Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • tonin

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2005

  • Mesaj Privat
A fost cineva pe drumul de la Fetesti la Tandarei si dupa aceea CT? Plec maine la mare si ma gandeam la varianta de iesit de pe A2 la Fetesti, de acolo sa o iau spre Tandarei si apoi CT. Daca a fost cineva pe acolo sunt curios cum e drumul.
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am fost eu la mare. Nu te feri de autostrada. Exista o singura conditie: nu pleca la/de la mare decat marti, miercuri sau joi, in rest e aglomerat si se merge incet pe portiunea Drajna- Fetesti (e un singur fir in functiune cu 2 sensuri) si Cernavoda-Basarabi (se lucreaza si sunt vreo 2 portiuni unde se circula "la paleta"). Ceea ce vezi la Tv sunt imagini de weekend.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
sunt de acord si eu cu cele spuse de Idivora.eu am facut 3.5 ore pina in Neptun cu 2 opriri la barierele unde se asfalteaza
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Daca vreti sa scapati de aglomeratie spre mare, mergeti pana la ostrov. Treceti cu bacul si de acolo este drum super asfaltat, numai pe camp. Drumul este la fel de lung, iese in mangalia insa trebuie sa ai la tine o harta neaparat daca nu ai mai fost pe acolo. Ziua vezi peisaje frumoase iar noaptea... te simti ca in the midle of no where
Skip ads

  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Subscriu la ce a scris Idivora. Am plecat intr-o miercuri, si m-am intors marti tocmai pt a evita aglomeratia din week-end. Fir intins pina la Drajna unde este echipaj de politie cu radar asa ca atentie la limitarile de viteza, dupa care se merge in continuare pe un fir al autostrazii excelent insa asfaltul. La Fetesti parca, atentie din nou la iesirea din semi-autostrada care se face printr-un sens giratoriu cam sifilitic semnalizat. Se merge tare apoi cu mici "trecatori", ingustari etc, pe un singur fir al autostrazii pina la Cernavoda (am impresia ca i-au dat drumul acum si firului 2), dupa care urmeaza din loc in loc portiuni de lucrari. Atentie! Pe autostrada intre Glina si Drajna nu exista nimic, nici o benzinarie, nimic, nimic asa ca sa aveti la voi suficienta benzina si eventual un frigider portabil.

In Mamaia, dupa ora 5 dupa amiaza = JALE!!! Evitati pe cit posibil zona, pt ca, pe sensul de intrare in C-ta se merge bara-n bara de la un capat al altuia al statiunii, pe toate cele trei benzi. De doua ori am luat teapa si am facut o ora pina am iesit din Mamaia.
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
mergi dimineata.7.00 pe drumul clasic(autostrada) si nu ai probleme
  • tonin

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Am fost la mare. Am plecat sambata la ora 5 dimineata. Pana la Drajna totul parfum. La vreo 30 Km de Drajna coloana oprita pana la Fetesti. Am stat vreo 20 min si am vazut ca m-am miscat 3 km si am intors. La Drajna am iesit de pe autostrada si am luat-o spre Slobozia apoi Constanta. Drum excelent si liber. Asa ca recomand, daca vreti sa plecati vineri sau sambata dimineata, sa o luati pana la Drajna pe A2 dupa care pe Slobozia.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
eu nu m-am legat la cap...bucuresti-urziceni-slobozia-tandarei-harsova-constanta
super liber, super drum, nici un radar. asta pentru ca am plecat sambata la ora 12 ziua Very Happy iar un prieten de-al meu care a plecat sambata la 5 dim, a mers pe A2 cernavoda si a ajuns la 11:30 in mamaia Smile
Skip ads

  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Pana la urma, care ar fi varianta optima spre litoral?
Eu vreau sa plec duminica 20.08.06 din Oradea, cu escala peste noapte la Valcea, de unde sa plec luni 21.08.06 spre litoral.
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Puteti face voi tot felul de artificii...ca inghesuiala cea mai mare este intre Constanta si Neptun !
Varianta cea mai buna sa te dai jos de pe autostrada la Dragalina si sa mergi prin Harsova,e putin mai mult,dar e mai liber.Cel mai bine sa mergi la Mamaia.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
libra, cred ca deja pe 20 se mai linistesc lucrurile....

Vad ca nimeni nu zice nimic de varianta Calarasi-Ostrov (bacul) - Adamclisi
Drumul e superb si de la autostrada la calarasi la bac e palma, si am inteles ca si in rest l-au mai adus la lumina (acu vreo 2-3 ani era cam nasol...)
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Varianta la care m-am gandit eu: Prin Sibiu-Valcea-Pitesti-Bucuresti si apoi in linie dreapta spre litoral.

Eventuale sfaturi sunt bine primite.

Pentru anul viitor ma gandesc la Delta. Daca nu se schimba nimic, o sa petrec o saptamana la Gura Portitei.
Skip ads

  • Tataee

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Mangalia
  • Masina: Karl 2016 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2005

  • Mesaj Privat
libra a scris:Varianta la care m-am gandit eu: Prin Sibiu-Valcea-Pitesti-Bucuresti si apoi in linie dreapta spre litoral.


De la Bucuresti iti recomand traseul pe care l-a facut si Tox. Doar ce am mers duminica pe acolo si este ok.


ToX a scris:eu nu m-am legat la cap...bucuresti-urziceni-slobozia-tandarei-harsova-constanta. super liber, super drum, nici un radar

  • TCM

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pentru libra
Oradea-litoral inteleg ca vrei prin Valcea. Eu iti recomad sa mergi pe Cluj-Tg. Mures-Brasov-Ploiesti-Urziceni-Harsova. Am fost de la Cluj saptamana trecuta si drumul e ca-n palma cu exceptia zonei dintre Albesti Paleologu-Urziceni (cam 15 km) unde au astupat gropile dar sunt denivelari si langa Harsova unde e asfalt prost si de la caldura au aparut denivelari. Drum total din Oradea 805 km fata de 776 km din varianta cu Valcea, dar eviti "catastrofa" Pitesti-Bucuresti si eventualele blocaje de la iesirea de pe A2 pana la Constanta!
Daca alegi varianta propusa ai grija ca in Tg. Mures drumul de iesire spre Sighisoara este in lucru si te deviaza pe o zona de ocolire!

ATRA G Hatchback 2001 y20dth
  • danielul

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salutare!

Bai baietzi... sincer sa fiu drumul ca drumul... Acum sta si dupa noroc...

[De exemplu cand am fost eu spre mare si totul parea sa fie OK din punct de verede al traficului, am scos un timp super bun din Buc.pana in Olimp, am avut parte de alte "surprize": firishoare de smoala pe botul masinii, de la numarul de inmatriculare si pana aproape de parbriz de la cei ce asfaltau drumul si, deasemenea, o pietricica in parbriz de mi s-a facut o liniutza Shocked orizontala exact la nivelul ochilor...]

Ce vroiam eu sa zic, defapt, este ca... CE TREBUIE NOI SA NE FACEM ATATEA PROBLEME CU DRUMURILE CAND, DEFAPT, CEEA CE GASIM PE LITORAL NE INTERESEAZA??? Pai la ce MIZERII am intalit anul asta la marea noastra cea Romaneasca, sincer, mi-am propus ca anul 2006 sa fie ultimul pe care mi-l irosesc in Romania! De-acum incolo, daca vreau mare, AFARA FRATZILOR!!!

Noroc ca avem si munte! A trebuit sa plec la munte pentru a-mi mai limpezi neuronii si gandurile la ce nervi mi-am facut la Constanta! Am plecat din CT mai obosit decat venisem...

In concluzie, pentru cei ce doresc un sfat, mai hazliu (sau poate NU!), luati-o fratziorilor de la Bucuresti pe DN 1, terceti pe langa Ploiesti si de aici dati-va drumul imaginatiei... La munte e frumos chair si daca ploua!

Vacanta placuta, oricum!!!

Pe curand!
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
[quote="TCM"]Pentru libra
eviti "catastrofa" Pitesti-Bucuresti si eventualele blocaje de la iesirea de pe A2 pana la Constanta! ]

Despre ce este vorba cand spui "catastrofa"?
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
zafirul a scris:libra, cred ca deja pe 20 se mai linistesc lucrurile....

Vad ca nimeni nu zice nimic de varianta Calarasi-Ostrov (bacul) - Adamclisi
Drumul e superb si de la autostrada la calarasi la bac e palma, si am inteles ca si in rest l-au mai adus la lumina (acu vreo 2-3 ani era cam nasol...)



Daca vreti sa scapati de aglomeratie spre mare, mergeti pana la ostrov. Treceti cu bacul si de acolo este drum super asfaltat, numai pe camp. Drumul este la fel de lung, iese in mangalia insa trebuie sa ai la tine o harta neaparat daca nu ai mai fost pe acolo. Ziua vezi peisaje frumoase iar noaptea... te simti ca in the midle of no where

Vad ca nimeni nu citeste mai sus. Doar glumesc.
Am folosit de vreo 5 ori drumul ala si este f ok.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR