Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Aseara, pe A2, m-am tinut dupa un tip cu un passat tdi nou nout .. ii dadea bine, 160-170 Cool ... dupa un timp s-a prins ca stau coada si a calcat-o . Eu dupa el, mai mult de curiozitate. La 200 s-a dat la o parte ... si daca tot aveam elan, am dus-o in ~225 ( cred , ca nu prea imi luam okii de la drum Embarassed ) . Eu zic ca mai mergea, da' am lasat-o la 140 regulamentar Twisted Evil ... tipul m-a salutat din avarii si s-a dus, cred ca se grabea rau Cool . Oricum, civilizat, nu genul de tzaranoi parvenit care iti tine fata ca si-a luat el ditamai limuzina si e regele la sosea, 'catzi-as Twisted Evil
Ca idee ... senzatia la 220 e fix ca aceeasi din bimmerul lui VectraDTI. stabila si asezata, nu tremura, nu maraie, decent de silentioasa.
Si am facut si consumul la pompa, computerul de bord minte cu maxim 0,1 - 0,2. Cel putin la drum lung. In oras abaterile cred ca sunt mai mari.
Skip ads

  • Ioan Paul

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Spui ca 140 km/h este reglementar ? Asta unde ? Si ne mai miram ca se intapla atatea accidente. Aveti grija ca poate apareti la Tv asa cum a aparut si opelistul care a depasit viteza legala, era o gri metalizata, cu numere rosii.
Apropo, cum poate fi denumit unul care merge cu dublul vitezei legale ?
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@Iaon Paul Si cu tine acum Wink, daca nu devine un obicei, il inteleg oarecum pe kegpr...cand ai o masina care permite viteze mari, e destul de dificil sa te abtii Wink.
Daca obs, omul a zis: Eu zic ca mai mergea, da' am lasat-o la 140 regulamentar Twisted Evil ..., ca spirit de gluma, constient ca a depasit cu mult viteza legala Smile.
Atata timp cat face acest lucru f rar si in conditii de siguranta (destul) Rolling Eyes de ridicata, eu spun ca este de inteles.... Embarassed.
Culmea...o spun eu, cara mai mult de 130-140km/h n-am incercat Laughing Laughing
Si pana la urma omul a vrut sa vina cu mentiuni legate de comportamentul masinii la viteze (destul) Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil .... de ridicate Laughing, nu sa sublinieze faptul ca a zburat pe strada ca un mig Very Happy.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pe autostrada limita e de 130km/h. Limita bunului simt, cu care e de acord si politia romana, este de un 10km/h peste viteza legala in sectorul de drum pe care circuli. Rezulta un 140km/h regulamentar la limita.
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Tata keg, daca nu ai rezolvat inca treaba cu caseta de directie, las-o naibii de smecherie...Sasiul vectrei e el bun dar cu probleme avand sa mergi 225 la ora nu prea e tehnico-tactic si poate deveni spectacular (vorba lu' Dumitru Graur)
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
De acord cu @dyS si Kegpr.Uneori, merita sa o calci un pic......se mai desfunda si catalizatorul.... Twisted Evil Si am inteles ca e chiar binevenita ptr masinile cu motor mare cate o repriza de fuga.E o senzatie sa mergi cu 180-190 km/h.Mai mult de 190 nu i-am dat.Pe A1 si A2, atunci cand e mai liber....senzatii tari.Altfel imi luam motor de 1.4 sau 1.6
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
@Dodo - merci de precizari, intr-adevar eram pe A2 unde limita este 130 kmh.
@Ingineru - a fost un "spritz" , nu mers sustinut. Maine la 8:00 ma duc la un mecanic recomandat de TRAMI , sa vedem ce tip de caseta este ( Saginaw sau ZF ) si in functie de asta sa o comand. In plus, caseta merge , nu pierde lichid ( verific mereu vasul ) si anvelopele sunt aproape noi, ZR-uri.
Eram si eu curios, na ! Oricum , restul drumului a fost facut v-am zis cum ...
@Paul - pai ce opel era si unde, ca a mea corespunde descrierii Razz ... doar ca era noaptea ... aseara pe la 21:00 ...

Edit : intre 130 - 150 incepe sa vibreze un pic volanul ... cred ca tb sa echilibrez rotile ...


Ultima modificare facuta de kegpr la Vin 04 Aug, 2006 1:24 pm
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Stai linistit,am vazut si eu stirea, era in judetul Galati,dar IN LOCALITATE CU 114 parca.Asa ca...acolo era un mare risc nu pe A2!
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Bravo nene tine-o tot asa. Dar ai grija cu caseta. Ai dovedit ca esti mai bun. Dar viteza nu e buna.
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Nu e ... nu va tot luati de mine, ca a fost o repriza scurta si de obicei merg chiar regulamentar .. plus ca masina asta te imbie la mers relaxat, la pas, reconfortant. Da' o mai apuca apuca uneori Smile ... nu degeaba am zis ca e bagaboanta Smile Razz
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
E bine ca mergi regulamentar...eu in locul tau dupa ce as repara-o as merge numai de la 160 in sus pe unde se poate... dar stii cum e, sa faci ce zice popa, nu ce face.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Dar lasati omul sa mearga cu cat vrea!
Daca masina este ok de ce sa nu mearga cu viteza. Presupun ca la caseta are problema ca ii curge lichid, nicidecum ca i se dezmembreaza directia cu totul, gen.
@ioan paul, daca tie ti se pare atipica viteza de 140 pe a2, te intreb eu, cu ce viteza ar trebui sa mergem si care este scopul autostrazilor, numite si highway!?
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Ioan Paul a scris:
Apropo, cum poate fi denumit unul care merge cu dublul vitezei legale ?

Depinde, la mine la sv. pe Dr. Lister unde mi-au bagat astia restrictie de 20 la ora, cand merg cu 40 ma consider normal la cap si incapabil de a accepta dresajul unor capete patrate. Daca as merge pe autostrada cu 260, da, atunci as fi un cretin.
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
octav_bz a scris: IN LOCALITATE CU 114 parca.Asa ca...acolo era un mare risc nu pe A2!


Inseamna ca eu cu 159 aveam cam mult nu? in localitate Embarassed .... m-am gandit la un moment dat dar am iesit prea repede din sat ca sa mai franez Rolling Eyes ... imi plac sporturile extreme .... Twisted Evil
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
foca nebuna, nu montana Smile Smile ... prin localitate, chiar si cand imprumutam detectoare si mergeam fara frica, niciodata n-am mers mai repede decat ma simteeam in siguranta. Si asta inseamna maxim 80-90 pe portiunile deschise. Mi-e frica, o caruta, un copil si mai departe nu ma mai gandesc ...

Edit : pe de alta parte MI SE RUPE de toti imbecilii care traverseaza agale prin locuri nepermise ... aseara pe Unirii la fantani erau 2 JMECHERI ( cu "J" mare , da ? ) care traversau alene .... am bagat intr-a doua si am trecut la maxim 10 cm de unu din ei, claxonand in aceeasi secunda ... s-a apucat cu mainile de turul pantalonilor ( deja uzi cred ) si a sarit in in scuar ... Nu ma consider vinovat de nici un fel daca spulber un mos cretinoid care trece pe rosu cu sacosa fiindca asa crede el de cuviinta. Sau un dobitoc de genul celui de-a seara ... Chiar, mai stiti ceva de legislatia cu privire la pietoni ?
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
mai e un pic..... septembrie....
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
kegpr a scris:pe de alta parte MI SE RUPE de toti imbecilii care traverseaza agale prin locuri nepermise ... aseara pe Unirii la fantani erau 2 JMECHERI ( cu "J" mare , da ? ) care traversau alene .... am bagat intr-a doua si am trecut la maxim 10 cm de unu din ei, claxonand in aceeasi secunda ... s-a apucat cu mainile de turul pantalonilor ( deja uzi cred ) si a sarit in in scuar ... Nu ma consider vinovat de nici un fel daca spulber un mos cretinoid care trece pe rosu cu sacosa fiindca asa crede el de cuviinta. Sau un dobitoc de genul celui de-a seara ... Chiar, mai stiti ceva de legislatia cu privire la pietoni ?


Da, ok, si daca cumva omori vreun mos cretin care trece agale prin locuri nepermise....?
Pt ca legea spune ca daca depasesti viteza regulamentara, si lovesti pe careva, tot tu esti vinovat.
In celalalt caz, cand lovesti pe acreva si tu circulai regulamentar, e ok, nu patesti nimic. Dar tot se deschide dosar penal si alte urmari fara nici un rost.
Calc-o frate pe autostrada.... Pe de alta parte ai si tu dreptate... e plin orasul asta (si nu numai asta) de idioti care cred ca toata strada e a lor si efectiv nu le pasa pe unde trec si daca ii incurca pe altii.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Foca Montana e un baiat calculat.....stiu drumul respectiv....te imbie la viteza nu gluma.De la Bacau la Buzau am venit in afara localitatilor numai cu 160-170 km/h.E foarte bun drumul...2 benzi pe sens.In localitati mi-e teama si de mosi senili dar si de copii zvapaiati si smecheri prosti.Poti ramane f usor fara permis in localitatile de pe E 85.Chiar stiu un caz recent....noroc ca era cu sotia in masina si s-au schimbat repede! Twisted Evil

Later edit: foca montana....cand mai treci prin Buzau....vreau si eu neaparat suportii de numere!!!!!Am vazut tarziu ca ai fost spre Radauti parca.Treci si pe la mine cand mai ai drum prin Buzau,oricum iti sunt dator!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR