Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • bogdanflorin

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Vi se intampla sa va inghete parbrizul masinii pe interior? Daca da, care-i cauza si ce ar trebui sa fac? E deja super enervant, mai ales ca vreau sa si plec la munte si nu stiu ce o sa fac acolo, daca in Bucuresti mi se intampla asta. Mersi!
Skip ads

  • e_alin

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2009

  • Mesaj Privat
ai umezeala in masina posibil sa fie mocheta uda sau presurile! fa focul,ca se dezgheata Smile
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Sau poate umbli mult cu recircularea activata.
  • c0st3

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18xe XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2009

  • Mesaj Privat
poate ne zici si noua ce masina ai!
cauza 1: clapeta recirculare aer blocata!
cauza 2: filtru de polen imbacsit (ne schimbat)
cauza 3: ce a zis colegu, poate scapa antigel la caloriferul de incalzire habitaclu

Numa bine!
Skip ads

  • CORSA NT

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Mie mi se intampla asta doar cand intru cu zapada pe covoras, ingheata si dupa aceea se incalzeste foarte tare in masina. Apa se evapora si cand ingheata ghici unde se depune?!? Astfel ca de fiecare data scutur covorasele cand au prins ceva zapada sau umezeala. Din punctul meu de vedere nu e o mare filozofie, insa la mine se intampla ff rar, la tine pot fi diverse probleme si mai complicate. Oricum iti recomand ca atunci cand da caldura sa-ti verifici si cureti bine sistemele de ventilatie, intre timp poti sa incepi cu filtrul de polen, vezi daca ai umed pe mocheta in partea din fata, ceea ce ti-a spus si domnul de mai sus... cauze diverse... Vezi ca mai exista pe forum discutii despre genul asta de probleme.

Si daca stau sa ma uit mai bine esti deja la munte...Smile
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
+1 pentru treaba cu pierderea de antigel in habitaclu, asa mi se mai intampla si mie, si nu numai, daca in masina e foarte cald si afara e frig, se aburesc geamurile si apoi ingheata, si asta se datoreaza strict umiditatii din habitaclu.
Ati observat ca se intampla sa stai in masina iarna, cu motorul oprit si can respiri sa se abureasca parbrizul apoi sa inghete imediat, asa si cu radiatorul care pierge antigel in habitaclu.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
bogdanflorin a scris:Vi se intampla sa va inghete parbrizul masinii pe interior? Daca da, care-i cauza si ce ar trebui sa fac? E deja super enervant, mai ales ca vreau sa si plec la munte si nu stiu ce o sa fac acolo, daca in Bucuresti mi se intampla asta. Mersi!


Greu de spus pentru un Opel Antara - asa este in semnatura. Eu te sfatuiesc sa nu dai curs sfaturilor colegilor, adica sa nu schimbi filtre savante pe care oricum nu o sa le gasesti in dotarea masinii. Sfatul meu:
- schimba/usuca presurile
- vezi nivelul lichidului de racire. Daca este scazut, s-ar putea sa fie in masina
- daca bate vajul, s-ar putea sa bage zapada pe la chedere.
Spor la treaba
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:

Greu de spus pentru un Opel Antara
- daca bate vajul, s-ar putea sa bage zapada pe la chedere.

Hai ca ai zis-o p'asta Very Happy

Verifica ca nu cumva filtrul de polen sa fie mizerabil sau poate de vina sa fie chiar recircularea --mergi prea mult cu recircularea sau poate ramane blocata recircularea-posibil .
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am vrut sa fie ca o ironie dar am intrat in cam multe amanunte. Sad
Normal ca are ceva la filtre (mai mult ca sigur cel de polen) sau poate mai grav, la sistemul de climatizare
Totusi, ca sa fie sigur ca nu sunt chederele, ar trebui sa faca testul degetelor in usa trantita Shocked
Am citit cel putin 5 topicuri fiecare de cate 10 pagini pe acelasi subiect Twisted Evil
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Dar ca o curiozitate cand ai schimbat ultima oara filtrul de polen?
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
La marius andrei in Decembrie 2010 - consumabilele la 60.000 - am aprox 10.000 facuti de atunci. Ma sfatuiesti sa-l schimb?
  • davidpitic

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Solutia mea pentru astfel de situatii care se intampla in principal rar e solutia de dezghetat parbrizul, mai ales daca se intampla rar - poate cand ingheata presurile Very Happy Eu mi-o cumpar online de pe aventuria.ro.
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:La marius andrei in Decembrie 2010 - consumabilele la 60.000 - am aprox 10.000 facuti de atunci. Ma sfatuiesti sa-l schimb?

da eu zic ca merita sa il schimbi, deci la fel am patit si eu cu filtrul meu, care era imbacsit. Cand inghetau geamurile pe dinafara aveau un spray, si dezgheta instant, in interior nu puteam sa il folosesc deoarece avea un miros destul de puternic si urat mirositor.
Deci cel mai bine e sa mergi sa il schimbi, presurile jos sunt ude?
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Gabello a scris:
daniel_aoe a scris:La marius andrei in Decembrie 2010 - consumabilele la 60.000 - am aprox 10.000 facuti de atunci. Ma sfatuiesti sa-l schimb?

da eu zic ca merita sa il schimbi, deci la fel am patit si eu cu filtrul meu, care era imbacsit. Cand inghetau geamurile pe dinafara aveau un spray, si dezgheta instant, in interior nu puteam sa il folosesc deoarece avea un miros destul de puternic si urat mirositor.
Deci cel mai bine e sa mergi sa il schimbi, presurile jos sunt ude?


Daca citeai atent, nu am spus nimic despre masina mea, nu am probleme cu asa ceva, sistemul de clima merge perfect.
Dar sa analizam:
- in 3 luni am facut aprox 10.000 Km. Au fost in lunile de iarna, asa ca praf mai putin, mai ales in filtrul de polen
- filtrul de polen se schimba la 30.000 km conform cartii de service a masinii. Eu il schimb ca si consumabil la fiecare revizie, adica la 15.000 km
Concluzie: Ca agent de vanzari cum te prezinti, vrei sa cumpar ceva de la tine?
Crezi ca fac cum spuneti voi "pune boutu' fraierul? Evil or Very Mad
  • cristinel

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
bogdanflorin a scris:Vi se intampla sa va inghete parbrizul masinii pe interior? Daca da, care-i cauza si ce ar trebui sa fac? E deja super enervant, mai ales ca vreau sa si plec la munte si nu stiu ce o sa fac acolo, daca in Bucuresti mi se intampla asta. Mersi!

Lasa putin portierele deschise pentru a se echilibra temperatura din interior cu cea de afara. Altfel, aerul cald din interior va condensa pe parbriz, care se receste foarte repede si ulterior va ingheta formand un strat de bruma, care se inlatura destul de usor, dar este neplaut. Daca masina este parcata in curte sau sub copertina este bine sa lasi geamurile fata coborate 3-5cm. Nu vei mai avea probleme! Cu bine!
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
eu chestia asta o patesc la bmw, iarna zici ca sunt la polu nord la interior, iarna am o carpa din microfibra in usa pentru a sterge geamu, la opel nu am patit fenomenu asta.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR