Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • George ANA

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor! am inceput aceasta discutie din cauza ca, am un prieten care are o parere foarte proasta despre opeluri in general. nu stiu de ce. El are o laguna 1. De fiecare data cand vine vorba despre masina mea, cand ii spun ca nu stiu ce am la ea(chestii minore), gata, ''pai de, e OPEL''. Intrebarea mea este, de ce dumnezeu are o asemenea parere despre marca OPEL?
Skip ads

  • e_alin

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2009

  • Mesaj Privat
pai tu altu lucru mai bun nu ai de facut decat sa bagi in seama pe toti? Smile
ce sa zica si el, lasa-l sa isi raceasca gura. doar nu vrei sa spuna ca reno este o masina proasta!
  • George ANA

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu, dar.. imi e prieten foarte bun. cel mai mult ma enerveaza chestia asta la el. dintre toate masinile ar alege orice in afara de opel. de cand am avut un accident cu un caine pe autostrada, am fost cu el dupa piesele care imi lipseau si, in urma reparatiilor nu mai merge bine sonda de lichidul de spalare parbriz. el:''de, e opel''. mai nou si-a luat toba sport si se cam lauda. singurul lucru care i-a placut la masina mea a fost stickerul de pe pleoapa
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pei pune-l sa dea si el cu Laguna lui intr-un caine sa vedem cat il costa si daca ii mai merge "Laguna" Smile)
Si oricum ultima oara cand am verificat Opel era in fruntea Renault cu mult la capitolul siguranta si calitate.Intr-adevar ca au cam dat kix de prin 2001 pana recent ,dar au facut masini frumoase si bune gen Calibra ,Vectra B si acum chiar si-au revenit cu Insigna.
Oare cand a avut Renault asemenea succes?
Skip ads

  • George ANA

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Pei pune-l sa dea si el cu Laguna lui intr-un caine sa vedem cat il costa si daca ii mai merge "Laguna" Smile)
Si oricum ultima oara cand am verificat Opel era in fruntea Renault cu mult la capitolul siguranta si calitate.Intr-adevar ca au cam dat kix de prin 2001 pana recent ,dar au facut masini frumoase si bune gen Calibra ,Vectra B si acum chiar si-au revenit cu Insigna.
Oare cand a avut Renault asemenea succes?




eu i-am aratat crash-test-ul de la vectra b(am si eu una) si probabil de asta spune mereu ''de, opel''
  • e_alin

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2009

  • Mesaj Privat
eu cred ca tu te stresezi tare cand spune ca laguna e mai buna decat vectra. da-i dreptate, fal sa se simta bine Very Happy
opelul este o masina buna, ieftin si usor de intretinut cred ca ii ieste ciuda ca nu si-a luat opel Very Happy


Ultima modificare facuta de e_alin la Joi 03 Mar, 2011 10:48 pm
  • George ANA

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2010

  • Mesaj Privat
e_alin a scris:eu cred ca tu te stresezi tare cand spune ca laguna e mai buna decat vectra Very Happy
opelul este o masina, ieftin si usor de intretinut cred ca ii ieste ciuda ca nu si-a luat opel Very Happy



nu, spune ca daca ne dam la o liniuta, ma face. (a mea e 2.2 diesel, a lui, 1.8 benzina)(plus de asta, avem acelasi numar de cai). una peste alta, cand i-am spus ca m-am inscris in club opel, a venit si el cand am fost la prima mea intalnire. dupa asta, a spus ca cei de la dreamworks(nu stiu daca se pune ca reclama, daca da, imi cer scuze) nu fac ca cei de la opel, aia se dau, nu stiu ce mai fac, se duc si se plimba, dau drumul la subwoofere tare, nu ca noi, mergem la puiu' inaripat. (el zice ca astia care merg la fastfood la intalniri sunt gay). in fine. il las sa-si raceasca gura de pomana.
  • e_alin

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2009

  • Mesaj Privat
eu ma tavalesc de ras Very Happy
i-a intreaba-l ce consum are? te face in treapa 1 si 2 ca dupa nu cred. ce probleme aveti si voi, chiar imi place topicul! cred e frustrat baiatul! Very Happy
Skip ads

  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
zi prietenului tau ca opel cand facea masini francezii se plimbau cu trasura <vezi istoria automobilului>
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
1- pe viitor te rog sa faci un eofrt intelectual si sa pui un titlu descriptiv, cand incepi o disctue. De data asta am facut eu efortul asta pentru tine....
2- asa, si? Care e problema ta? Daca el considera Opel-ul ca fiind o masina naspa, recomanda-i cu caldura sa nu isi cumpere asa ceva. Si gata. Ce, acuma isi trage si GM-ul evangelisti, ca Microsoft-ul? Umblam sa convertim lumea? sa fim seriosi, colega.... Si sa fim realisti. Opel-ul nu e o masina mirifica, perfecta si alea alea. Asa cum nici o masina nu e perfecta, toate au problemele lor, toate se strica... Dar noua ne place Opel-ul. Asa cum tie iti poate parea o femeie foarte frumoasa, si prietenului tau sa i se para ... cel mult comuna. E chestie de gusturi. Simpatiile si antipatiile nu se masoara matematic. Nu pot zice ca imi place de cineva pentru ca are intre 60 si 65 kile, si poarta 39 la pantofi. Asa e si cu masinile...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu cred ca amicul asta al tau nu a ajuns inca sa bage bani in laguna...
asteapta sa inceapa ca nu o sa mai termine...
renault sunt masini costisitoare la piese...
au marele avantaj ca ti le dau mai ieftine decat alte masini insa cand incepi servisarea e jale...

stii care e marea ta greseala?
ca te-ai dus cu el sa cumperi piesele
el daca are probleme cu masina sigur se duce cu altul doar ca sa-ti scoata ochii...
incearca si tu sa-i scoti ochii...
cui pe cui se scoate...

si ca sa va dau un exemplu destul de clar:
un amic are renault laguna 2006, 60.000 km, motor 1.9 DCI (nu stiu cati CP) consuma ulei intr-o veselie...
masina a fost cumparata de noua din reprezentanta, servisarea doar la reprezentanta, consumabile doar recomandate de producator...
masina asta nu a fost masina de firma sau cine stie ce...
masina personala, plimbari prin tara, la mare, la munte, de acasa pana la serviciu, de 2-3 ori scoasa din tara...
pe scurt masina nu e chinuita cu 300.000 de km in 5 ani...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu cred ca de fapt amicul te tachineaza. Si tu pui botul
Data viitoare fa-te ca esti de acord cu el. "Da mai, asta este, Opelul e o masina de cacao, da' daca atat mi-am permis? Asta-i viata. Cand o sa cresc mare, o sa imi cumpar si eu un reno, sa intru in rand cu lumea, da' pana atunci... am si eu masina gen trabant, mi-e rusine cand intru si cand ies, da' inauntru e bine...."
Daca esti aspru, in cateva saptamani il faci sa se potoleasca. Si nu o sa te mai racaie la orgoliu...
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Exista un gen de oameni care au de mici mentalitate de pensionar. Adica vad lucrurile doar asa cum vor ei. Oameni cu ochelari de cal le mai spune.
Nu o fi opelul cea mai buna masina, dar e una dintre cele mai fiabile, cu muuult peste renault, e una la care piesele costa destul de putin(ia intreaba-l pe amicul tau cat il costa elementele trenului de rulare-gen bucse, rulmenti telescoape, sa vezi dupe aia cum ii cade fata).
Ca sa vezi care masini sunt mai apreciate, poti sa te uiti pe strada si sa vezi cate renaulturi vezi in 5 minute pe un drum circulat, cate opeluri, sau alte marci. Vei fi surprins sa observi ca pe primul loc e ligheanul, datorita pretului da cacao la care se vinde, urmat de opel, apoi vw, bmw si alte marci. Renaultul se va incadra la alte marci Wink
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
nu ai inteles, Florine, reno-ul nu se incadreaza la alte marci, reno-ul e o masina exotica, pentru cunoscatori. Nu oricine are capacitatea intelectuala de a intelege finetile rafinamentului unui reno...
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Exact, asa suna mai bine Laughing . Deci colegul nostru ar face bine sa ii zica amicului cu renou' ca asemenea creatie frantzuzeasca nu e de nasul lui si ca se multumeste cu opelu'.
Francezii fac, si sunt recunoscuti pentru ale lor PARFUMURI, italienii fac macaroane si pizza, iar NEMTII FAC MASINI SI BERE BUUUNEEE!
Asa sa stie prietenul cu renou'.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Din cateva masini conduse de 21 ani de cand sunt posesor de carnet, ultima pana la Opel a fost un Peugeot 206 - luata la 10.000 KM, aproape noua. Masina buna pana la 60.000 km, doar ulei, filtre, apa la parbriz. BA NENE, astea franceze cand se strica, nu cade o bucsa, cade tot ce inseamna articulatia spate. La mizeria aia de Peugeot, de altfel si la Laguna I au un sistem ciudat, rulmentul rotii pe spate este infipt direct pe osie, un fel de sistem autoportant. S-au terminat rulmentii (ca mare sistem de izolare nu au), si sa ma vedeti cu ditamai teava - osia - cum alergam prin Bucuresti sa gasesc meserias sa o incarce si sa fixeze rulmentii noi.
Are si Opel probleme, la Vectra mea cu facelift imi dau seama ca-i facuta cu alte materiale decat cele de generatie mai veche, dar sunt cu mai multe clase decat Laguna.
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Am fost membru la un club de epoca multi ani si nu am vazut in mii de km. de parade nici un renault, a aparut acum la unele cluburi de epoca dacia 1300 chipurile renault 12 si despre ele stim totul nu mai comentez. ÃŽn Marea Britanie opel se bate la vanzari cu toate marcile englezesti la un loc ,renaulturi nu prea vezi pe acolo decat ratacite
  • bet

  • Mesaje scrise: 499
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Exact acelasi lucru patesc si eu cu un prieten care e fan declarat VW si are un Golf V. De cate ori povestim de masini si mai zic ca s-a dus un plastic, un bec sau ce mai crapa pe la masina, lucruri minore de altfel, prietenul ma tachineaza. Pai daca ti-ai luat Opel. Opelul nu e masina. Cica in Germania este o zicala care suna ceva de genul : Orice prost are un Opel. In sensul ca este o marca auto pentru cei cu posibilitati reduse.

Frustrarea omului vine tot de la o Corsa, a sotiei lui, cu care a avut probleme mari de tot trebuind sa investeasca o gramada de bani in ea. Acum a schimbat-o cu un Polo si e foarte incantat.

Ideea e ca fiecarui om i se pare ca marca lui de masina e cea mai buna si o lauda.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
zii ca e un prost...si nu stie nimic despre masini....si la liniuta stai linistita ca il faci
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Da, domnule, inca o data imi aduceti aminte ca traiesc in Romania, tara in care ce are omul in curte e cel mai tare. Valabil si pt prietenul lui @George ANA si pt. unii dintre voi.
Hai sa va spun si punctul meu de vedere ca unul care nu are nici Opel, nici Renault.
Daca as fi obligat sa aleg dintre cele doua masini, sincer va spun ca as alege Renault fara nici un dubiu.
Sa nu uitam ca sunt doua masini care si-au serbat majoratul cam demult. Si sa nu uitam ca vorbim de un Opel diesel, basca si cu motor de 2.2 litri versus o Laguna pe benzina. Te cam astepti sa cada una alta, la ambele. Mergeti pe principiul Opel mai ieftin dar ce te faci in momentul in care se strica diselache? Injectoare, turbina, pompa de injectie, ambreiaj, volanta, va spun astea ceva? Ce se strica la un motor pe benzina si cat costa comparativ cu un diesel? Sa mai deschid discutia si despre taxele la 2,2 vs 1,8? Asa ca, dragilor, sloganul "Opel mai ieftin" nu se prea aplica in cazul asta.
Sa stiti ca piesele la Laguna 1 nu sunt asa scumpe, uitati-va pe site-urile de vanzari piese, la masinile noi, sunt alte preturi, mari intradevar. Dar si cele de la Opelurile noi se incadreaza in acelasi trend.
@Negreanu: Despre liniuta, eu n-as baga mana in foc ca una sau cealalta castiga, de la o varsta cailor li se urca hormonii la cap si pleaca din motor in cautare de iepe.
@George ANA: lasa-l pe prietenul tau sa zica ce vrea el, tu daca esti multumit de masina ta, asta e cel mai important.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR