Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • ciolofan

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Problema mea este urmatoarea: anul trecut in august datorita unor inundatii in zona in care stau a intrat si in masina mea apa pana pe la nivelul sezutului scaunelor. Am fost la reprezentanta, a facut pe casco ce a fost de facut atunci. . Acum a inceput sa imi pice compresorul de la A.C. , probleme cu farurile, un huruit foarte suparator la motor si cand am fost la reprezentanta mi-au spus ca nu se poate face pe garantie ca masina a fost inundata si nu mai acopera. Spuneti-mi si mie daca a mai avut cineva problema asta cum a rezolvat si ce trebuie sa fac. Va multumesc anticipat
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai in primul rand ei ti-au reparat masina dupa inundatii, nu? Deci sunt obligati sa iti dea garantie la lucrare.
  • ciolofan

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2010

  • Mesaj Privat
pai asa este dar chestia e ca atunci ei nu au schimbat nici compresor, nici faruri ...au spus ca nu sunt afectate...si acum....
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Si in plus pe ce baza iti revoca garantia? Adica na, inteleg ca masina a suferit un damage, dar ai reparat-o la reprezentanta.
Eu zic sa vorbesti cu un avocat, mie imi miroase a abuz...
Skip ads

  • ciolofan

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2010

  • Mesaj Privat
ei spun ca in timp s-a stricat ...ca atunci cand au facut ei reparatia functiona corect...si ca cei de la GM au refuzat schimbarea pe garantie deoarece masina a stat in apa
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Lasa ce zic ei, ca ei zic ce le convine. Vezic e zice un avocat
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai ce treaba are garantia cu faptul ca ai facut masina barca ? Opel nu ofera garantie si nici altii pe masina inundata, asta e treaba ta. Ca ai facut atunci pe casco iar e treaba ta si a companiei de asigurari care a platit ce au gasit aia in service. Sa fie ei mama omida si sa schimbe n repere ca poate-poate ori fi afectate si vor pica peste tz zile iar nu merge. Compania de asigurari nu plateste orice si mai ales piese care la vremea respectiva erau in functionare buna.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pai Dane, stai nitel. Ok, masina a fost inundata, dar pierd garantia daca repar masina la dilar, deci cum ar veni o aduc inapoi la standarde?
Skip ads

  • adytzu_slk

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 1.4 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Daca masina mai e inca in garantie trebuie sa o repare. Ce treaba are ca a stat masina in apa, ai facut-o pe casco in reprezentanta, normal mai trebuie sa fie valabila garantia. Daca o loveai si o reparai in reprezentanta inseamna ca nu mai ai garantie ca ai lovit-Eu zic sa ii ameninti cu opc sau sa ii dai in judecata. Asta e traim in Romnia....
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Respectivul dealer nu mai asigura garantia la o masina inundata si este normal. Hai sa fim seriosi pui mobilul sau laptopul in apa, il duci la service, ei il desfac, il fac sa mearga dar iti comunica ca de acum garantie nu mai ai.
Ce poate face proprietarul e sa rezolve pe casco daca respectiva firma il accepta in continuare la contract sau inca este contractul valabil.
cand am fost la reprezentanta mi-au spus ca nu se poate face pe garantie ca masina a fost inundata si nu mai acopera

Sigur in garantia masinii apare scris ca nu face obiectul in caz de bla bla, calamitati naturale inundatii, cutremure etc. si alte situatii.
Cand ai o masina de teren care este facuta sa stea in apa 40cm x minute sau sa treaca un rau etc. atunci poti cere rezolvare in garantie. Cum masina lui nu a fost facuta sa fie barca pa garantie.
  • ksr00

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Subscriu la ce spunea Dan mai sus: garantia acopera defectele de fabricatie, nu uzura normala sau datorata unor factori externi (pentru asta este casco). In plus trebuie respectate conditiile de exploatare, care, chiar si accidental, este evident ca nu au fost indeplinite.
  • ciolofan

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Chestia e ca ei mi-au dat mie compresor defect in conditiile in care pe tester nu a aparut nici o eroare nici pe compresor nici pe modulul de climatizare....sigura eroare care dadea era pe senzorul de temperatura ambientala de genul "ambient temperature sensor out of range". Cand am intrebat daca acel senzor nu afecteaza comportamentul compresorului au dat din umeri. Chestia cea mai ciudata este ca in momentul cand apas butonul de AC nici nu imi indica pe display-ul din bord cum ca s-ar activa sau nu, spun asta pentru ca stiu ca inainte cand dezactivam AC-ul imi aparea pe display fulgul ala de zapada taiat. Spuneti-mi macar undeva unde sa merg sa pun masina pe un tester unde sa fie si un om capabil sa il citeasca. Cat despre garantie in mare parte aveti dreptate...dar magari desi imi refuza garantia ma bateau la cap sa imi fac extindere de garantie pe inca 3 ani Laughing... Iar problema la faruri este ca am fost la reprezentanta si i-am rugat pe baieti sa imi dea farurile putin mai jos ca eram satul sa primesc flash-uri pe strada ... iar la 2 zile dupa ce le-au dat farurile isi fac verificarea aia sus-jos , stanga-dreapta dar nu se mai ridica cat au fost setate, raman si bat jos tare.
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Daca ti-o trebuit service la reprezentanta.. acu rabda.. Sad
  • ciolofan

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2010

  • Mesaj Privat
da, daca masina e in garantie unde trebuia sa o duc ?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR