR,dar mai ales motorina f.buna,fiind motoare pretentioase.
Cred ca totul tine de gust,iar alegerea tine mai mult de cat de mult te indragostesti de o anumita masina.Afirmatiile gen,Laguna a fost mai buna ca Vectra si invers sunt irelevante.

Cred ca as alege o Vectra B,dar cel mai probabil varianta Sport 1.8 Wink
  • ascatrix

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Senator 1980
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2012

  • Mesaj Privat
E frumoasã vectra B, nu zic nu, dar nu mã împac cu cele 2,5 stele la testele de siguranþã!
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Deci, cu o laguna in familie si 2 vectra b si o frontera, pot spune linistit ca aleg Vectra B,

Vectra este vectra, te simti altfel, aspectul este altul etk. piesele acceptabile la pret.
Laguna cand ma urc in ea parca sunt in stanca...interior urat si la piese nu discutam Smile) daca mai este si diesel Smile)
  • Mentos

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pai eu zic ca poti sa te impaci, ca daca te uiti bine vectra b e mai sigura decat laguna 1
http://www.euroncap.com/tes...guna_1997/21.aspx
http://www.euroncap.com/tes...ectra_1997/3.aspx
vectra 8 protectie la impact frontal, laguna doar 6
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Vectra din 1997 are 2,5 stele! Cea din 2001 are 3 stele pline! Smile
Gandeste-te ca sunt masini care ies acum pe portile fabricilor si au 2, 3 stele. Si altele erau tehnologiile acum 10, 11 ani!
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu va uitati doar la cifre.
Cititi si explicatiile de mai jos,si parca Laguna o duce mai prost.

http://www.youtube.com/watch?v=uNEGe-QgT7s

http://www.youtube.com/watch?v=BETEKfJIKWs
Skip ads

  • Emyl91

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:Exact, asa suna mai bine Laughing . Deci colegul nostru ar face bine sa ii zica amicului cu renou' ca asemenea creatie frantzuzeasca nu e de nasul lui si ca se multumeste cu opelu'.
Francezii fac, si sunt recunoscuti pentru ale lor PARFUMURI, italienii fac macaroane si pizza, iar NEMTII FAC MASINI SI BERE BUUUNEEE!
Asa sa stie prietenul cu renou'.

Italienii fac masini frumoase (alfa romeo),confortabile(lancia).Sunt lancia din 2001-2002 full electric inclusiv scaunele,de nu gasesti acele optiuni nici pe vectra c 2005-2011.
on topic :Cineva spunea ca reno nu face motoare ,ci impingatoare de masini:))
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ascatrix a scris:E frumoasã vectra B, nu zic nu, dar nu mã împac cu cele 2,5 stele la testele de siguranþã!
aici se compara 2 masini care ambele au cam aceleasi note la EURONCAP...
sunt masini la nivelul anilor '97...
astea erau normele de sigura la vremurile alea...
  • b13jyz

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Emyl91 a scris:
florinianc a scris:Exact, asa suna mai bine Laughing . Deci colegul nostru ar face bine sa ii zica amicului cu renou' ca asemenea creatie frantzuzeasca nu e de nasul lui si ca se multumeste cu opelu'.
Francezii fac, si sunt recunoscuti pentru ale lor PARFUMURI, italienii fac macaroane si pizza, iar NEMTII FAC MASINI SI BERE BUUUNEEE!
Asa sa stie prietenul cu renou'.

Italienii fac masini frumoase (alfa romeo),confortabile(lancia).Sunt lancia din 2001-2002 full electric inclusiv scaunele,de nu gasesti acele optiuni nici pe vectra c 2005-2011.
on topic :Cineva spunea ca reno nu face motoare ,ci impingatoare de masini:))

Sa fim seriosi,ai avea incredere mai mare intr-o alfa romeo sau o lancia?Si masinile chinezesti au piele,clima,trapa etc.Asta le face mai masini?Optiunile nu reprezinta neaparat calitatea unei masini.Rezistenta ei in timp,a motorului,a cutiei si a altor subansamble trebuiesc apreciate.Si lancia,recunosc,au avut modele de mare performanta,si alfa romeo la fel.Ca si istorie sunt peste opel.Dar in prezent ai da o vectra c pe o lancia sau un alfa 159 din acelasi an?Hai 159 unii poate l-ar prefera,dar lancia....
  • Emyl91

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat
b13jyz a scris:
Emyl91 a scris:
florinianc a scris:Exact, asa suna mai bine Laughing . Deci colegul nostru ar face bine sa ii zica amicului cu renou' ca asemenea creatie frantzuzeasca nu e de nasul lui si ca se multumeste cu opelu'.
Francezii fac, si sunt recunoscuti pentru ale lor PARFUMURI, italienii fac macaroane si pizza, iar NEMTII FAC MASINI SI BERE BUUUNEEE!
Asa sa stie prietenul cu renou'.

Italienii fac masini frumoase (alfa romeo),confortabile(lancia).Sunt lancia din 2001-2002 full electric inclusiv scaunele,de nu gasesti acele optiuni nici pe vectra c 2005-2011.
on topic :Cineva spunea ca reno nu face motoare ,ci impingatoare de masini:))

Sa fim seriosi,ai avea incredere mai mare intr-o alfa romeo sau o lancia?Si masinile chinezesti au piele,clima,trapa etc.Asta le face mai masini?Optiunile nu reprezinta neaparat calitatea unei masini.Rezistenta ei in timp,a motorului,a cutiei si a altor subansamble trebuiesc apreciate.Si lancia,recunosc,au avut modele de mare performanta,si alfa romeo la fel.Ca si istorie sunt peste opel.Dar in prezent ai da o vectra c pe o lancia sau un alfa 159 din acelasi an?Hai 159 unii poate l-ar prefera,dar lancia....

Deci,in primul rand,ca sa nu avem neclaritati,am spus ca italienii fac masini frumoase,nu m-am referit strict la fiabilitate.In al doilea rand m-am referit la, lancia ca fiind o masina foarte dotata,cu multe optiuni care nu se gasesc nici pe vectra c,iar in al treilea rand nu se pot compara alfa 159 cu un opel fie el chiar si insignia opc,referindu-ne strict la design.Alfa brera a castigat titlul de cea mai aratoasa masina ,si cei de la top gear au facut emisiune in sensul acesta,avea concurenti ,audi tt si inca o masina pe care am uitat-o.Alfa 159 are doar spatele diferit de brera.In fine ,gusturile nu se discuta ,insa daca ai opel nu inseamna ca nu trebuie sa recunosti suprematia altor marci.Iar ca sa-ti raspund la intrebarea aia ,Da as da doua vectra c (daca as avea)pe o alfa 159.Nu se pot compara aceste doua masini ca design



Ultima modificare facuta de Emyl91 la Joi 02 Feb, 2012 11:13 am
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu vreau sa-ti zic ca e foarte clar ca gusturile nu se discuta
si de ce zic asta
mie vectra c face-lift mi se pare urata
cea fara face-lift mi este clasica (mai patratoasa) si imi place mai mult
nu neaparat din cauza ca am eu una fara face-lift insa pur si simplu nu-mi place face-lift-ul de la vectra c
nu mi se pare reusit
la fel, vectra b 2 mi se pare chiar mai frumoasa si decat vectra c fara face-lift
mai trebuiau sa lucreze la unele detalii si cred ca ar fi putut sa o mai tina cativa ani in productie...

la fel cum si astra g imi place mai mult decat astra h...
nu am avut niciodata astra de nici un fel...
singurul opel pe care l-am avut si pe care inca il am e cel din semnatura si avatar...

asta este situatia
mie imi plac masinile clasice fara faruri alungite pe capota, si alte chestii...
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Emyl91 a scris:
Italienii fac masini frumoase (alfa romeo),confortabile(lancia).Sunt lancia din 2001-2002 full electric inclusiv scaunele,de nu gasesti acele optiuni nici pe vectra c 2005-2011.


Exista Lancia cu incalzire in scaunele spate? Question
Poti sa-mi arati si din 2012, sau 2020...daca poti.
  • Emyl91

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:
Emyl91 a scris:
Italienii fac masini frumoase (alfa romeo),confortabile(lancia).Sunt lancia din 2001-2002 full electric inclusiv scaunele,de nu gasesti acele optiuni nici pe vectra c 2005-2011.


Exista Lancia cu incalzire in scaunele spate? Question
Poti sa-mi arati si din 2012, sau 2020...daca poti.

http://www.vandmasini.ro/an...-bucuresti/0.html
http://www.ebursaauto.ro/la...turism/53697.html
poftim prietene,bancheta spate cu comenzi electrice incalzita plus scaunele fata cu memorii .mai studiaza putin si dupaia da-ti cu parerea de atotstiutor.ps e din 2003 lancia Smile


Model 2003, bixenon, navigatie, magazie 6 cduri + sistem audio BOSE cu tvtuner (10 difuzoare), 10 airbaguri, cruise control, senzor ploaie, senzor lumina, geamuri electrice ionizate, climatronic pe 3 zone (2 X fata, 1 X spate),volan reglabil electric, perdea automata luneta, oglinzi electrice heliomate incalzite rabatabile automat cu coborare automata la mers inapoi, interior full piele, scaune piele electrice cu 3 memorii si incalzite,banchete spate incalzite cu comenzi electrice, racitor in cotiera pentru bauturi, priza 12V in portbagaj + lumina, jenti aliaj originale Lancia cu cauciucuri noi, ABS , ESP, EDB, ASR, stopuri cu leduri,. TUV efectuat in 2008 pret 7800 euro accept schimb


Eu doar am spus ca italienii fac masini frumoase,gen alfa ,si confortabile gen lancia,pentru ca cineva zisese ca fac pizza si macaroane .Desi comparam mere cu pere lancia din 2003 ii da clasa unui opel din categoria ei,in speta vectra (cica e limuzina)
Ti-am aratat o lancia din 2003 cu optiuni care vor fi pe o urmatoare vectra ,poate D E F sau ce or mai scoate nemtii prin 2020 Smile)
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,675
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:
Emyl91 a scris:
Italienii fac masini frumoase (alfa romeo),confortabile(lancia).Sunt lancia din 2001-2002 full electric inclusiv scaunele,de nu gasesti acele optiuni nici pe vectra c 2005-2011.


Exista Lancia cu incalzire in scaunele spate? Question
Poti sa-mi arati si din 2012, sau 2020...daca poti.


Probabil au limuzinele scumpe de la ei. Eu am condus o Alfa 156 150cp din '99 full si vreau sa spun ca asa scaune cum avea nu gasesti nici in Mercedes. Nu mai vorbesc de design-ul interior si feeling-ul la volan care erau bestiale.
Nu am condus inca o Alfa 159, dar imi doresc tare mult sa conduc una. Evident nu poti compara nicio Vectra cu Alfa159, fiind doua masini total diferite. Poate sa o compari cu un SAAB 2.0T (pe cand era produs de Opel) ca sa fie tot din aceiasi clasa.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
In primul rand,Lancia Thesis face parte din segmentul de lux din partea grupului FIAT asa ca o comparatie cu Vectra e irelevanta (masina de clasa medie la fel ca si Passat/A4/Mondeo/Superb etc si nu LIMUZINA)
S-au investit foarte multi bani in proiectarea acestei masini inca din 2002 ca sa concureze cu modelele germane,dar din pacate (cum era si de asteptat de altfel) nu s-a ridicat nici la nivelul asteptarilor si nici nu s-au vandut multe exemplare.In al doilea rand din cauza succesului enorm al acestui model de Lancia,cat si din cauza crizei,modelul Thesis nu se va mai fabrica.Personal,mi se pare o masina urata,motorul V6 e de departe cel mai gurmand fata de concurenta,iar in timp masina italiana isi mai pierde din dotari,sunt destul de renumiti pentru instalatiile lor electrice Laughing
Recunosc,Alfa Romeo este o bijuterie si o masina mai buna per ansamblu decat Lancia sau FIAT,dar vezi tu,sub capota gasesti majoritatea gamei de motoare ca la Vectra,de aici totul tine de gust. Wink
  • b13jyz

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Alfa romeo 159 este frumoasa,clar.Si interiorul este frumos,dar iti lasa impresia ca te sufoci.Adica pentru un om la peste 1.80 este mica,inghesuita.Iar in spate nu mai zic.Este cam cat vectra pe afara,dar are doar 75% din spatiu.Si ca si design,depinde de gusturi.Prea putine alfa 159 ar face-o de rusine pe a mea:)
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Emyl91 a scris: Ti-am aratat o lancia din 2003 cu optiuni care vor fi pe o urmatoare vectra ,poate D E F sau ce or mai scoate nemtii prin 2020 Smile)


Opel Vectra nu se mai fabrica, s-a inlocuit deja cu Insignia.
Eu sunt de acord cu tine, italienii fac masini frumoase si motoare f bune.
Lancia e insa gama de lux, de aici si optiunile si dotarile peste Vectra, Astra etc. Nu stiu Insignia cum sta. Opel Senator e mai aproape de Lancia.
Am mers cu Lancia Dedra a unui vecin plecat in Italia, benzina bineinteles, ff sportiva, fuge de mananca pamantul si suna atat de frumos de la 3.000 ture in sus. Plus ca e conforatabila , spatioasa si asa mi s-a parut cel putin. Si-am mai mers cu Lancia Y in 2 usi, motor 1.2, nu excela la optiuni, dar motorul este f bun. Acum are peste 200.000 km. Caroseria are ceva probleme, dar motorul e ok.

Y-Grek, Lancia Thesis s-a oprit din fabriatie in 2009 pentru ca in 2011 s-a inlocuit cu Thema ( generatia noua insa, mai e una veche generatie 80-90 ). Lancia Thema e un Chrysler 300C cu mici modificari, limuzina in toata regula. Opel n-are segmentul asta, asa ca n-avem comparatie.
  • Emyl91

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat
b13jyz a scris:Si ca si design,depinde de gusturi.Prea putine alfa 159 ar face-o de rusine pe a mea:)

=))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))penibil.asa imi vad si eu vectra ,am impresia ca e cea mai tare din parcare Smile) curata spalata super culoare consum mic,da prin parcare parca mai sunt si audi vw mercedes si multe altele Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR